1312423421130

رود قره‌سو ( استان گلستان )

قره‌سو رودخانه‌ای در ناحیهٔ ترکمن صحرا در شمال شرق ایران است. این رود از کوه قلعه ماران (تانقر قارقان) در شرق گرگان سرچشمه گرفته و در آق باش تپه در قسمت جنوبی ترکمن‌صحرا دلتائی تشکیل می‌دهد. قره سو پس از گذشتن از جنوب آق قلا در ناحیه قره سو به دریای خزر می ریزد.

این رود از کوه‌های النگ در کوه‌های البرز شرقی سرچشمه می‌گیرد و رودهای نومل، زیارت، گرماب‌دشت، ناهارخوران و چند رود کوچک دیگر به آن می‌پیوندند و سرانجام به خلیج گرگان می‌ریزد. استان گلستان به دلیل بارندگی مناسب از سفره‌های آب زیرزمینی سرشاری بهره‌مند است. این آب‌ها را از راه چاه و قنات به سطح زمین می‌آورند یا خود به صورت چشمه به بیرون راه پیدا می‌کنند.

نزدیک ۴ هزار چاه عمیق، ۱۰ هزار چاه نیمه‌عمیق، بیش از ۲۶۰ قنات و ۳۸۴ چشمه در استان وجود دارد که از آب آن‌ها برای کشاورزی، پرروش ماهی و آب نوشیدنی شهرها و روستاهای استان بهره‌برداری می‌شود. از ۳ تالاب مهم استان، تالاب آلماگل، تالاب آجی‌گل و تالاب آلاگل نیز در زمان پرآبی برای کشاورزی و پروش ماهی بهره‌برداری می‌شود. کوثر، وشمگیر، گرگان، نومل، گرمابدشت، گلستان یک و دو از سدهای مهم استان هستند.

تورها و اطلاعات گردشگری سفره خونه