تبلیغات

پروفایل شخصی کاربر

آخرین ها

29 مرداد 1394

اشتراک در سفره خونه

فنگ شویی : آشپزخانه

 

آشپزخانه

اصولا آشپزخانه را می توانیم به عنوان مهم ترین فضای یک خانه محسوب کنیم.زیرا کمیت غذا بیانگر مقدار وفور نعمت در خانه و کیفیت آن تعیین کننده میزان سلامت خانواده است.پس می توانیم بگوییم که آشپزخانه سمبل سلامتی و انرژی در آن خانه است.

آشپزخانه باید دارای یک طراحی کاربردی و هماهنگ باشد تا بتواند در ما احساس آرامش، هماهنگی، قدرت و شادی را به وجود بیاورد.همین طور شخصی که عهده دار آشپزی است باید بدون هرگونه آشفتگی باشد تا محیطی خوش یمن برای خودش ، خانواده اش و مهمانانش فراهم کند.این موضوع اثر مستقیم و مثبتی روی غذای تهیه شده و کیفیت آن دارد.آشپزخانه ای که به خوبی مورد استفاده قرار گیرد،می تواند مرکز ارتباطی مهمی برای خانواده و مهمانان باشد.چون این یک قانون است که صحبت و رابطه در محیطی خوشایند، مغذی و معطر، نسبت به یک محیط بسیار جدی، بهتر پیش می رود.

در ورودی آشپزخانه نباید مخفی باشد و همین طور دسترسی به ان نباید به سختی صورت گیرد.یعنی راهی که به آشپزخانه می رسد نباید مثلا یک راهروی تنگ یا راه روی شلوغ و بی نظم باشد.هم چنین نباید جلوی در ورودی میز و صندلی قرار دهیم.

در ورودی آشپزخانه معمولا خیلی مورد استفاده قرار می گیرد.به همین خاطر باید دقت کنیم که این در به صورت کامل باز شود و پشتش چیزی قرار ندهیم که رفت و آمد ما را مشکل کند.همین طور اگر این در احتیاج به تعمیر دارد در اولین فرصت برای درست کردنش اقدام کنیم.

ایده آل این است که آشپزخانه و اتاق غذاخوری به سادگی و از طریق اتاق نشیمن با هم ارتباط داشته باشند.چون کسی که در آشپزخانه مشغول کار است نباید احساس کند که بیرون محیط خانوادگی قرار گرفته و بهتر است که بتواند در جریان امور خانه قرار گیرد.اگر این ارتباط وجود ندارد باید سعی کنیم که در آشپزخانه با اضافه کردن وسایل راحتی مثل صندلی های راحت ، یک کنج دنج و گرم به وجود آوریم تا اعضای خانواده و مهمانان را به نشستن و گپ زدن در آشپزخانه حین غذا پختن دعوت کنیم.این موضوع احساسی از با هم بودن به ما می دهد ، مخصوصا وقتی آشپزخانه دور تر از سایر اتاق ها قرار دارد.در چنین آشپزخانه ای مردم احساس راحتی می کنند و آشپز هم احساس نمی کند که در آشپزخانه تنها و به دور از دیگران مانده.

آشپزخانه ای که متناوبا و با لذت مورد استفاده قرار می گیرد ، به خانه انرژی می دهد و اشخاصی که در آن زندگی می کنند را فعال می کند و آن جا را با موج مثبت اشباع می سازد.در مقابل آشپزخانهء متروک و فراموش شده ای که تنها برای درست کردن قهوه یا تهیه یک غذای سریع مورد استفاده قرار می گیرد ، سبب رخوت و سستی می شود.

یک نکته مهم این است که خانواده ها سعی کنند در روز حداقل یک وعده غذا را تمام افراد خانواده با همدیگر صرف کنند.این کار روابط خانوادگی را تقویت می کند .

 

نظافت آشپزخانه :
آشپزخانه باید مرتب و تمیز باشد.چون انباشتگی نه تنها باعث آلودگی می شود بلکه موجب سردرگمی ، آشفتگی و استرس هم می شود.در مقابل یک محیط کاری تمیز و نظیف به ما احساس آرامش می دهد و همین طور خلاقیت را بالا می برد.

اشیایی که در آشپزخانه می تواند بی نظمی به وجود بیاورد :میوه ها و سبزیجات پلاسیده ، مرباها و مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته ، بسته بندی های بدون برچسب داخل فریزر ، کیسه های پلاستیکی ، کابینت های کثیف، اجاق گاز کثیف، روزنامه های باطله،وسایلی که نگه داشتیم تا یک روز به درد بخورند.وسایل برقی که به ندرت استفاده می کنیم را نباید روی کابینت ها قرار دهیم.اگر گلدانی در آشپزخانه نگه داری می کنیم برگ های ریخته شده را باید هر روز جمع کنیم.

اجاق گاز یک وسیله پرکاربرد است که سریع هم کثیف می شود و بسیار مهم است که ما این وسیله را همیشه تمیز نگه داریم.یک راه کار خوب برای تمیز نگه داشتن اجاق گاز کشیدن فویل آلومینیوم روی آن است تا هر وقت فویل کثیف شد و غذایی رویش ریخت به سادگی آن را تعویض کنیم.

هر هفته لوازم قفسه ها و کابینت ها و کشو ها را مرتب کنید. هر هفته به یخچال خود سر بزنید و غذاهای مانده را دور بریزید.چون نه تنها سلامت شما را به خطر می اندازد بلکه سمبل اسراف است و نشان دهنده این است که شما چیزهای به درد نخور را نگه می دارید.

پنجره آشپزخانه هم سریع کثیف و آلوده می شود و باید توجه ویژه ای داشته باشید که آن را به موقع تمیز کنید.

وسایل آشپزخانه :
سعی کنید از تمام لوازمی که دارید متناوبا استفاده کنید.این کار به شما کمک می کند که در زندگی روزمره تان هم از تمام مهارت ها و توانایی های خودتان استفاده کنید و فقط از بخشی از آن ها استفاده نکنید.

هم چنین تمام وسایل آشپزخانه باید سالم باشند و اگر وسیله ای خراب شد، فورا آن را تعمیر کنیم.مثلا درهایی که غژغژ می کنند یا از لولا در آمده اند، ماشین ظرف شویی یا اجاق گازی که خراب شده، کشوهایی که به راحتی حرکت نمی کنند، ظروف و لیوان های لب پر یا ترک خورده،یا یک لامپ سوخته.

توجه کنید که اگر شیر آب دائما چکه می کند، تنها مبلغ قبض آب شما را افزایش نمی دهد، بلکه این امر نشان دهنده این است که بخشی از انرژی زندگی و اقتصاد شما استفاده نشده هدر می رود و شما به زندگیتان توجه کافی ندارید.

هنگامی که وسایل خراب و فرسوده را جایگزین کنید، باعث افزایش نیرو و سرخوشی شما می شود.و شما با نظم بخشیدن به پیرامون خود از هدر رفتن انرژی های مثبت جلوگیری کرده و اجازه نمی دهید که فرسودگی اشیاء خانه موجب زود پیر شدن خود شما هم بشود.


اثاثیه  :
خط ها و لبه های راست و مستقیم اثاثیه باعث تحریک فعالیت منطقی و خطی نیم کره چپ می شود و اشکال روان ، گرد و منحنی فعالیت نیم کره راست مغز را افزایش می دهد.به همین خاطر در آشپزخانه ایده آل از هر دو نوع وسایل استفاده می کنیم.

در جاهایی که محل رفت و آمد است یا نزدیک در، باید از وسایلی که گوشه های تیز دارند اجتناب کرد.کابینت های زمینی،کابینت های برجسته دیواری،میز آشپزخانه،و اگر آشپزخانه اوپن است،دیوار اوپن آشپزخانه باید حتما گوشه های گرد داشته باشند

اگر در آشپزخانه، در و پنجره ای درست رو به روی هم قرار گرفته باشند،باعث جریان تند هوا می شود.و به ما حس عدم آرامش می دهد.برای رفع این مشکل می توانیم لبه پنجره یک گلدان قرار دهیم یا بالای در باد زنگ نصب کنیم یا پنجره را با پرده بپوشانیم تا جلوی جریان تند هوا گرفته شود.

اگر کنار پنجره یا در مرکز آشپزخانه یک گوی کریستال آویزان کنیم، نور زیبایی ایجاد می کند و فضای آشپزخانه را شاد و صمیمی می کند.

می توانیم از عود ها و اسانس های مختلف استفاده کنیم تا بوی غذاها را از بین ببریم و آشپزخانه را هم خوش بو کنیم.همچنین استفاده از بوهای خوب به ما سرزندگی می دهد و جلوی کسالت و افسردگی ما را می گیرد.

چند نکته  :
*بهتر است برای آشپزخانه از کف پوش سنگی یا سرامیکی استفاده کنیم.چون وقتی در جایی از فرش یا موکت استفاده می کنیم از سردی آن محیط کم می کنیم.ولی در آشپزخانه که محیط گرمی است، استفاده از سنگ یا سرامیک جلوی احساس گرمای بیش از حد را می گیرد، و هم چنین نظافت آشپزخانه را آسان تر می کند.
*آشپزخانه نباید کنار دست شویی یا حمام قرار بگیرد چون کاربرد این دو اتاق کاملا برخلاف هم است.
*باید آشپزخانه تهویه خوب و چرخش هوای مناسبی داشته باشد و نیاز به پنجره دارد. چون اجاق های گازی و برقی به واسطه سوزاندن غبار و سایر ذره ها باعث آلودگی هوا می شود.
*سطل های زباله حتما باید در دار باشند و هر روز خالی شوند.برای این کار بهتر است از سطل های کوچک تر به جای سطل های بزرگ استفاده شود.
*توجه کنید که چاقوهایی که استفاده می کنید را نباید از دیوار آویزان کنید یا در معرض دید قرار دهید.بلکه باید آن ها را در کشوی آشپزخانه گذاشت.
*بهتر است به جای قفسه های بدون در از کابینت های در دار استفاده کنیم.
*محل کف شور و لوله های فاضلاب نباید در معرض دید قرار گیرند و هم چنین باید روی چاهک کف شور و سینک ظرف شویی را وقتی از آن استفاده نمی کنیم، ببندیم.
*بهترین ظرف برای سرو غذا و نگهداری باقیمانده غذا ظرف های شیشه ای و سرامیکی است.

از حمیده معتمد رستگار . گرد آوری از سحر

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمامی حقوق متعلق به سایت سفرخونه است