تبلیغات

پروفایل شخصی کاربر

آخرین ها

29 مرداد 1394

اشتراک در سفره خونه

فنگ شویی : اتاق نشیمن

 

نشیمن ها :
نشیمن های امروزی فضاهای چند منظوره بوده و در واقع، عمومی ترین محلی هستند که در آن ها از میهمانان پذیرایی می کنیم و همچنین فضایی خصوصی هستند که در آنها می توانیم دراز کشیده و استراحت کنیم و یا به تماشای تلویزیون، حرف زدن و یا مطالعه بپردازیم. آنچه که برای نشیمن جدای از نوع استفاده ای که می کنیم اهمیت دارد راحت بودن آن است.

سعی کنید تلویزیون را در جایی بگذارید که کمتر مورد توجه قرار گیرد و گرنه توجه شما را جلب کرده و بیش از حد سرگرم آن خواهید شد.

نشیمن جایی است که باید مجموعه آثار هنری و عتیقه های خود را در آن به نمایش بگذارید اما بدانید آنچه که انتخاب می کنید نشانه هایی در مورد شخصیت شما به میهمانان می دهد. پس سعی کنید با دقت و به خوبی انتخاب کنید، چیزهایی را به نمایش بگذارید که واقعا دوست دارید چون هر روز آن ها را اجبارا خواهید دید.

وسایل خانه را طوری در کنار هم قرار دهید تا انرژی به آسانی در اتاق جریان پیدا کند، از انباشتگی و میزهای زیاد پرهیز کنید. اینجا محل اصلی تجمع و مرکز زندگی خانوادگی است، جایی که همه زندگی می کنند و برای دوستانتان هم باید کاملا راحت باشد. در این اتاق است که انرژی پیش از آن که در بقیه نقاط خانه و در میان خانواده پراکنده شود، جمع می شود.

- نور انرژی است. با خاموش کردن یک لامپ مرکزی پر نور و روشن کردن لامپ های کوچک در کناره ها و نمایان کردن گوشه های تاریک اتاق و ایجاد هاله های نور خواهید توانست حالت اتاق را عوض کنید. با تعبیه اثاثیه روشن در نقاط مناسب اتاق، و مخصوصا در جاهای مخصوص، خانه های مورد نظرتان را در «بگوآ» فعال کنید. معمولا یک لامپ راه حل مناسبی برای از بین بردن یک فضای منفی در یک خانه خاص بگوآ می باشد.

- شکل های مختلف انرژی های مختلف دارند که هر کدام بر یک موضوع تاثیر می گذارند منحنی ها به خلاقیت مربوط می شوند در حالی که مربع ها نشانه سازمان و تفکر منطقی هستند. سعی کنید با هر دو شکل فضای اتاق را متعادل کنید. هر چه شکل ها نرم تر و روان تر باشند اتاق نیز راحت تر خواهد بود. در صورت امکان لوازمی را انتخاب کنید که لبه ها و گوشه های گرد دارند.

- شومینه معمولا نقطه مرکزی ایده آل یک اتاق است، و گرمای آن خوش آیند است.قرار دادن آیینه در بالای شومینه بر این نقطه مرکزی تاکید می کند، در عین حال سطح نقره ای براق آیینه پادزهر ملایمی برای گرمای شومینه فراهم می کند.

یادتان باشد توجه کنید آیینه ای که شما در قسمتی از خانه تان قرار داده اید چه چیزی را بازتاب می دهد. در صورتی که اتاق شما انباشته باشد، آیینه سر در گمی را گسترش می دهد و همه مشکلات شما به طور چشمگیر دو برابر خواهند شد. اگر شومینه ندارید گرداگرد میزی در مرکز، صندلی و گل های بزرگ بگذارید تا فضا را لطیف و روشن کند.

 

توصیه هایی برای اتاق نشیمن

- تصاویر مکان هایی را که دوست دارید در آینده از آنها بازدید کنید را نصب کنید، نه فقط آنهایی که در گذشته دوست داشته اید و یا آنها را دیده اید.
- گل های تازه انرژی را تازه می کنند گل های خشک رکود را حفظ می کنند و باید فصل به فصل عوض شوند.
- از میزهای دارای رویه شیشه ای پرهیز کنید دور میزی که دارای لبه های زمخت و تیز می باشد نمی توانید کاملا آسوده خاطر با نزدیکانتان گرد هم آیید.
- صندلی ها را جایی قرار دهید که رو به زاویه تیز یا کنج نباشد، انرژی در اینجا ممکن است خیلی ناموزون باشد.
- اجازه ندهید تلویزیون بر اتاق مسلط باشد، بین نقطه مرکزی اتاق و تلویزیون تمایز جدی ایجاد کنید.
- تحقیقات نشان می دهد ایجاد حالتی جدید در یک اتاق، مهم تر از مرتب کردن آن است. امروزه اتاق نشیمن به عنوان مکانی برای گرد آمدن خانواده، و یا محلی برای گفتگو و فضایی برای استراحت می باشد در یک کلام اتاق نشیمن مکانی برای آرامش و آسوده شدن از هر لحاظ در نظر گرفته می شود. رنگ، ابزاری بسیار قوی در تغییر فضای محیط می باشد و می تواند بر طبیعت یک اتاق تاثیرات شگرفی بگذارد به طوریکه موثرتر از شکل اثاثیه و ترتیب قرار گرفتن آنها باشد.

رنگ زرد اثر گرد هم آوری دارد و اتاق را شاد می کند.

- خانه های ما پر از نشانه هایی هستند که دائما بر انرژی ما تاثیر می گذارند. تصاویری که بر دیوارها آویزان می کنیم می توانند منبع موثری برای آرامش باشند نصب تصاویر خانوادگی یا یک عکس و یا نقاشی خاص می تواند حس همبستگی را در خانه تقویت کند. اگر بر چیزی متمرکز شویم، انرژی ما را جذب کرده و کاتالیزوری می شود تا رویدادها و افرادی را که در زندگی ما تاثیری داشتند به خاطر بیاوریم. بر عکس اگر خود را در محاصره تصاویری قرار دهیم که در آنها فقط چهره های اشخاص عبوس و یا تنها کشیده شده، ممکن است احساس تنهایی را در ما افزایش دهد. همچنین آویزان کردن نقاشی هایی که به صورت آبستره هستند، شفافیت و تمرکز را از بین برده احساس عدم تمرکز و عدم کمال را در ما ایجاد می کنند.

- گلخانه ها در خانه همچون یک مرکز پیچیده، انرژی بسیار زیادی را از میان شیشه های خود به اطراف می فرستند.گیاهان با شکوه در اتاق ایجاد تمرکز می کنند. حتی در یک اتاق کوچک، قرار دادن یک گلدان روی لبه پنجره، برای برگرداندن تمرکز به درون اتاق ارزشمند است، در غیر این صورت انرژی های ارزشمند شما بدون استفاده پراکنده می شود. به علاوه گیاهان در کنار پنجره به عنوان حفاظ محکم و طبیعی در برابر آلودگی های صوتی و هوا می باشند.

فنگ شويي و اتاق نشیمن
نگارش یافته توسط روزنامه اعتماد

اتاق نشيمن شما جن ندارد!
از نظر علم معماري کهن چيني ، همه قسمت هاي يك خانه با عناصر پنج گانه يا همان آب ، چوب ، آتش ، خاک ، فلز در ارتباط مستقيم هستند.

اتاق نشيمن هم عنصر فلز دارد، عنصري سنگين و بسيار مرتبط با احوال روزانه شما كه با وجود ساعت هاي بزرگ ديواري ، تلويزيون هاي صفحه بزرگ ، وسايل تهويه ، رادياتور شوفاژ، ضبط صوت و دي وي دي ، كه در اغلب اتاق نشيمن ها پيدا مي شوند، سنگين تر هم مي شود.

چيني ها و البته ايراني هايي كه جديدا به اين علم قديمي و جالب علاقه مند شده اند، براي نجات اتاق نشيمن و قابل تحمل كردن آن پيشنهادات بامزه يي دارند، مثلا داشتن ساعتي گرد به رنگ طلايي در اتاق ، آن هم روبروي در براي اينكه انرژي منفي اتاق را مهار كند، يا استفاده از تابلوهاي نقاشي مثل نقش ماهي كه چيني ها معتقدند طول عمر مي آورد يا تصاوير زيبايي غير آن منظره هاي بي ريخت غروب كه دلسردي مي آورد و تصاوير عجيب زن ببرها كه توي كوبلن فروشي ها مي بينيم و بي نهايت ترسناك و پر از خشونت هستند.

مهندسين علاقه مند به فنگ شويي در طراحي دكوراسيون اتاق نشيمن علاوه بر محدودكردن تصاوير به رنگها هم مي پردازند، مثلا رنگ قرمز را براي اتاق شما ممنوع مي كنند، چون كه روحيه تند و خشن و پرخاشگر كه مشخصه رنگ قرمز است ، احوال خانواده شما را كه در اين اتاق امن گرد هم آمده اند به هم خواهند ريخت .

بعد هم پيشنهاد مي كنند كه براي اتاقتان از رنگ هاي مخصوص جنگل مثل سبز و قهوه يي و آبي و زرد استفاده كنيد و با پارچه خوشرنگ و مبل ساده و نرم و حتي پشتي هايي كه فضاي گرم و خودماني شبيه كلبه جنگلي ايجاد مي كنند، فضاي اتاقتان را كاملا امن و دوست داشتني كنيد. علاوه بر همه اينها اگر مي خواهيد اتاقي كه در آن دور هم جمع مي شويد اتاقي بدون دلنگراني هاي معمول باشد، عكس همه افراد خانواده و همه كساني كه دوست داريد در قاب هاي كوچك بر در و ديوار آويزان كنيد، تا هميشه به يادشان باشيد.

راستي اگر تا به حال پيشنهادات فنگ شويي ما را براي تزيين و دكوراسيون اتاق نشيمن تان جدي نگرفتيد، يك نوع ديگر فكر كنيد، اتاق نشيمن شما جايي است كه در آن روزنامه مي خوانيد، عصرانه مي خوريد، با بقيه خانواده گپ مي زنيد، تلويزيون تماشا مي كنيد و حتي گاهي چرت مي زنيد!

آيا اين اتاق پر از شادي ارزش ندارد كه با روش هايي ساده ، هرچند غيرمعمول ، دوست داشتني تر شود؟

پس اگر يك لحظه ، فقط يك لحظه با علوم عجيب شرقي همراه شديد، يعني فقط علاقه مند شديد بدانيد «یين ويانگ »، يعني دو عنصر مثبت و منفي متعادل كننده انرژي از نظر چيني ها، ژاپني ها، هندي ها و همه شرقي ها در اتاق نشيمن شما به يك اندازه وجود دارد، كافي است كه امروز در تنهايي ، بدون حضور اغيار، در اتاق خلوت كنيد، روي صندلي راحتي بنشينيد و چشمهايتان را ببنديد.

اگر ذهنتان به هزار جا رفت ، اگر دلشوره داشتيد، اگر احساس امنيت و آرامش نداشتيد، اگر جريان هواي كاذبي را احساس مي كرديد، اگر قالي اتاقتان ناراحت و گل و گياه گوشه اتاق برايتان غيرقابل تحمل بود، اگر صداهايي در اطراف مي شنيديد و دلتان مي خواست پاهايتان را بالا بگيريد و خودتان را نجات دهيد، اگر سرتان مثل يك ديگ كه با چكش بر آن بكوبند صدا داد، اگر ياد بدهكاري ها، غذاهاي مانده توي يخچال ، ميهمان هاي سرزده ، رييس بداخلاق ، همسايه هاي دوست نداشتني ، خاله خرس هاي آشنا و همه اتفاقات و جرياناتي كه هر روز مثل ميخ توي پايتان فرو مي رود افتاديد، اگر دلتان نخواست پاهايتان را دراز كنيد، چند دقيقه تلويزيون نگاه كنيد يا كتاب بخوانيد، اگر خنكي كولر و يك دانه زردآلو خوشحالتان نكرد، نترسيد!

اتاق شما جن ندارد!  فقط از نظر مهندسين چيني درحالت عدم تعادل است .


سعی کنید مدل هایی را برای چیدمان منزل انتخاب کنید که خانه شما را زیاد پر نکند. وقتی اثاثیه دست و پاگیر شوند انرژی را از شما می گیرند.
با توجه به ابعاد نشیمن منزل خود , مبلمانی را انتخاب کنید که زیاد بزرگ و حجیم نباشد و در ضمن مدلی را انتخاب کنید که قابلیت تنوع دادن را داشته باشد یعنی بتوانید هر چندوقت یکبار مدل چیدن آن را عوض کنید .کلا هرازگاهی به چیدمان منزل خود تنوع دهید و جای اثاثیه را تغییر دهید .

روی میز ترجیحا شیشه نباشد . لبه های تیز و زمخت نداشته و لبه های آن گرد باشد .

در مورد رنگ هم  باید چیزی را انتخاب کرد که با بقیه اثاثیه منزل همخوانی داشته باشد یا مثلا اگه فضای کوچکی دارید با رنگای شاد فضا را بازتر نشان دهید . در کل، مهم تر از همه این که به دل خودتان بشیند و احساس راحتی داشته باشید. گرد آوری از سحر

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمامی حقوق متعلق به سایت سفرخونه است