sfoodcourt93

جزیره قشم 2 ( استان هرمزگان )

در میان جانورانی که در این جزیره زندگی می‌کنند پرندگان از بیشترین تنوع برخوردارند. در حال حاضر 173 گونه پرنده در این جزیره شناسایی شده‌اند که برخی از آن‌ها از جمله پرندگان نادر کشور می‌باشند که شاهین کبود و حواصیل سبز از آن جمله‌اند. از دیگر پرندگان جزیره قشم می‌توان به پلیکان پا خاکستری، باکلان، حواصیل خاکستری، اگرت کوچک، فلامینگو، عقاب ماهیگیر، کرکس، جیرفتی، هوبره، کاکایی و پرستوی دریایی دودی اشاره نمود.

خارپشت، خرگوش، روباه، جبیر، مار و مارمولک از دیگر جانوران جزیره قشم می‌باشند. در این جزیره نسل آهو به شدت در خطر انقراض است و متأسفانه از این جانوران بسیار زیبا و باارزش که زیبایی خیره‌کننده‌ای به طبیعت می‌بخشند هیچ گونه حفاظتی به عمل نمی‌آید. علاوه بر موارد ذکر شده در این جزیره 4 گونه خفاش زندگی می‌کنند که یک نوع آن خفاش میوه‌خوار است. این جانور بزرگ‌ترین خفاش کشور بوده و بیشتر در این منطقه گزارش شده است.

sfoodcourt92

علاوه بر جمعیت بومی و ساکن، جزیره قشم دارای جمعیت غیربومی و مهاجر بسیاری می‌باشد که به طور عمده در بخش‌های تجارت، بازرگانی، صنایع و معادن، ادارات دولتی و سازمان‌ها، بانک‌ها، تشکیلات سازمان منطقه آزاد قشم و دیگر بخش‌های خدماتی اشتغال دارند. ضمن آن که شمار قابل توجهی گردشگر نیز همواره در فصل‌های پاییز و زمستان و تعطیلات نوروزی، وارد جزیره می‌شوند. جابجایی مسافران محلی و غیربومی که از بندرعباس به جزیره قشم یا بالعکس سفر می‌کنند از طریق 20 فروند لنج امکانپذیر است که مدت این سفر دریایی حدود 2 ساعت می‌باشد. دیدار از این جزیره با دیگر وسایل حمل و نقل دریایی (قایق‌های موتوری) مقدور بوده و بسیار جالب و زیبا است.

یکی از آثار دیدنی این جزیره دژ پرتغالی‌ها می‌باشد که بنای آن در سال 1621 میلادی باعث شد شاه عباس صفوی اقدام به جنگ بر ضدّ پرتغالی‌ها و اخراج آنان از سواحل خلیج فارس نماید.

ادامه دارد ....

تورهای تهرانگردی و ایرانگردی   

  https://instagram.com/tehrantour