132200

کاخ سابق ابرهیم پاشا , وزیر اعظم سلطان سلیمان واقع در شهر استانبول در سال 1983 به موزه هنرهای اسلامی ترکیه  Turkish - Islamoc Arts Museum بدل شده و مانند گنجینه ای با ارزش , مجموعه آثار هنری و مذهبی ترکیه را در خود جا داده است و خود بنا نیز یکی از آثار مهم هنر معماری بشمار میاید .

15de

پس از اعدام ابراهیم پاشا و تا قبل از استقرار موزه , از این کاخ بعنوان کارگاه خیاطی و سربازخانه , زندان , دفتر ثبت و ... استفاده های دولتی میشد .

سفرنامه های خارجی و داخلی سفره خونه

این عمارت در سال 1524 در بخش قدیمی شهر ناحیه Fatih بین خلیج شاخ طلایی و تنگه بسفر ساخته شده و از کاخ توپکاپی خیلی فاصله ندارد .

2ibrahipasa_

به عبارت دیگر این کاخ در میدان هیپودروم HIPPODROME در مقابل مسجد کبود قرار دارد .

front_gh

در تصویر بالا میتوانید فاصله کاخ ابراهیم واقع در میدان سلطان احمد یا هیپودروم ,

Sultanahmetmeydani11

در مقابل مسجد کبود یا مسجد سلطان احمد  تا   کاخ توپکاپی را مشاهده کنید .

pasha1

ابراهیم پارگایی داماد ملقب به ابراهیم پاشا اولین وزیر اعظم امپراطوری عثمانها ( از 1520 تا 1566  )  و همسر خدیجه Hadice Sultan سلطان خواهر سلیمان بود .قبل از ابراهیم , پیری محمد پاشا از طرف سلطان سلیم به سمت وزارت گماشته شده بود , ولی با رسیدن سلیمان به سلطنت به فرمان او ابراهیم بر مسند وزارت نشست و 13 سال در این منصب باقی ماند .

123Turkish

سه لقب دیگر هم داشته که به زندگی متناقض درباریان و بزرگان صاحب قدرت اشاره دارد و این که زیردستان آنها در عین حال میتوانند هم محبوب و هم مغضوب سلطان واقع شده و به عرش صعود یا به فرش سقوط نمایند .

brahim-pasa-sarayi-eski

در ابتدا به او ابراهیم فرنگی Frenk Ibrahim Pasha ( خارجی ) میگفتند و بعد زمانی که محبوب سلطان بود ابراهیم مقبول Makbul و پس از اعدام او را ابراهیم مقتول Maktul نامیدند ! 

Parga

او در سال 1494 از پدر و مادری یونانی , مسیحی در شهر پارگا چشم به جهان گشود . پارگا بندری واقع در شمال غرب کشور یونان است که در آن زمان تحت تسلط حکومت جمهوری ونیز قرار داشت که مجزا از حکومت ایتالیا اداره میشد .

map2

در نقشه میتوانید موقعیت بندر پارگا را مشاهده کنید . پدر ابراهیم ملوان یک کشتی ماهیگیری بود . در کودکی دزدان دریایی ابراهیم را ربوده و بعنوان برده به کاخ مانیسا فروختند . در آن زمان کاخ مانیسا مقر اقامت و آموزش شاهزاده بود . شاهزاده سلیمان تقریبا با او همسن بود .ابراهیم تحت حمایت مخصوص سلیمان قرار گرفته و در این کاخ تعلیمات سلطنتی دربار شامل حال او هم شد و تمامی علوم زمان و زبان های رایج و زنده دنیا در آن زمان را بخوبی فرا گرفت .

Ibrahim_palace_1

در آن زمان علوم و هنرهای رایج تمامی اطلاعاتی بود که در دوره رنسانس توسط گالیله , کپرنیک , میکل آنژ , داوینچی و  پایه ریزی شده بود .

Ibrahim_palace_2

ابراهیم توانایی های خود در عرضه دیپلماتیک را نیز تقویت کرد و پس از به سلطنت رسیدن سلیمان تعدادی پست و منصب کشوری و درباری و نیز لشگری و نظامی به او تفویض شد .

pargayi_Ibrahim_1

فرد باید خیلی عاشق قدرت و مقام باشد که شهامت و جرات پذیرش مناصب حساس دولت را در این حکومتها بپذیرد . زیرا در حالیکه از طرف سلاطین حتی نسبت به شاهزاده ها و جانشینان خود رحم و شفقتی در کار نیست , به نظر میاید سرانجام جز مرگ و اعدام چیز دیگری در انتظار صاحب منصبان نیست ! حتی اگر وفادار و صادق باشی , حسادت اطرافیان و دسیسه های موذیانه آنها میتواند همه اوضاع را برعکس جلوه داده و سرت را به باد دهد !

Ibrahim_palace_3

ابراهیم از نظر دیپلماتیک در مراودات خود با غرب و مسیحیان به موفقیت های زیادی نائل شد و همیشه از تاکتیک های خاصی جهت مذاکرات سیاسی بهره میگرفت به طوری که ونیزی ها به جای سلیمان که لقب باشکوه یا the Magnificent  داشت , به ابراهیم لقب  Ibrahim the Magnificent داده بودند . در تمامی عکسهای فوق میتوانید محوطه داخلی و خارجی کاخ ابراهیم را مشاهده کنید .

سرانجام مقام و موقعیت ابراهیم در دربار به اندازه ای شد که از سلطان درخواست کرد دیگر اختیارات دیگری به او داده نشود تا مورد حسادت اطرافیان و وزیران دیگر قرار نگیرد و جانش در خطر نباشد . ولی سلطان به او اطمینان داد تا همیشه حافظ جانش باشد و تا وقتی او سلطان است , مورد تهدید قرار نگیرد !

Sueleymanname_nahcevan

جنگ صفویان و عثمانی یا نبرد اول (۱۵۵۵–۱۵۳۲) جنگی بود که میان شاه تهماسب یکم صفوی و سلطان سلیمان یکم عثمانی در گرفت.

سلیمان که از مرزهای امپراتوری عثمانی با اروپا آسوده‌خاطر شد، توجهش را معطوف به خطری کرد که از جانب سلسلهٔ شیعه‌مذهب صفویه احساس می‌کرد. با تثبیت قدرت دولت عثمانی در شرق آناتولی، تهدیدی همیشگی متوجه تبریز و عراق بود. در مقابل شاه طهماسب نیز همچون پدرش، ترکمانان آناتولی را تحریک به شورش علیه دولت عثمانی می‌کرد. قیام اسکندر چلبی در سال ۱۵۲۹ در نتیجهٔ همین تحریک‌ها روی داد. شاه طهماسب روابط دوستانه‌ای را با کارل پنجم، دشمن سلیمان در پیش گرفته بود. والی بدلیس نیز از اطاعت سلیمان دست برداشته و در پناه طهماسب قرار گرفته بود. همچنین صفویان تلاش می‌کردند تا در مرکز و جنوب عراق—سرزمینی که روزگاری قلب خلافت عباسیان به شمار می‌آمد—مذهب تشیع را جایگزین مذهب تسنن کنند. کشتن روحانیون و محققینی که از پذیرش مذهب جدید سر بار می‌زدند و تخریب مقبره‌ها و اماکن متبرکهٔ اهل سنت از جمله اقداماتی بود که صفویان برای نیل به این هدف انجام می‌دادند. سلیمان به عنوان رهبر مسلمانان اهل سنت نمی‌توانست تنها نظاره‌گر این قضایا باشد. والی بغداد نیز که دست‌نشانده طهماسب بود با دولت عثمانی به توافق رسید. علاوه بر همهٔ این مسائل، انگیزه‌ها و منافع اقتصادی نیز دخیل بود.[۱][۲]

6665

در سال ۱۵۳۳ وقوع جنگ اجنتاب‌ناپذیر به نظر می‌رسید. سلیمان در اکتبر ۱۵۳۳ به وزیر اعظمش، ابراهیم پاشا مأموریت داد تا به‌سرعت سپاهی جمع‌آوری کند و به سوی کردستان حرکت کند. سلیمان خود در قسطنطنیه ماند تا سپاهی بزرگ‌تر را سازماندهی کند و در اسرع وقت به یاری ابراهیم بشتابد. ابراهیم مناطق بین ارزروم و دریاچهٔ وان و همچنین آذربایجان را اشغال کرد. سلیمان در پی آن بود تا با شکست دادن صفویان برتری خویش را ثابت کند در نتیجه به مناطق مرکزی ایران یورش برد و تا سلطانیه پیش آمد. اما شاه طهماسب قصد جنگیدن نداشت و سعی می‌کرد با از دست دادن زمین، از درگیر شدن در جنگی سهمگین خودداری کند. سلیمان که از تبعات تعقیب کردن ایرانیان در زمستان سرد بیمناک بود، تغییر نظر داد و تصمیم گرفت تا بر روی عراق که آب‌وهوای مساعدتری داشت تمرکز کند. سلیمان با گذر از کوه‌های زاگرس در زمستان همان سال بغداد و سایر نواحی عراق را بدون مواجهه با هیچ‌گونه مقاومتی فتح کرد. در نتیجه سرزمین‌های پیشین خلافت اسلامی به انضمام ملک عثمانی درآمد و سیادت سلیمان بر جهان اسلام تثبیت شد. در ادامه آذربایجان چندین مرتبه بین دو دولت دست به دست شد اما طهماسب همچنان از رویارویی مستقیم با سلیمان خودداری می‌کرد. سلیمان به صفویان اجازه داد تا آذربایجان را دوباره تحت تصرف خویش بگیرند اما پیش از بازگشت به خانه، وضعیت استان ارزروم را سر و سامان داد و در مناطقی که روزگاری در اختیار ترکمانان و کردها قرار داشت، حاکمیت مستقیم دولت عثمانی را اعمال کرد. در نتیجه لشکرکشی عظیم سلیمان به شرق با پیروزی قطعی بر صفویان همراه نشد. کردستان و اکثر عراق به تصرف دولت عثمانی درآمد اما صفویان شکست نخوردند. آذربایجان، جنوب قفقاز، و قسمت‌هایی از شرق عراق همچنان تحت کنترل دولت صفویه باقی‌ماند اما قدرت نظامی و وجههٔ مذهبی صفویه در آناتولی تضعیف گردید.[۳] فرمانروایان گیلان و قزوین که ابریشمی که از طریق تبریز به بورسا و آلپو می‌فرستادند منشأ ثروت شان بود و از نظر اقتصادی به عثمانیها وابسته بودند سلطه سلطان را به رسمیت شناختند. از ویکی پدیا

13g55y

یکی از مناصب پر اهمیت ابراهیم که از طرف سلیمان پس از این جنگ به او داده شد , منصب سرلشکر یا فرمانده کل قوا بود . غیر از ابراهیم Mehmed Namık Pasha  و   Serasker Risa Pasha  نیز در حکومت عثمانی ها به چنین سمتی منتصب شدند . این منصب باعث اوج دسیسه چینی ها از طرف درباریان ( و خصوصا از طرف همسر سوگلی سلطان : خرم , برسر جانشینی شاهزاده اش بر تخت سلطنت به جای شاهزاده مصطفی پسر اول سلیمان از همسر اول : ماه دوران ) بر علیه او شد و ابراهیم سرانجام در 1536 به فرمان سلطان در کاخ توپکاپی گردن زده شد و تمامی اموال او مصادره گردید . البته سلیمان بعدها از کرده خود پیشمان شد و در اشعار خود همواره این ندامت را به تصویر واژه ها میکشد .

Ibrahim_Pargayi

هم اکنون این عمارت به موزه ای بدل شده و هر بخش آن به نمایش قسمتی از میراث های فرهنگی ترکیه و عثمانیها اختصاص داده شده .

238733d4

در بخشی قالی ها و فرش های نفیس و ظروف و مشربه و لگن و گلدان های زیبای چینی و نقره و بلور و شیشه و برنجی و قلع ... برای بازدید گردآوری شده .

islamieser

بخش دیگری به نمایش کاشیکاریهای زیبای قدیمی و آثار کنده کاری و حکاکی چوبی از جمله درب های مساجد و آثار معماران آن زمان اختصاص یافته .

554

در بخشی دیگر میتوان ابزار و ادوات جنگی و شمشیر و خنجر و گرز و سپرهای آن زمان و نوشته و دست خط ها و فرمان های عثمانیها و نیز قسمتی از کتبیه های سنگی و لوح های سردر مساجد و ستونهای عمارتها و انواع کتب و قرآن های خطی و نفیس را دید .

5544re

در سرسرای دیگر میتوان لباسها و لباده های گشاد زربفت و زیبای خاندان عثمانی و دستار و سربند و چارق و گیوه های آنان اعم از زنانه و مردانه را مشاهده نمود . لباسهای مردانه عموما بزرگتر از اندازه معمول بودند که آنها را پر هیبت و عطیم جلوه دهد !!

5544reht

به طور کل در این موزه میتوان زندگی و فرهنگ قبایل چادرنشین آن زمان و تمامی نمودهای زندگی عثمانی ها را به عین تماشا کرد و از ورای دیوارها و سقف کاخ صدای همهمه مردان و زنانی که زمانی در آن زندگی میکرده اند شنید که : "  عمر میگذرد و به پایان میرسد ولی زندگی همواره جاریست و هرکسی همین یکی دو روزه نوبت اوست !  "

سفرنامه های ترکیه در سفره خونه :

1 سفرنامه ترکیه - آلانیا 3 ( مراکز خرید , شهر و حومه )
2 سفرنامه ترکیه - آنتالیا 3 (تفریحات و غذاها )
3 سفرنامه ترکیه - آلانیا 2 (تفریحات و دیدنی ها )
4 سفرنامه ترکیه - آنتالیا 2 ( جاذبه ها و تفریحات )
5 سفرنامه ترکیه - آنتالیا 1 ( موقعیت جغرافیایی و جاذبه ها )
6 سفرنامه ترکیه - آلانیا 1 ( موقعیت جغرافیایی و جاذبه ها )
7 سفرنامه ترکیه - استانبول 10 ( تفریح )
8 سفرنامه ترکیه - استانبول 9 ( خرید )
9 سفرنامه ترکیه - استانبول 8 ( خرید )
10 سفرنامه ترکیه - استانبول 7 ( مترو و نقشه )
11 سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)
12 سفرنامه ترکیه - استانبول 5 (بخش اول حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)
13 سفرنامه ترکیه - استانبول 4 ( بخش اندرونی - خصوصی توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )
14 سفرنامه ترکیه - استانبول 2 ( بخش بیرونی نوپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )
15 سفرنامه ترکیه - استانبول 3 ( بخش اندرونی - اداری توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )
16 سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn