1sandwich2copy

یکی از معدود فروشگاه هایی است که در دهه 50 خورشیدی در تهران شروع به فعالیت کرده بود و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت میشد . با شروغ سال تحصیلی لوازم التحریر جای مایو و حوله دریا و کلاه شنا رو میگرفت . آن سالها این فروشگاه در قسمت مرفه نشین شهر بود . منزل ما در امیریه بود و با شروع فصل گرما و تابستان گرم و طولانی ذوق خرید مایو و صندل تابستانی زیر پوستمان میدوید و از شوق رفتن به فروشگاه تا صبح خوابمان نمیبرد . ایضا بیشتر لذت و خوشی ما به دلیل رفتن به تریا , ساندویچ طبقه پایین فروشگاه بود که همیشه سس خردل فرانسوی روی میزهای سرپایی آن موجود بود :ساندویچ کالباس سرد با نان بلوکی و جعفری و پیاز و خردل ( نوساتالژیای غذایی )

17

فروشگاه بزرگ ایران همین فروشگاه رفاه کنونی است که در شرق چهارراه جمهوری فعلی واقع شده که سمت دیگر در قسمت غرب چهارراه , سینما " آسیا " است و آن سالها اغلب محل تفریح مان محسوب میشد . در عکس فوق تهران سال 49 را مشاهده میکنید . خیایان پهلوی یا ولیعصر با درختان چنار کاملا واضح است . فکر میکنم این تصویر از میدان ونک به بالا را نشان میدهد . در سمت چپ پایین باید بیمارستان قلب باشد و دو ساختمان سمت چپ در بالای تصویر به احتمال قوی هتل هیلتون است و ساختمان نیمه کاره تیره رنگ هم باید هتل هایت ( ازادی ) باشد .

1sandwich1copy

ساندویچ کالباس لذیذ و خوشمزه ای که بوی سیرش منتظرین خرید ساندویچ را دیوانه میکرد . بوی جعفری و پیاز خرد شده که دیگر نگو و نپرس !! ساندویچ تخم مرغ 3 ریال و کالباس 5 ریال و کوکو سبزی و کتلت هم 7 ریال بود . ساندویچ های با نان مخصوص ساندویچی که " نان بلوکی " خوانده میشد و به نان برکی ! معروف شده بود , تهیه میشود که خمیر کمی داخلش داشت .

ما با لذت تا آخر نان را گاز میزدیم و وقتی به آخرش میرسید و با کاغذ کاهی مچاله شده ای روبرو میشدیم , با دلخوری مجبور بودیم فروشگاه را به قصد منزل ترک کنیم و باقیمانده و تتمه لذت مان فکر کردن به خرید های داخل ساکی بود که صورت گرفته بود ... تا مرتبه ای دیگر و خریدی دیگر و ایضا ساندویچ کالباسی دیگر .... ! این نوستالژی غذایی خصوصا در ایام طفولیت به نظرم از تمامی نوستالژی ها و حس خوب یادآوری خاطره های ما در همه دهه های زندگی قشنگتر است . هنوز هم با حس کردن بوی سیر کالباس به همان دوره های خوش بیخبری فرو میروم . شاید همه آنهایی که تقریبا هم سن و سال من باشند نیز همین حس را دارند و این نوستالژی غذایی یکی از زیباترین حس های زندگی شان باشد !

البته " کافه قنادی و بستنی لادن " و  " اتوبان بازی کودک " در امیریه و همچنین : " کافه قنادی گواهی " در منیریه نیز یکی دیگر از دلمشغولی های ما به حساب میامد .

کودکی های سرشار از بیخبری و ...  یادش بخیر !!