banner13201491

سفرنامه تاجیکستان - دوشنبه ( 2 )  Таджикистан

سفرنامه تاجیکستان - استروشن ( 1 )

وجه تسمیه شهر دوشنبه به این دلیل بوده که در قدیم در محل کنونی دهکده ای بود که در آن دوشنبه بازار برگزار میشد. هنرها و صنایع دستی در تاجیکستان بیشمارند . صنایع جوب و نساجی رونق بسیار دارند و به تبع آن صنایع چوبی و کنده کاری و منبت روی لوازم و در معماری کاربرد دارد . کار روی منسوجات و انواع دوخت ها روی لباس و پارچه و لوازم مرسوم است . رنگها و طرح ها حکایت از مهارت هنری مردم این خطه دارد . زمانی در ایران هم از این شانه های چوبی زیبا در اورمیه و شمال هم بود و جدیدا ندیده ام.

banner13201493

کلاه و دستکش پشمی بافتنی و زیورآلات با سنگهای طبیعی و دستار و سربند و لوازم تزیینی چوبی و...
صنایع دستی همیشه زیباترین بخش سفرنامه هاست . مشاهده صنایع دستی میتونه دید وسیع و کاملی از فرهنگ جامعه رو به ما بده . با نگاهی اجمالی کاملا متوجه میشیم که تولیدات و محصولات تاجیکی چه هستند . کاربرد چوب و پارچه ما رو به این نتیجه میرساند که چوب و محصولات چوبی و پارچه و منسوجات در این کشور بوفور تولید میشود و صنایع دستی حول محور این تولیدات میچرخد .

banner13201492

سنگهای معدنی و طبیعی و زیورآلات زیبای دست ساز و بافت کلاه و دستکش های پشمی و نخی هم ما را به معادن سنگ غنی و دامداری و دام و پشم و کشاورزی و کتان و پنبه و نخ متوجه میکنند . طرحهای زیبا و کاربرد های جدیدتر و تنوع رنگی زیبای آنها نیز سلیقه و هنر مردم تاجیک را نمایان میسازد.

banner13201494
کشور تاجیکستان به 4 استان تقسیم شده و هر ناحیه پوشش خاص خود را دارد که بهم بی شباهت هم نیستند . معمولا یقه ها ایستاده و بلند است .

banner13201496

سربندها و لته و شال و روسری و دستار و سراندازها تزئینات زیبا و رنگ و طرح لباسها گاهی بسیار جذاب و جالب هستند و روی آن از هنرهای دستی دوخت و دوز مانند سراندوزی و کولاب دوزی و کورته دوزی و  ملیله دوزی کار شده که روی یقه و سینه و سرآستین ها مشخص و به نام نقشینه معروفند .

banner13201495

لباس ناحیه کوهستانی با لباس  بدخشان و  زرافشان و  سغدی و  پامیر هم خصوصیات طبیعی خود را دارد . گل و بوته و نقش های زیبا و اصیل بر روی پارچه های رنگی ابریشم و نخ و تکه های سنگ و شیشه و مهره های مرجان و فیروزه و ارزش آنها را صد چندان میکند .

banner13201497
اینجا میدانی است که با نام  رودکی پدر شعر پارسی از مشاهیر گرانقدر ایرانی مزین شده و از جاذبه های شهر بشمار میرود. رودکی نخستین شاعر بزرگ پارسی گوی است که دیوان نویسی کرده است . رودکی در ناحیه رودک  سمرقند بدنیا آمد . شاعری با صدهزار بیت شعر و نوازنده چنگ با رزومه ای ارزشمند :
بوی جوی مولیان آید همی
یاد یار مهربان آید همی
ریگ آموی و درشتی های او
زیر پایم پرنیان آید همی .
کلیله و دمنه اثر گرانقدر اوست . روحش شاد و یادش گرامی .میدان ابوعلی سینا و میدان فردوسی را در این شهر میتوان دید .

banner13201498
تاجیکستان این کشور 7 میلیون نفری کشوری کوهستانی و زلزله خیز است میان دو رشته کوه تین شان که تا چین کشیده شده و پامیر که تا افغانستان ادامه دارد قرار گرفته و به دریای آزاد دسترسی ندارد . اسامی بلندترین قله ها و یخچالها از نام رهبران شوروی سابق گرفته شده . تاجیکستان دارای منابع آب فراوان است . چشمه های معدنی آبگرم فراوان با تاثیرات درمانی شگرف دارد . جنگل های انبوهی دارد و که زیستگاه حیات وحش مناسبی است و بدلیل پوشش گیاهی مناسب نزدیک به 400 گونه گیاه دارویی را داراست . این کشور منابع غنی نقره و طلا دارد و منابع کانی و معدنی آن مانند لعل بدخشان معروف است .با توجه به گذشته فرهنگی و تاریخی پربارش شخصیت های علمی بیشماری را در خود پرورده است . دارای مجلات و مطبوعات بسیاریست .آثار تاریخی مهمی در خود جا داده که ؛ پنج کنت با نفوذ هنر ایرانی و نقاشی های دیواری قصر آن تجسم کامل هفت خان رستم از شاهنامه و نیز آرامگاه رودکی در سمرقند و بقایای شهر باستانی حصار و آچیه تپه با گنجینه های زیرزمینی با سکه ها و پارچه ها و نسخه های خطی فارسی و شرح حال حسن صباح بقلم خود و آفاق نامه ناصر خسرو و .... از آن جمله است .

banner13201499

کاخ نوروز از مراکز فرهنگی جدیدالتاسیس تاجیکی در شهر  دوشنبه که سال گذشته اجلاس سران شانگهای با حضور رئیس جمهور ایران در این کاخ زیبا برگزار شد . سبک معماری این کاخ و تزئینات منبت و معرق و آینه کاری این بنا بسیار زیباست و در باغ بزرگ و مشجری واقع شده .

banner132014100

از هتل های شهر دوشنبه :  هتل تاجیکستان با 140 اتاق و همه امکانات رفاهی در مرکز شهر و در نزدیک این کاخ و پارک بزرگی است که مجسمه رودکی در آن قرار دارد .در این حوالی ساختمان اپرای باله و تاتر درام روسی و موزه ملی نیز قرار دارد . فاصله هتل تا فرودگاه 10 کیلومتر و تا ایستگاه راه آهن 3 کیلومتر است . هتل تاچ پالاس نیز با 20 و 9 سوئیت با امکانات رفاهی توریستی در مرکز شهر واقع شده . هتل کیان و هتل استقلال و هتل ویفا و هتل مرکوری و آسیا گراند هتل نیز از هتل های شهر دوشنبه هستند .

ادامه دارد .....

از : https://instagram.com/sofrehkhune/

 

دسترخان یا سفره ها و خانهای پربرکت تاجیکی در تاجیکستان

روش بخارپز کردن مواد در قابلمه ساده و یا با کمک آبکش

سوپ با پیلمنی دست پیچ روسی pelmeni

پیلمنی Pelmeni دست پیچ روسی

#رمضان_كريم#رمضان_يجمعنا

آش پلو : پلوی مخلوط تاجیکی Oshi Palov

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn