1gilas0_copy

این مربا برای پذیرایی عصرانه با چای بسیار دلچسب و مناسب است .

مواد لازم :

یک کیلو گیلاس صورتی و زرد ( یا گیلاس سرخ مشهدی )

شکر 50 گرم

چند عدد هل درسته یا وانیل شکری 1/4 ق چ

آب لیموترش تازه 3 ق غ

در صورت تمایل خلال پسته سبز و تازه

طرز تهیه : ابتدا گیلاس ها را با همان هسته دم گرفته و بشویید . چون شکافی به گیلاس داده نمیشود و گیلاس اب زیادی ندارد که پس بدهد , لزومی ندارد شکر روی آن پاشیده شود . اگر هم پاشیده شود جذب نخواهد شد .

gilas2

شکر را با مقدار یک لیوان آب و دانه های هل روی حرار قرار دهید تا کم کم بجوشد و شکر ناپدید شود . سپس گیلاس ها را داخل شهد بریزید و اجازه دهید مدتی حدود 20 تا 30 دقیقه با حرارت یکنواخت بجوشد . گیلاس زود خواهد پخت . در انتها اگر هل دوست ندارید , وانیل شکری و آب لیمو ترش و خلال پسته خیس کرده را اضافه کنید . سپس از روی حرارت بردارید . ایم مربا خیلی نباشد سفت باشد . زیرا شهد آن مصرف زیادی ندارد . فقط گیلاس ها مورد استفاده قرار میگیرند . پس از سرد شدن مربا را در همان ظرف در یخچال قرار دهید تا یکروز بماند . روز بعد در شیشه های استریل ریخته و در آن را بسته در جای خنک یا یخچال قرار دهید . دستور و تهیه : شیدا 

1gilas1

نکته : اگر خلال پسته تازه در دسترس ندارید , خلال ها پسته خشک را مدتی حدود 2 ساعت داخل آب خیس کنید تا کاملا نرم و تازه شوند و سپس در آخر به مربا اضافه کنید تا کمی بجوشد  و البته وجود آن ضروری هم نیست ولی مربای شما خیلی زیبا و مجلسی خواهد شد .  

نکته : ضمنا شهد رقیق آنرا در یخچال نگهداری کرده و بعدا برای کیک ها و آغشته کردن لابلای کیک به جای شربت بار و شهد , استفاده کنید .

نکته : وقتی گیلاس یا آلبالو کاملا رسیده نباشد و سفت باشد و هسته آن هم گرفته نشود و سوراخی بر روی پوست ایجاد نشده باشد , هنگام پخت پوست روی آن اجازه ورود شهد و شربت بار با به داخل میوه نمیدهد در نتیجه حرارت گوشت میوه جمع شده ( و به جای آن از شهد پر نمیشود ) و روی پوست گیلاس و آلبالو چروک میخورد . اگر حرارت ملایم باشد اجازه ترکیدن پوست را نمیدهد . در همان ابتدا حرارت بالا و جوشش و طول مدت پخت میتواند باعث ایجاد ترک روی پوست گیلاس ها شود و شهد داخل شده و میوه ها را متورم کند . در این صورت می بایست در ابتدا حرارت زیاد میبود و یا سوراخی روی پوست ایجاد میشد . ولی در عین حال طول مدت پخت رنگ مربا را تیره میکند . مربای خوشرنگ چروکیده از مربای تیره و بد رنگ تپلی بهتر نیست ؟؟!!

مربای گیلاس بدون هسته با خلال بادام و پسته

نکات لازم برای  شهد یا شربت بار برای مرباها و کیک ها و تهیه شیرینی ها

انواع مربا و مارمالاد در سفره خونه

مواد کپک زده روی مربا و آبلیمو و آبغوره و رب گوجه فرنگی

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn