sfoodcourt91

جزیره قشم 1 ( استان هرمزگان )

جزیره قشم در حدود 22 کیلومتری جنوب بندرعباس قرار دارد و دارای دو بندرگاه کوچک به نام‌های بندر قشم و بندر درگهان می‌باشد. شهر قشم به عنوان مرکز این جزیره در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده است و به رغم آن که این شهر نسبت به کل جزیره مرکزیت هندسی ندارد، اما به علت موقعیت مهم استراتژیک آن (دید گسترده به جنوب، شمال و شرق، دید به تنگه هرمز، نزدیکی به بندرعباس و ...)، از قدیم دارای اهمیت بوده و عمده‌ترین سکونتگاه جزیره محسوب می‌شده است. انتخاب شهر قشم به عنوان پایگاه اصلی توسعه منطقه آزاد تجاری- صنعتی قشم نیز بر اهمیت این شهر افزوده است.

قشم در گروه سرزمین‌های گرم و خشک قرار دارد و رطوبت نسبی هوا در این منطقه بالاست. دمای متوسط سالیانه جزیره قشم حدود 26 درجه سانتی‌گراد و اختلاف درجه حرارت فصلی در این جزیره بسیار زیاد است. گرم‌ترین زمان 10 تیر تا 10 شهریور و سردترین ماه‌ها دی و بهمن است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این جزیره جنگل دریایی حرا است که در گستره‌ای معادل 9 هزار هکتار پدید آمده و از تنوع زیستی بالایی برخوردار و زیستگاه امنی برای پرندگان مناطق گرمسیری به شمار می‌رود.

sfoodcourt90

شهر ابوموسی مرکز این جزیره می‌باشد. شهرستان ابوموسی مشتمل بر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک، سیری، فرور بزرگ و فرور کوچک می‌باشد. ناهمواری‌های خاک جزیره ابوموسی به سوی شمال افزایش می‌یابد و سرانجام به بلندترین نقطه جزیره به نام کوه حلوا که نزدیک به 110 متر ارتفاع دارد می‌رسد. آب سواحل جزیره ابوموسی یکی از زلال‌ترین و شفاف‌ترین آب‌های ساحلی بوده و دارای تنوع جانوری دریایی از جمله لاک‌پشت سبز دریایی، مارماهی، شاه میگو، کوسه و ماهیان رنگارنگ است.

ادامه دارد ...

تورهای تهرانگردی و ایرانگردی   

  https://instagram.com/tehrantour