4455

بعضی ها از ته دل به جابه جایی کاری جواب مثبت خواهند داد چون افکار رؤیاپردازانه ای دارند و همیشه با این خیال زندگی می کنند که موقعیت جدید هرچه که باشد از وضعیت فعلی قطعا بهتر خواهد بود و در واقع هرگز از جایگاه حال حاضر خود راضی نیستند. درحالی که برخی دیگر همیشه این کشمکش را با خود دارند که آیا می توانند خود را با چنین تغییر بزرگی وفق دهند یا نه؟ و این اطمینان نداشتن مانع از تصمیم گیری شان می شود. تصمیم گرفتن برای جابه جایی شغلی یک تصمیم شخصی است که پیامدهای آن از شخصی به شخص دیگر کاملا تفاوت دارد زیرا موقعیت و شرایط هیچ دو نفری مانند هم نیست.

این تصمیم ممکن است برای فردی که امکان منتقل کردن زندگی اش به یک مکان جدید را دارد، تصمیم خوب و بدون شکستی باشد؛ به عنوان مثال فردی که تازه استخدام شده و هنوز سابقه چندانی در شغل فعلی اش ندارد، درصورت شروع یک شغل جدید چیز زیادی برای از دست دادن نخواهد داشت. اما در مقابل کسی که سابقه طولانی در کارش دارد و احتمالا به مزایا و موقعیت تثبیت شده ای دست یافته یا کسی که متأهل است و تصمیم او بر تک تک اعضای خانواده تاثیر می گذارد، ممکن است اقدام به جابه جایی، مشکلات زیادی را برای او در پی داشته باشد. با وجود این، نمی تواند الزاما بد و نادرست باشد، فقط ممکن است به زمان و برنامه ریزی بیشتری احتیاج داشته باشد.

● زیرک باشید

اگر از صمیم قلب به شغلتان علاقهمند هستید و حاضرید در راستای اعتلای آن هر سختی را به جان بخرید و از سوی دیگر سبک زندگی تان به شما اجازه اندکی انعطاف پذیری را می دهد، پس جابه جایی جغرافیایی می تواند ایده خوبی برای شما باشد. البته بد نیست این نکته را هم در نظر داشته باشید که ریشه کن کردن تمام تمایلات و وابستگی هایی که در شهر محل سکونت تان دارید و بریدن از خانواده، تنها به دلیل موقعیت شغلی که چه بسا با اندکی استقامت، صبر و تحمل بیشتر می توانستید آن را در محل فعلی خودتان نیز کسب کنید، ممکن است چندان هم زیرکانه نباشد. اگر در محل کار فعلی خود یک کارمند با قرارداد طولانی مدت یا استخدام رسمی هستید و همچنین از مدت ها پیش در شهر فعلی تان ساکن هستید، از نو شروع کردن در جایی دیگر ممکن است خیلی برایتان ریسک داشته باشد، حتی اگر پای منافع مالی در میان باشد. بعضی مردم ثبات در زندگی را دوست دارند و می خواهند زندگی کاملا استوار و بدون هیچ تغییر و تزلزلی داشته باشند. ممکن است دوستان صمیمی و اقوام زیادی در جایی که زندگی می کنید داشته باشید و هیچ شغلی ارزش از دست دادن این همه چیز خوب را نداشته باشد. همچنین مهم است به یاد داشته باشید که جابه جایی ممکن است آن اندازه که برای شما مناسب است برای همسر و فرزندانتان مناسب نباشد. این تصمیمی نیست که بتوان خیلی راحت و سریع گرفت، پس پیش از اینکه چنین تصمیم بزرگی بگیرید، لازم است بدانید شغلی که در نظر دارید آن را انجام دهید از هر جهت مناسب است یا نه.

● از اول تصمیم قطعی نگیرید

نکته دیگری که باید در مورد آن بیندیشید، این است که آیا سازمان، شرکت و... در تعهدنامه ای که به شما نشان داده است در خصوص مساعدت برای هزینه های جابه جایی نیز تعهدی داده است یا خیر. البته همه شرکت ها چنین کاری نمی کنند ولی اگر این کار را بکنند این یک نشانه بسیار عالی برای شماست. اگر محل کارتان از ابتدا تعهدنامه ای برای جابه جایی نپذیرفته پس بهتر است که تمام وسایلتان را با خود نبرید و به طور کامل جابه جا نشوید چون هر لحظه ممکن است ناچار به بازگشت شوید، بنابراین هرچه سبک بارتر سفر کنید به نفعتان است. ولی اگر از همان آغاز تعهدنامه ای مبنی بر انتقال دائمی شما وجود داشته باشد، اوضاع فرق می کند. همچنین خوب است که حمایت دوستان و خانواده را نیز داشته باشید و اینکه حداقل یک نفر را در شهر جدید بشناسید؛ کسی که بتواند به شما در آشنایی با محیط کمک کند.

● به اجبار تن ندهید

اگر تاکنون پیشنهاد شغلی مشخصی دریافت نکرده اید اما چون شغلی که درصدد انجام آن هستید در منطقه فعلی تان موفقیت آمیز نخواهد بود و مایل به جابه جایی هستید، حداقل باید اطمینان حاصل کنید که آینده کاری شما در شهر جدید بهتر خواهد شد نه بدتر! مثلا اگر در یک روستا یا شهرستان زندگی می کنید ولی قصد دارید برای انجام شغلی خاص –که در محل سکونت خودتان متقاضی یا امکان انجام ندارد به پایتخت سفر کنید، جدا از پاره ای مسائل و مشکلات جانبی، باید اول مطمئن شوید که به درستی از پس انجام آن برخواهید آمد. بعضی از کارشناسان معتقدند شما تنها زمانی باید اقدام به جابه جایی کنید که خودتان مایل به این کار باشید نه اینکه از روی اجبار تن به آن دهید. پس اگر از این بابت بیمناک هستید یا اینکه به هر دلیل احساس بدی نسبت به آن دارید هرگز انجامش ندهید.

● مقصد را شناسایی کنید

پیش از آنکه هرگونه تصمیمی برای جابه جایی بگیرید اول باید خوب به عواقب این تصمیم که ممکن است در طولانی مدت بروز کند، فکر کنید. کلید راهنمای شما این است که بدانید در این شغل و شهر جدید چه چیزهایی به دست می آورید. سعی کنید وقتی برای مصاحبه به شهر جدید می روید (یا اگر هم مصاحبه ای درکار نیست خودتان یک سفر به آنجا بروید) با هر تعداد از اهالی که می توانید صحبت کنید و هر سؤالی که راجع به شهر، نحوه زندگی و... به ذهنتان می رسد از آنها بپرسید و تا آنجا که می توانید اطلاعات کسب کنید که بعدا غافلگیر نشوید. بعد از اتمام مصاحبه و مراحل اداری یکی، دو روزی را در آن شهر بگذرانید. مثلا در آن شهر رانندگی کنید، قدم بزنید، در خیابان ها سرک بکشید و سعی کنید این حس را درک کنید که آیا زندگی کردن در آنجا برایتان دوست داشتنی است یا خیر. هرچند جابه جایی می تواند یک ریسک بسیار بزرگ باشد اما گاهی ریسک های بزرگ پاداش های بزرگی هم به همراه دارند.

● شجاع باشید

به هر حال اگر در وضعیت فعلی تان لحظه به لحظه از اهداف و تمایلات شغلی تان دورتر می شوید و احساس می کنید شغلی که در حال حاضر دارید جای پیشرفت ندارد یا شهری که در آن سکونت دارید فرصت های شغلی مناسبی را پیش رویتان قرار نمی دهد؛ باید به طور جدی مهاجرت به یک شهر دیگر را بررسی کنید. به طور مثال اگر در یک رشته به خصوص مثل برخی از شاخه های مهندسی نفت، گاز و... تحصیلات عالیه دارید ولی نمی توانید در شهر محل سکونت خود از تحصیلات خود بهره برداری مالی لازم را داشته باشید و از طرف دیگر یقین دارید که در جایی دیگر بهترین فرصت ها در انتظار شماست؛ پس بهتر است که نقل مکان به شهرهای دیگری که این امکان در آنها فراهم است را نیز به عنوان یک گزینه برای پیشرفت بررسی کنید. همچنین اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه آماده تغییر دادن زندگیاند و چیزهای جدید آنها را به وجد می آورد، مهاجرت ممکن است برای شما عالی باشد.

● برنامه تان را بنویسید

بعضی کارشناسان پیشنهاد می کنند که یک برنامه کاری برای خودتان طراحی کنید و تمام مسائل را در آن بنویسید، جوانب مثبت و منفی را خوب بسنجید، اینکه خود و اطرافیانتان تا چه حد تحت تاثیر این موضوع قرار خواهید گرفت را هم در نظر داشته باشید و بودجه بیشتری پیش بینی کنید تا برای چیزهای غیرمنتظره آمادگی داشته باشید. سپس یک بار برنامه تان را از روی کاغذ مرور کنید، آنگاه اگر مهاجرت واقعا برای شما تصمیم درستی باشد، با مرور از روی برنامه، می توانید به آسانی تمام جوانب را برای خودتان شفاف سازید.

● به این سؤال ها پاسخ دهید

از خودتان بپرسید، با این جابه جایی چه چیزهایی به دست خواهید آورد و در مقابل چه چیزهایی را از دست خواهید داد و همیشه این را در ذهن داشته باشید که اگر اوضاع آنطور که انتظار داشتید پیش نرفت می توانید دوباره برگردید. سؤال دیگری که باید از خود بپرسید، این است که در مورد کار و محل زندگی دقیقا چه چیزی برای شما از همه مهم تر است و بهترین انتخاب برای شما چیست؟ گاهی اوقات مردم می گویند، بله، جابه جایی خوب خواهد بود و وقتی به شهر جدید وارد شوم حسابی کار خواهم کرد. ولی بعد از مهاجرت به شدت ناراحت و منزوی می شوند چون افراد جدیدی که در همسایگی آنهاست را دوست ندارند یا اینکه نمی توانند با همکاران جدیدشان ارتباط خوبی برقرار کنند.


برای اینکه بتوانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید، ما به شما کمک می کنیم تا با پاسخگویی به سؤالات زیر، کمی از دغدغه هایتان در خصوص تصمیم گیری برای مهاجرت کم کنید و آگاهانه تر گام بردارید، بنابراین پیش از اقدام برای جابه جایی شغلی، این سؤالات را از خود بپرسید:


آیا شغل جدیدم را دوست خواهم داشت؟

کجا قرار است زندگی کنم؟

چه کسی هزینه های این جابه جایی را پرداخت خواهد کرد؟

هزینه های زندگی در این شهر جدید تا چه حد خواهد بود؟ و اینکه آیا من استطاعت زندگی در آنجا و نیز پس انداز قسمتی از درآمدم را خواهم داشت؟

آینده شرکت یا هرجایی که قرار است برای آن کار کنم و نیز موقعیت شغلی ام چگونه خواهد بود؟

آیا این شغل یقینا همانی است که من بتوانم خودم را در آن حرفه ای و کارآزموده تصور کنم؟

آیا فرهنگ محل کار و شهر جدید با من و خانواده ام سازگاری دارد؟

آیا ما (من و خانواده ام) به آسانی در آنجا دوست پیدا خواهیم کرد؟

آیا زندگی و کار در شهر جدید، برای من، فرصت هایی بهتر از موقعیت فعلی ام فراهم خواهد کرد؟

منافع این جابه جایی چیست؟ آیا این منافع به موانع و مشکلاتی که در این راه وجود دارد، می چربد؟

آیا همسر من می تواند در جایی مشغول به کار شود؟ و آنجا کجاست؟

در شهر جدید در کنار شغلم چه کارهای دیگری می توانم انجام دهم؟

وقتی بروم، پشت سرم چه چیزهایی را جا خواهم گذاشت؟

با وجود تغییراتی که با این جابه جایی در زندگی ام پیش خواهد آمد، همچنان خواهم توانست به خوبی کار کنم؟

فرزندان من به کدام مدرسه خواهند رفت؟ و آیا فضای آموزشی آن مدرسه سابقه خوبی دارد؟

همسایگانم چطور افرادی هستند؟

آب و هوای آنجا چطور است؟

اگر اوضاع آنطور که می خواستم پیش نرفت، چه برنامه ای برای برگشت دارم؟

آیا خانواده من در این مکان جدید خوشحال خواهند بود؟

خود من چطور؟ آیا احساس خوشحالی و خوشبختی خواهم کرد؟

 

منبع : مجله تپش