badenjan1

کاشت فلفل ها و بادنجان مشابه است . اسامی و عکس گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا

بادنجان، فلفل قرمز و فلفل شیرین، گیاهان ایده‌آلی برای پرورش در گلدان هستند و پرورش آن‌ها به وسیلۀ بذر، مصون از خطا و شکست است. تمامی این محصولات خوشمزه، به یک شیوه پرورش داده می‌شوند و گونه‌های مختلفی دارند. این سبزیجات را در گلدان پرورش دهید و آن‌ها را در پاسیو، بالکن یا بام آفتابگیر قرار دهید. فرآیند جوانه‌زنی و کاشتن در گلدان، در تمام آن‌ها یکسان است.

کاشت بذر

یک گلدان ½ ۷ سانتی‌متری را پر از کود بذر کنید، سطح آن را صاف کرده و آرام ضربه بزنید تا محکم و کمی سفت شود. لایه‌ای نازک از بذری را که انتخاب کرده‌اید، روی خاک بپاشید – اکثر بذر‌ها جوانه می‌زنند، بنابراین در صورت داشتن ضایعات، فقط به دو بذر اضافی احتیاج خواهید داشت. روی آن را با لایۀ نازکی از ورمیکولیت (vermiculite) بپوشانید، به آن آب بدهید و برچسب نام آن را بچسبانید – در صورتی که می‌خواهید چندین نوع بذر پرورش دهید، حتماً برچسب نام آن‌ها را بچسبانید تا بتوانید آن‌ها را شناسایی کنید. آن را داخل دستگاه تکثیر‌کنندۀ گرم قرار دهید و یا یک نایلون شفاف روی آن قرار داده، با یک کِش محکم کنید و کنار پنجره بگذارید.

بعد از جوانه زنی

بذر‌ها باید ظرف یک هفته جوانه بزنند. گلدان را از دستگاه تکثیر کننده بیرون بیاورید و یا نایلون روی آن را بردارید و کنار پنجره‌ای روشن قرار دهید. توجه داشته باشید که کود کاملاً خشک نشود.

felfel1

کاشت در گلدان‌های مخصوص

وقتی که جوانه‌ها حدود ۲ سانتی‌متر رشد کردند، می‌توانید آن‌ها را به گلدان‌های جداگانه منتقل کنید. با دقت کود را شل کنید، سپس در حالی که با بیلچه، گیاه را از ریشه بلند می‌کنید، به آرامی یک برگ را بگیرید و بیرون بیاورید.

یک گلدان ½ ۷ سانتی‌متری را با کود چند‌منظوره پر کنید. سطح آن را صاف کنید تا محکم شود. با بیلچه حفره‌ای در وسط کود ایجاد کرده و جوانه را درون آن قرار دهید، به طوری که برگ‌ها درست بالای سطح خاک قرار گیرند. به آرامی خاک را محکم کرده، آبیاری کنید و بر چسب هر یک از گیاهان را بچسبانید. گیاه را در مکانی روشن، مانند کنار پنجره یا گلخانه قرار دهید و وقتی که ریشه‌ها از انتهای گلدان بیرون زدند، آن‌ها را به گلدان بزرگتری منتقل کنید - گلدان ۱۲ سانتی‌متری پر شده از کود چند منظوره.

قبل از اینکه گیاه را بیرون قرار دهید

وقتی که ارتفاع گیاهان به ۱۲ سانتی‌متر رسید، یک تکه چوب را در خاک فرو کنید و با ریسمان باغبانی، گیاه را به آن ببندید. وقتی ارتفاع آن‌ها به ۳۰ سانتی‌متر رسید، نوک‌های جوانه‌زده را بچینید تا شاخه‌های آن افزایش یابند. در پایان ماه می‌توانید گیاه را بیرون ببرید. آن‌ها را داخل ظرف نهایی (گلدان ۵ لیتری) قرار دهید. همین طور که گیاه رشد می‌کند، تکه چوب کوچک را بر دارید و به جای آن چوب بزرگتری قرار دهید.

تغذیه و آبیاری

این گیاهان نیاز به آب زیادی دارند. خشک شدن کود، خیلی زود منجر به توقف رشد آن‌ها می‌شود. توجه داشته باشید که هرگز خاک آن کاملاً خشک نشود. در آب و هوای گرم، شاید لازم شود که روزی دو بار به آن آب بدهید. این مسأله به خصوص دربارۀ گیاهان گلخانه‌ای صدق می‌کند، زیرا در اواخر تابستان نیز ممکن است بسیار گرم باشد. اولین گل‌دهی زمانی اتفاق می‌افتد که گیاه هنوز نسبتاً کوچک است. در این صورت هر هفته آن را با مایع مغذی سرشار از پُتاس، مانند کود گوجه فرنگی تغذیه کنید.

برداشت

این سبزیجات را می‌توانید بین ماه‌های تیر و مهر با قیچی یا چاقوی تیز، برداشت کنید. فلفل‌های قرمز را می‌توانید وقتی که سبز هستند، برداشت کنید یا بگذارید بمانند تا قرمز شوند. قبل از سرمای پاییز، گیاه را کاملاً ببرید و شاخه‌ها را سر و ته آویزان کنید تا فلفل‌ها برسند. هر یک از بادنجان‌ها، بسته به گونه و شرایط آب و هوایی، ۵ میوه می‌دهد. زمانی آن‌ها را بچینید که کاملاً رشد کرده و پوست‌شان براق شده باشد.

از پایگاه پارسه گرد

آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان

توت فرنگی وخواص آن Strawberry

باغچه های ابتکاری در بالکن و حیاط منزل

ایده های دکوراسیون منازل و اماکن