1dee3we098

 طبیعت گردی , آبشار شیخ علیخان و چشمه دیمه

شهرستان کوهرنگ ازجمله شهرستانهای چهارمحال بختیاری است که به دلیل چشمه سارهای متعدد چون چشمه دیمه، چشمه پرک، چشمه سرداب، چشمه مروارید، چشمه آب معدنی کوهرنگ و دیدنیهای طبیعی همچون تونل کوهرنگ، آبشار شیخ علی خان، و دشت لاله واژگون شهرت بسیار دارد .

1dee3we0982

در این راستا آبشار سیخ علی خان از شهرت بسیار زیادی برخودار است که به سالانه گردشگران بسیار زیادی را از داخل و خارج از کشور به خود جلی می کند.آبشار شیخ علی خان در شهرستان کوهرنگ ( چلگرد ) واقع در 88 کیلومتری شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری ) در روستایی به همین نام قرار دارد، که این آبشار و دشت و تپه های اطراف آن یکی از مکان های زیبا و دیدنی استان به شمار می آیند.

آبشار شیخ علی خان، آبشاری زیبا که درمقآبل رشته کوه زردکوه، قله سیردون درنزدیکی این آبشار در فصل بهار چشمه ها و آب های جاری را به همراه اتراق عشایر خواهیم دید که منظر بکر اینجا را بسیار دیدنی ترکرده ايام تعطيل اين منطقه پذيراي مسافران از استان هاي مختلف كشور از قبيل اصفهان ،شيراز و تهران است كه هواي مصفاي كوهرنگ را براي استراحت انتخاب كرده اند.

در این منطقه آب از ارتقاع يك تنگه جاري شده و با خود نسيم سردي را در وروديروستاي شيخ عليخان در پيش روي رهگذران و گردشگران قرار داده و با زبان بي زباني از هرتازه واردي ميهمان نوازي مي كند.

اگر چه طبيعت سحرآميز چهارمحال وبختياري داراي جاذبه هاي گردشگري زيادي است اما در اين ميان، آبشار شيخ عليخان از بديع ترين مناظردل انگيز اين استان محسوب مي شود.در سينه كش دره اي كه آب سفيدرنگ آبشارجاري است، پيچش گلهايرنگارنگ و بوي برخي گياهان دارويي و خوراكي جلوه اي از طبيعتافسونگر بام ايران را در قدم گردشگران ارزاني داشته است .

 1dee3we0981

پوشش سبز حاشيه دره و چشم انداز آبشار و چشمه اي كه درمجاور آن قرار دارد، چنان خيره كننده است كه دلكندن از اين آبشاركه چون زيباي خفته درميان كوهساران پنهان مانده، به راحتي ممكن نيست در ۱۰متري آبشار حبابها و توده هاي نم آب معلق و سرگردان در هوا نوازشگر گردشگران مشتاق طبيعت  اینکه است كه به سرچشمه اين آبشار مي آيند و دمي تازه مي كنند و با ديدن اين همه زيبايي غنچه شكر برلب آنها مي شكفد.

کارشناس طبیعت گردی و روستاهای هدف گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری بهترین زمان برای سفر به این منطقه را فصل بهار دانست و اظهار داشت: آبشار سیخ علی خان به دلیل قرار گرفتن در شهرستان توریستی گردشگری کوهرنگ سالانه تعداد زیادی از گردشگران داخلی از استانهای اصفهان، خوزستان و شیراز و گردشگران خارجی را به سمت خود جلب می کند.

مرتضی محمدیان با بیان اینکه در این منطقه خدمات رسانی مطلوبی به گردشگران صورت می گیرد، افزود: توسعه بازار صنایع دستی عشایر در روستای شیخ علی خان، توسعه کمپینگ گردشگری روستای شیخ علی خان و توسعه راه شیخ علی خان تا چلگرد از جمله برنامه های ضرورت داری است که باید اعتبارات مورد نیاز آن ها از محل اعتبارات استانی تامین شود.

http://zimagasht.blogfa.com