7wonders

تور یکروزه موزه و نگارخانه نصر , موزه عجايب هفت گانه ( کرج جاده چالوس )

با ما طهران قدیم و تهران مدرن را بگردید : https://instagram.com/tehrantour

موزه عجايب هفت گانه کرج با نام "نگارخانه نصر" فعاليت خود را از سال 1387 در کيلومتر 14 جاده کرج - چالوس ، جنب رودخانه و رستوران پامچال آغاز کرده است . موزه ای که میتواند بازدید آن برنامه خانوادگی یک روز جمعه ساکنین تهران و کرج و .... باشد .
"نصرالله روحاني"مدير موزه "نصر" که تمام آثار را خودش ساخته گفت: عجايب هفت گانه اين موزه شامل نمونه هاي اهرام ثلاثه ، مجسمه زئوس ، مجسمه رودس ، مقبره موسولوس ، معبد آرتميس ، فانوس الکساندريا و باغهاي معلق بابل اصلاح و بازسازي شده است.

1g24340081

 وی افزود: کشتي نوح و آدمهاي ماقبل تاريخي اين موزه نيز مورد اصلاح و بازسازي قرار گرفته اند و اظهار داشت: علاوه براين آثار خوشنويسي و 10 تابلوي نقاشي با مضامين مختلف از جمله طبيعت در اين موزه به مجموعه آثار قبلي اين گنجينه افزوده شده است.  روحاني خاطرنشان کرد: نقطه عطف آثار نقاشي اين موزه ، تابلويي با مضمون به تصوير کشيدن زندگي انسان از نطفه تا پايان با نام "افسانه زندگي" است.

1g243400

مدير موزه نصر گفت: اين موزه با چشم انداز طبيعي خارق العاده شامل رودخانه مواج و خروشان ، درختان انبوه و قطور ، سرسبزي چشم نواز در کنار شبيه سازيهاي عجايب هفت گانه دنيا و گنجينه آثار خوشنويسي و نقاشي در جاده کرج - چالوس مکان بسيار مناسبي براي گردشگران فرهنگ دوست است. با اين حال متاسفانه بسياري از مسافران و حتي شهروندان کرجي از وجود اين موزه بي خبرند و گرچه گاه و بيگاه بازديدکنندگاني از مدرسه و دانشگاه و ... دارد اما نياز است مسوولان فرهنگي ذيربط نسبت به شناساندن اين موزه به جامعه تلاش کنند.

ahram
گفتني است "نصرالله روحاني" طراح خط شناسنامه، کوپن و برخي از اسکناسها و چکهاي تضميني است و تحصيلات خود را در دانشگاه علم و صنعت و همچنين در رشته هاي چاپ، معماري داخلي و گرافيک در کشور آمريکا گذرانده و 50 سال است که در هنر نقاشي و طراحي فعاليت دارد و به گفته خودش شاگرد اسماعيل آشتياني از شاگردان استاد کمال الملک بوده است.  وي همچنين مدتي رياست بخش نمايشگاه و کارهاي هنري سفارت آمريکا را برعهده داشته است. از  خبرگزاری ايرنا

bagh

همه ما بازدید از اماکن تفریحی را دوست داریم . یکی از این اماکن که لازم نیست هزینه زیادی بابت آن بپرداریم و در کنار گوش ما قرار دارد و مافیست یک روز جمعه دست اهل و عیال خود را بگیریم و به سوی آن رهسپار شویم همین موزه یا نگارخانه نصر است که توسط یک فرد هنرمند و باذوق راه اندازی و تاسیس شده . در این موزه میتوانید ماکت مقبره مسولوس و معبد ارتیمس ( خدای شکار و ماه ) و فانوس الکساندریا و باغ های معلق بابل و اهرام ثلاثه و مجسمه زئوس خدای خدایان و مجسمه رودس را مشاهده کنید !

1rf433

این هنرمند باذوق " نصرالله روحانی از ساکنین کرج است و برای  ساخت این نگارخانه یا موزه زیبا و جالب و جذاب 5 سال از عمرخود و هزینه شخصی خود را صرف کرده و هم اکنون این گنجینه شخصی را برای تماشای عموم مردم در 14 کیلومتری جاده کرج - چالوس کنار رودخانه گرد آوری کرده است . تقریبا مدتی است این نگارخانه گشایش یافته ولی تعداد بسیار کمی از مردم از وجود آن آگاهی دارند . شاید اطلاعات منتشر شده در این مورد زیاد نبوده و بهمین دلیل شمار بازدید کنندگان قابل توجه نیست .

1g5657y

آقای روحانی در سال 1305 متولد شده واز شاگردان استاد اسماعیل آشتیانی است که خود از شاگردان استاد کمال الملک بوده .  پس از تحصیل در دانشگاه علم و صنعت در رشته چاپ و معماری داخلی و گرافیک از امریکا فارغ التحصیل شده است . او 50 سال در زمینه نقاشی و طراحی فعالیت کرده است و هم اکنون پس از گذشت روزگار جوانی , با عصا راه میرود . او برای جمع آوری اطلاعات دقیق مربوط به این ماکت ها چندین بار به خارج از کشور سفر کرده و از نداشتن حامی گله دارد . با ایتکه از این موزه درآمدی حاصل نمیشود به خاطر عضف و علاقه خود هزینه زیادی صرف آن میکند . اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در طرح تکریم هنرمندان قول داده بود تا مبالغی برای حمایت از این موزه اختصاص یابد ولی هنوز عملی نشده است . این هنرمند با مشقت بسیار تلاش میکند تا نگارخانه سرپا بماند .

1g2434

ورودی این مجموعه یک غار تاریک است که به نام " تماشاگه تاریخ " خوانده میشود فضای تاریک و خزه ها و علفهای محیط شما را به یاد یک غار متروکه واقعی میندازد . نقاشی های زیبایی در آنجا دیده میشود که از روی نقاشی های غار لاسکو در کشور فرانسه نمونه برداری شده است . بعد از عبور از غار به تالار نگارخانه میرسیم که به نظر مانند تونل زمان بازدید کننده را به قرون گذشته میبرد و ماکتهای عجابت هفت گانه جهان در آن قرار دارد . در این موزه شما انسانهای ماقبل تاریخ را در حال روشن کردن آتش و نیز شترسوار را در کنار اهرام ثلاثه مصر و همچنین مجسمه انسانها و حیواناتی که در کشتی نوح سوار شده بودند را خواهید دید . تابلوهای خوشنویسی و نقاشی های زیبای مربوطه به موضوعات گلستان سعدی بار دیگر ذوق و هنر این هنردوست کرجی را به تماشاگر القا میکند .

1g24340

حیف است چنین هنرهایی در نزدیکی ما وجود داشته باشند و ما از بودنش آگاه نباشیم . تمامی محیط و فضا و ماکت ها و انسانها و مجسمه ها و دکوراسیون و نقاشی ها و نورپردازی و آلاچیق ها و طراحی سالن ها کار همین هنرمند بزرگ است . انتخاب چنین محلی در کنار رودخانه و فضای بکر و سرسبز که صدای آب و جوش و خروش رود و آوای پرندگان در آن به گوش میرسد از روح لطیف او سرچشمه میگیرد .این هنرمند برنامه های جدید برای توسعه این موزه طراحی کرده است . تبدیل پل روی رودخانه به کشتی و طرح شهتاد روز دور دنیا و نیز ساخت ماکت 80 شهر دنیا در این باغ و ایجاد و گسترش امکانات پذیرایی از برنامه های درحال اجراست .

1g2434008

اگر هفته دیگر به تماشای این موزه رفتید حتما مجسمه های آرامگاه موسولوس را مشاهده کنید که از زیبایی خاصی برخوردارند .

 

 

سفره خونه :  نگارخانه و موزه نصر میتواند برنامه تور یکروزه ای برای خانواده ها در روز جمعه یا روزهای تعطیل باشد و با گردش در طبیعت زیبا و سرسبز بهاری کنار رودخانه و ناهار در رستوران میرزایی جاده چالوس بعد از وینه ( کرج )  و یا در رستوران و تالار پامچال ( جاده چالوس )  همراه شود . خصوصا این موزه میتواند برنامه جالب تفریحی و سرگرم کننده و ضمنا اطلاعات عمومی برای دانش آموزان مدارس باشد . سفره خونه به این هنرمند با ذوق تبریک و خداقوت گفته و برای ایشان عمری طولانی و تندرستی آرزو میکند و ضمن حمایت و استقبال از این حرکت فرهنگی , آمادگی دارد تا اطلاعیه های آنها را در سایت سفره خونه به رایگان برای عموم منتشر نماید .

 

عجایب هفت گانه دنیای باستان:

 the Seven Wonders of the Ancient World

 

The Colossus of Rhodes

The Great Pyramid of Giza

The Lighthouse (Pharos) of Alexandria

The Hanging Gardens of Babylon

The Statue of Zeus at Olympia

The Mausoleum at Halicarnassus

The Temple of Artemis at Ephesus

سفرنامه های خارجی و داخلی سفره خونه

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn