20151010105124

خرید چای و نحوه صحیح دم کردن چای 1

کلیات دم کردن چای
از جنس چاي كه بگذريم ، عوامل ديگري كه در كيفيت چاي تاثير دارند عبارت اند از آب ، ظرف ( كتري و قوري ) و شيوه دم كردن . با آبي سخت ( آبي كه داراي املاح قليايي است وصابون در آن خوب كف نمي كند ) چاي خوب نمي توان درست كرد . البته هر شهري آب خاص خود را دارد كه بايد با آن ساخت ( آب تهران و بسياري از شهرهاي ما عالي است ) . آنچه در مورد آب چاي مي توان رعايت كرد اين است كه تازه جوش باشد .
آبي كه يك بار جوشيده و در كتري مانده از نظر بسياري از نوشندگان چاي براي دم كردن مناسب نيست . به نظر همين جماعت كتري لعابي يا فولاد زنگ نزن بهتر از كتري آلومينيومي است .

20151010105126

قوري چيني هم از اين جهت كه تصرفي در رنگ چاي نمي كند از قوري فلزي بهتر است .
پاره اي از نوشندگان شستن جرم چاي را از درون قوري لازم نمي دانند ، زيرا معتقدند كه اين جرم لايه از جنس خود چاي بر ديواره قوري تشكيل مي دهد كه در حقيقت بهترين ظرف براي دم كردن چاي است .
آبي كه روي چاي خشك ريخته مي شود بايد در نقطه جوش باشد و تا چند لحظه بعد هم حرارت آن نبايد زياد پائين بيفتد .
بنا بر اين پيش از ريختن آب جوش در قوري بايد قوري را گرم كنيد . براي گرم كردن قوري يا بايد آن را روي كتري بگذاريم تا با بخار آب گرم شود يا آن كه پيش از ريختن چاي كمي آب جوش در قوري بگردانيم.
هنگام ريختن آب جوش روي چاي خشك اگر قوري به اندازه كافي گرم باشد و حرارت آب پائين نيفتد ، برگ چاي روي آب شناور مي شود يا به اصطلاح نوشنده چاي ، آب لشكر مي بندد. نوشندگاني هستند كه عقيده دارند چايي كه لشكر نبندد به درد نمي خورد .
دم كردن چاي به اين معني است كه حرارت آب را كمابيش درهمان درجه اي كه هست نگه داريم تا وقتي كه لشكرچاي رفته رفته در قوري ته نشين شود . اين كار بسته به جنس چاي و حرارت آب از ده دقيقه تا نيم ساعت طول مي كشد .
براي حفظ حرارت قوري مي توان آن را روي در كتري يا سماور گذاشت ( كتري هايي در بازار هست كه جايي براي قوري روي در آنها ساخته شده است . ) زير دم كني يا نزديك شعله آتش هم حرارت قوري كمابيش محفوظ ميماند .
در هر حال منظور اين است كه برگ چاي چند دقيقه در آب از جوش افتاده شناور باشد ولي چنان كه همه مي دانند جوشيدن باعث تلخي و تندي چاي مي شود .
در ايران رسم بر اين است كه چاي را در قوري پر رنگ درست مي كنند و هنگام ريختن آن در استكان به اندازه دلخواه به آن آب مي بندند. ولي برخي از نوشندگان عقيده دارند كه چاي را بايد به همان رنگي كه مي نوشيم در قوري دم كنيم و ريختن آبجوش در استكان چاي فقط به مقدار اندك جايز است . چاي تازه دم را بايد هرچه زودتر نوشيد . چاي مانده لطف چاي تازه دم را ندارد. (از سایت گلستان)

1chay3
درست کردن چای دو رنگ و قند پهلو
چای رو دم کنین و بعد توی یک استکان بلور یا کریستال آبجوش رو با شکر مخلوط کنین و خوب هم بزنین تا شکر حل و شربتی غلیظ درست بشه . میتونین کمی عرق هل یا گلاب هم بهش اضافه کنین و بعد باقی استکان رو با کمک یک قاشق کم کم چای بریزین ....
حالا یه چای خوشگل و دو رنگ دارین ... هنگام نوش جان کردن کامل هم بزنین تا مخلوط بشه ... صد البته میشه برعکس هم درست کرد ...یعنی اول چای و شکر و بعد آبجوش ... قدیم در مراسم عروسی و خواستگاری و مهمانی های خاص از مهمانان با چای دورنگ پذیرایی میشد ... اگه شما رزیم دارین یا اصلا اهل شیرینی جات نیستین , سعی نکنین امتحانش کنین ... چون نصف شیشه شربت قند ! رو توی یک استکان چای باید سربکشین !! ...چون اگه کم شیرین باشه رنگهای چای و آبجوش توی هم میره ...! چای دو رنگ double color black hot tea
1chay5
نگاهی به تاریخچه چای
تقريبا در همه جاي دنيا مردم روز خود را با نوشيدن يكي دو فنجان نوشيدني گرم آغاز مي كنند . در ميان ما و بسياري از ملل ديگر اين نوشيدني چاي است .
رسم نوشيدن دم كرده برگ آماده يا عمل آورده اين گياه از خانواده بابونه ( camellia ) و نام آن (chai) هر دو از چين آمده اند . در خود چين چاي را از زمان باستان مي شناخته اند ولي در ساير جاهاي دنيا از جمله در ميان ما ايرانيان رسم نوشيدن چاي سابقه اش از دو قرن كمتر است . با اين حال ، اين رسم يكي از اجزاي جدايي ناپذير زندگاني امروزي است و هر قومي صورت خاص خود به آن داده است .
در سال 1314 هجري قمري و توسط محمد ميرزا كاشف السلطنه كه به عنوان ژنرال كنسول ايران به هند رفته بود چاي وارد ايران شد و در لاهيجان براي اولين بار كاشته شد. از سال 1308 كه كاشف السلطنه در گذشت ، كشت و توليد چاي رفته رفته در گيلان گسترش يافت و امروز از منابع مهم در آمد ملي است .
چاي بر سه نوع است :
چاي تخمير نشده يا سبز ،
چاي نيمه تخمير شده يا نيمه سبز كه در زبانهاي اروپايي به آن اولانگ گفته مي شود.
چاي تخمير شده يا سياه . که ما ايرانيان عموما چاي سياه مصرف مي كنيم و آن را ساده و نسبتا كم رنگ مي نوشيم .
- چاي حاوي ماده محرك و بيدار كننده اي است به نام تئين .
- چيزي كه در چاي كمتر به آن توجه مي شود مزه چاي است كه به مقدار ماده گسي به نام تانن در چاي بستگي دارد .
گرد اوری ازسایت گلستان و بانو

انواع نوشیدنی گرم , چای , دمنوش , جوشانده

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn