banner13201482

سفرنامه روسیه -  مسکو  1 (  میدان سرخ , کاخ کرملین و کلیسای سنت باسیلی)
مسکو یا ماسکو ( به روسی: Москва ) یا مسکوا moskova پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر و واحد فدرالی روسیه است. این شهر از مهمترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه و اروپا محسوب شده و با ۱۱ میلیون و ۵۰۳ هزار نفر جمعیت در سرشماری سال ۲۰۱۰ پرجمعیت‌ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیاست. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی واقع شده‌است. کاخ کرملین، قلعه‌ای باستانی در این شهر است که محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است. این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بود.

توصیه هایی برای یک سفر لذتبخش و رویایی

اطلاعات مفید و تخصصی در مورد هتل و اقامت در هتل

mrussia

در این شهر چهار فرودگاه بین‌المللی، نه ایستگاه راه‌آهن و عمیق ترین مترو جهان ، قرار دارد. مترو مسکو با ۱۸۵ ایستگاه پس از مترو توکیو بیشترین مسافران را در بین سیستم‌های مترو دنیا دارد. کلان‌شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش‌ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده‌است. این شهر دارای یک مجتمع حمل و نقل بین‌المللی به نام «متروی مسکو» است که بزرگ‌ترین شرکت تولید واگن‌های مترو در جهان است.

1moskow3

عکسی قدیمی از کاخ کرملین و میدان سرخ مسکو

این سرزمین پهناور با نژادها و زبان های مختلف در طول قرن ها خالق آثار هنری بینظیری بوده اند و از این حیث روسیه دارای گنجینه های ارزشمندی میباشد . اختلاف دمای گرمترین و سردترین وزهای سال در شهر مسکو به بیش از 50 درجه میرسد و بترین زمان سفر به این شهر از ماه اردیبهشت تا شهریور است . مسکو پایتخت و بزرگترین شهر روسیه است. این منطقه رهبری سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور روسیه را بر عهده داشته و مرکزی برای حمل و نقل به شمار می آید.

Kremlin4

مسکو بر حاشیه ی رودخانه ی مسکو در بخش اروپایی مرکزی غرب روسیه، استقرار یافته است.مسکو افراد جویای کار، شرایط زندگی بهتر و شور و هیجان شهری را جذب می کند، این شهر همچنین به عنوان توقفگاه بین راهی برای بسیاری از افرادی که قصد ترک کشور را دارند، خدمت رسانی می کند. روس ها بزرگترین گروه قومی در مسکو هستند. همچنین شمار قابل ملاحظه ای از یهودیان (گروهی که در روسیه هم به لحاظ قومی و هم مذهبی مورد توجه هستند) اوکراینی ها، بلاروس ها ( یا روسهای سفید) و تاتارها به علاوه ی تعدادی از پناهندگان غیر روسی و دیگر مهاجران از افغانستان، قزاقستان، کشورهای بالتیک و آسیای مرکزی، در مسکو حضور دارند. مسیحیت ارتدوکس مذهب غالب در مسکو است. این شهر همچنین جماعت هایی از پروتستانها، مسلمانان، یهودیان، و کاتولیک های رومی را در بر می گیرد. زبان اول اغلب ساکنین مسکو، روسی است.

moscow_city1

مسکو و نواحی اصلی شهر آن:
مسکو در دنباله ای از حلقه های هم مرکز که بر دژهای اصیل قرون وسطایی با نام کرملین (Kremlin) تمرکز یافته اند، به نمایش کشیده شده است. شاهراه های وسیع اطراف – بلوار  کمربندی ، میدان باغ و مسیر کمربندی بیرونی، گسترش تاریخی استحکامات شهری را ترسیم می کنند. همانند میله های یک چرخ، 14 محور اصلی حمل ونقل از مرکز به سمت بیرون گسترده می شوند.

1moscow32
مسیر رودخانه ی مسکو در سر تا سر شهر انحنایی از شمال غرب به سمت جنوب شرقی دارد و پهنای آن در برخی مکانها به 244 متر می رسد. بخشهایی شرقی و مرکزی شهر بر دره ی رودخانه واقع است.

1Entrance1

از دروازه رستاخیر Resurrection Gate  یا  Iberian Gate که عبور کنید وارد محوطه میدان سرخ میشوید .

banner13201483

در دو ظرف دروازه ساختمان های سرخ چند طبقه موزه را میبینید . مجسمه ای از مارشال ارتش سرخ شوروی جورج کنستانتینوویچ ژوکوو سوار بر اسب در جلوی ساختمان به چشم میخورد .

RedSquareGate

از این دروازه میتوانید کلیسای جامع سنت باسیلی را ببینید .

redsquare_moscow

بعد از رد شدن از دروازه میدان بزرگی در پیش رو دارید . در سمت راست عکس مرکز خریدی است که بسیاری از فرورشگاه های معروف دنیا در آن شعبه ای دارند . این جا مرکز و میدان کرملین است .همه ساله در این میدان کنسرت های بزرگی برگزار میشود .

LeninsTomb

در عکس بالاتر در سمت چپ عکس محلی است که لنین به صورت مومیایی نگهداری میشود و در محفظه از شیشه ای قرار دارد که در عکس بالا مشاهده میکنید.

1lenin

بازدید کنندگان یک به یک از مقابل آن عبور کرده و حق ایستادن بیش از یک دقیقه را ندارند باید با احترام وارد و بی سر و صدا و با احترام محل ار بلافاصله ترک کنند .

RedSquareNorthSide

سمت چپ میدان سرخ و مقبره  و.آی. لنین (Vladimir Ilich Lenin) اینجا کاملا مشخص دیده میشود . 

RedSquareSouthEnd

شمال یا انتهای میدان سرخ کلیسای سنت باسیل یا سنت واسیلی مقدس با گنبد های رنگارنگ دیده میشود . 

GumDepartmentStore

مرکز خرید سه طبقه جی یو ام GUM  در سمت راست میدان قرار دارد که سرواژه های اختصار عبارت فروشگاه دولتی است .

GumInside

داخل مرکز خرید جی یو ام در که البته هم اکنون مرکز خرید و محلو فضای آن بسیار زیباتر و شیکتر از عکس های قدیمی آن است . این مرکز خرید در اوایل سالهای 1990 به بخش خصوصی واگذار شد.

moscow__

کرملین با قرار گرفتن در قلب مسکو بر ساحل شمالی رودخانه ی مسکو، مجتمع مثلثی شکلی است که با دیوارهای سنگی که ارتفاعشان به 20 و محیطشان به نزدیک به 5/2 کیلومتر می رسد، محاط شده است. دیوارهای کرملین توسط 20 برج که برخی از آنها دروازه های ورودی داخل کرملین را شامل می شوند، سیطره می یابند.

1moscow33

آنسوی دیوارها , گنبد طلایی کلیسای ارتدوکس و کلیسای جامع قرون 15 و 16 میلادی و نیز کاخهای پیشین امپراطوریها و حکومتهای مردسالارانه ی روسی یا رهبران کلیسای ارتدوکس روس، واقع هستند. کاخ بزرگ کرملین که باشکوه ترین ساختمان در کرملین به شمار می رود، در سال 1894 به عنوان اقامتگاه امپراطوری نیکلاس اول، تکمیل شد.

1bigbell

در میان تعداد زیادی از ساختمانهای منصوب به کلیسا می توان کلیسای جامع Assumption (ساخته شده در سال 1479) و کلیسای جامع فرشته ی بزرگ (Archangel) (1508)، هریک با 5 گنبد مطلا، و کلیسای جامع بشارت (Annunciation) (1489؛ بازسازی در سالهای 1564-1562) با 9 گنبد طلایی، را ذکر کرد ایوان (Ivan)، برج ناقوس بزرگ در قرن16 ، با ارتفاعی برابر با 98 متر، بلندترین ساختمان در کاخ کرملین است.

StBasilsCathedralRussia

در پایانه ی جنوبی میدان، کلیسای جامع سنت باسیل مقدس ( Saint Basil) واقع است که مابین سالهای 1555 و 1560 به مناسبت جشن پیروزی ارتش تزار روس، ایوان آی. وی. واسیلیویچ (Ivan IV Vasilyvich)، ساخته شد. از دیگر نماهای میدان سرخ می توان به موزه ی تاریخی دولت و کلیسای جامع بازسازی شده ی کازان، که اساسا در سال 1626 ساخته شده، اشاره کرد. در شرق میدان سرخ، بخش تجاری معروف به کیتای – گورود (Kitay-gorod) – حومه ی شهری متعلق به صنعتگران و بازرگانان کرملین قدیم – قرار دارد که دفتر کار تجاری و چشم اندازهای بسیاری را در بر می گیرد. در جنوب غربی کرملین، عمارت المثنی کلیسای جامع مسیح ناجی - بزرگترین کلیسا در روسیه – قرار دارد که ساخت آن به سال 1995 باز می گردد. کلیسای اصلی قرن 19همی در سال 1931 و به فرمان رهبر اتحادیه ی شوروی، ژوزف استالین، ویران شد.

DSC01944

ساختمان کلیسای جامع سنت باسیلی را از نزدیک مشاهده میکنید . به نظر میرسد که در هر برهه رنگها متفاوت از قبل میباشند.
با توجه به افق برنامه ریزی در دوران اتحادیه ی شوروی، نواحی مسکونی از بخشهای صنعتی شهر مجزا شدند. در حدود 90 درصد از تقریبا 3 میلیون واحدهای خانگی، بعد از سال 1995 و اغلب به شکل بلوکهای آپارتمانی با چندین طبقه، ساخته شدند. این میزان علاوه بر ساختمانهای آجری 5 تا 9 طبقه به بالا که در اواخر سالهای 1950 به دنبال بخشی از تلاش حکومت برای جبران کمبود مسکن، ساخته شدند، شامل آپارتمانهای چند طبقه ای بودند که بعد از سال 1970 در حاشیه ی شهر ایجاد شدند. برخی از آپارتمانهایی که در سال 1950 ساخته شده اند  نیاز به نوسازی دارند و این در حالی است که تمامی آپارتمانها آب لوله کشی و سیستم فاضلاب داشته و تقریبا همه ی آنها دارای آب گرم و حمام هستند. بیشتر این ساختمانها سیستم حرارتی مرکزی و تلفن دارند. در ژانویه ی 1992 حکومت شهری به مستأجران اجازه داد تا با ثبت و پرداخت شهریه ی اندکی، مالکیت آپارتمانهایشان را مطالبه کنند. از http://anthropology.ir

1mosko2

کیلومتر صفر در شهر مسکو

در بسیاری از کشورها کیلومتر صفر به مکانی، معمولاً نقطه‌ای از پایتخت، گفته می‌شود که فاصله دیگر نقاط کشور از این نقطه سنجیده می‌شود.

53big

صفحه‌ای فلزی در کنار یکی از ورودی‌های میدان سرخ مسکو است که تمام فواصل در روسیه از آنجا محاسبه می‌شود.در واقع تمامی روسیه حول محور این نقطه میگردد !

1mosko3

نگارخانه دولتی ترِتیاکوف (به روسی: Государственная Третьяковская галерея) واقع در مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه، مهم‌ترین گنجینه هنرهای ظریفهٔ روسی است.
پاول ترتیاکف از ۱۸۵۶ گردآوری تابلوهای نگارگران روس را آغاز کرد. این کار او به پدید آمدن گنجینهٔ هنرهای ملی انجامید. طی نزدیک به یکصدوپنجاه سالی که از بنیاد این موزه می‌گذرد، بیش از ۱۳۰ هزار تابلوی نقاشی، پیکر و شمایل کار نقاشان نامی و هنرمند روس در سده‌های یازده تا ۲۰ در آن گرد آمده است. علاقه‌مندان برای بازدید کامل باید از ۵۲ تالار موزه که هریک به دوره زمانی ویژه‌ای تعلق دارد عبور کنند.
1mosko4
تابلوهای گنجینه هنری ترتیاکف نه تنها از دیدگاه هنری بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است. از روی تابلوها می‌توان با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در سده‌های گذشته آشنا شد.
تابلوهای نقاشی «بریولف» با دیدی روانشناسانه کشیده شده و از این لحاظ، ظرافت و دقت خاصی دارد.کارهای نقاشانی مانند «ونتسیانف»، «تراپینین»، «فدوتف» و بسیاری آثار دیگر که در این گنجینه وجود دارد از بهترین آثار هنر واقع‌گرایانه جهان به شمار می‌روند. آثار با عظمت رپین، آیوازفسکی و شیشکین نیز از جمله ذخایر این محل است.

 

ادامه دارد ..... در پست های بعدی در مورد فضا استگاههای متروی عمیق شهر مسکو و جلوه و شکوه آنها که در حد گالری های بزرگ جهان است و صنایع دستی و ... و ... گفتگو خواهیم کرد .....

 

سفرنامه های سفره خونه

سفرنامه کوآلالامپور - مالزی 1 ( برج های دوقلوی پتروناس و فرودگاه کوآلا )

 
34 سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)
35 شفشاوون شهر لاجوردی 2 Chefchaouen ( مراکش )
36 شفشاوون شهر لاجوردی 1 Chefchaouen ( مراکش )
37 سفرنامه دیسنی لند - پاریس ( فرانسه ) 2
38 سفرنامه دیسنی لند - پاریس ( فرانسه ) 1
39 سفرنامه روسیه , سنت ( پترزبورگ ) پطرزبورگ 4
40 سفرنامه رم - ایتالیا ( 1 )
41 سفرنامه روسیه , سنت ( پترزبورگ ) پطرزبورگ 3
42 سفرنامه روسیه , سنت ( پترزبورگ ) پطرزبورگ 2
43 سفرنامه روسیه , سنت ( پترزبورگ ) پطرزبورگ 1

کیک لایه ای عسلی ( Medovik روسی یا اسپارتی)

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn