6r4r17

تور جنگل های سیاهکل و درفک

 جنگلهای سیاهکل، کاروانسرای تی تی، آبشار لوناک، گشت در دامنه جنگل های دامنه قله درفک، روستای شاه شهیدان.

درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است. نام قلهٔ درفک به روایتی از دال فَک (دٌلفَک) آمده‌است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است.

 

6r4r18

بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای خزر بوده‌اند.

6r4r19

نام محلی سیاهکل بدانگونه که مردمش تلفظ می‌کنند سی کل است. سی به معنی صخرة بزرگ و کوه با شیب تند است و کل به معنی آبادی و در واقع نام سیاهکل به معنی آبادی کنار کوه با شیب تند است. برخی نیز این نام را برگرفته از نام طایفة کرد سیاهگلی دانسته‌اند که حدود ۱۵۰ سال پیش از اطراف قزوین به این منطقه کوچ داده شدند و امروز بازماندگانشان با نام ایلیات‌ها در سیاهکل زندگی می‌کنند.

قلهٔ درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در کوه‌های گیلان قرار دارد. این قله را از چند مسیر می‌توان صعود کرد.

مسیر ۱- سیاهکل - دیلمان – شاه شهیدان – اربناب - قله درفک

مسیر ۲- رستم آباد – توتکابن – دشت ویل – دفراز - قلهٔ درفک

6r4r20

کاسهٔ درفک محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستاها و جنگل‌های دم‌کرده به این قلّه کوچ می‌کنند. در کاسه‌ٔ درفک یک غار وجود دارد که ییلاق‌نشینان منطقه در تابستان از یخ‌های آن به عنوان منبع آب استفاده می‌کنند. این قله در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی رشت در استان گیلان و مقابل رستم آباد در بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده‌است.

 6r4r21

آبشار لونک، این آبشار در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان پس از شهر سیاهکل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود ۲۵ کیلومتر است. این آبشار دوقلو می‌باشد. این تنها یکی از آبشارهای کوچک و بزرگ این منطقه می‌باشد. این آبشار در فصل بهارو پاییز آب فراوانی دارد و در تابستان کم آب می‌باشد. این منطقه علاقه‌مندان خاص خود را دارد و زوجهای جوان در روز عروسی خود به کنار این آبشار آمده و عکسهای به یاد ماندنی می‌گیرند.

6r4r22

تی تی کاروانسرا

 

تي تي کاراوانسرا در شهرستان سياهکل و  ۲۵ کیلومتري شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتري شهر رشت،کاروانسرا در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه واقع شده است و در سال ۱۳۷۵ به شماره ۱۷۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. اين شهرستان با موقعيت جلگه اي در فاصله ۱۵ کيلومتري شهر لاهيجان قرار دارد و رودخانه کوچکي به نام شمرود از وسط آن عبور مي کند که زيبايي خاصي به اين منطقه بخشيده است.

تي تي در زبان گيلکي به معني “شکوفه” است، در زبان گيلکي مانند زبان انگلیسی جاي صفت و موصوف بر خلاف زبان فارسي است بنابراين تي تي کاروانسرا به معني کاروانسراي شکوفه مي باشد. این کاروانسرا، آن هم در روزهایی که کاروانسراهای کمی در شمال کشور ساخته می شد، گوشه ای از اهمیت مسیر عبوری سیاهکل و موقعیت استراتژیک این شهر را روایت می کند. روایتی که البته این روزها به دلیل بن بست بودن ناقص و ناتمام باقی مانده است.

از زمانی که تی تی خانم، عمه یکی از شاهان صفوی، تصمیم گرفت کاروانسرای زیبایی به نام خود بنا کند، بنیان یکی از قدیمی ترین بناهای سیاهکل گذاشته شد. بنایی سنگی و آجری که تاریخ ساخت آن به دوران صفویه بر می گردد و اگر گذارتان به آن بیفتد، می توانید ساختمانی از سنگ رودخانه ای، آجر و ملات گچ و ساروج را ببینید که در مسير راه کارواني ديلمان به لاهيجان بر سر دوراهي رودخانه باباکوه و ميثم ‌رود احداث شده است، داراي حياط مرکزي و ورودي هشتي ‌مانند و دو ايوان در اطراف هشتي است. جایی درست در 10 كیلومتری جاده سیاهكل به دیلمان و بر پای تپه ای نسبتا بلند و سرسبز که در گذشته راه اصلی كاروان رو از لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده است.

6r4r24

از ویژگیهای معماری این بنا می توان گفت که این کاروانسرا از نوع کاروانسراهای برون شهری و دو ایوانی است. ورودی بنا در ضلع شمالی قرار دارد. پس از گذر از فضای ورودی فضای هشتی و سپس میانسرا قرار دارد. در ضلع شرقی و غربی فضای هشتی از طریق فضاهای واسط به دو اتاق با مساحت 17 مترمربع را پیدا می کنیم.مساحت میانسرا 398 مترمربع است. در وسط آن حوض کوچکی قرار دارد. در چهار کنج بنا اتاق مربع شکلی به مساحت 14 مترمربع قرار گرفته است.قبل از ورود به اتاق ها با یک فضای نیم هشت مواجه می شویم. در جبهه جنوبی بنا یک فضای شاه نشین و در دوطرف آن دو اتاق همانند جبهه شمالی قرار دارد. بطورکل اصل تقارن در ساخت این کاروانسرا رعایت شده و بنا دارای محور تقارن در جهت طولی است.

 با توجه به موقعيت جغرافيايي داراي آب و هواي معتدل و مرطوب است که آب و هواي خنک تر قسمت کوهپايه اي آن را تحت تاثير قرار مي دهد.نام اين شهر از دو کلمه “سي و کل”  تشکيل شده  که “سي”  به معني پاي کوه و “کل” به معني جايگاه است که به مرور زمان به سياهکل تغيير يافته است در حال حاضر اين شهرستان داراي دو بخش مرکزي و ديلمان است. سياهکل هم  از نظر چشم اندازهاي طبيعي و هم از نظر تاريخي از نقاط ديدني استان گيلان به شمار مي رود اين منطقه سرزمين قوم باستاني ديلم است که پس از عبور از اين شهر در امتداد مسير شيم رود تا ارتفاعات کوهستاني ديلمان پيش مي رود.

کتاب گیلان جلد اول - سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان

6r4r23

روستای شاه شهیدان یکی از روستاهایی دیدنی استان گیلان است که هم ارتفاع با قله درفک است، این روستا در شهرستان رودبار واقع شده است و هم مرز با شهرستان سیاهکل است، مسیرهای رسیدن به این روستا از دو مسیر است. این روستا دارای یک امامزاده با شجره نامه از نوادگان امام چهارم دارد که هرساله زیادی به پابوس این امامزاده می روند، همچنین مراسم سنتی مذهبی علم واچینی در میانه تابستان مشتاقان زیادی را از جای جای ایران به این روستای دیدنی می کشاند .