Russia_map_1

روی نقشه کشور روسیه و شهر سنت پترزبورگ و موقعیت آن را نسبت به ایران میبینید .

 

سفرنامه سن پترزبورگ - روسیه ( 1 )

شهر سنت پطرزبورگ که به سن پطرزبورگ شهرت دارد و به صورت سنت پترزبورگ هم نوشته میشود و در گذشته در زمان قاجار به آن " پتل پورت " اطلاق میشده . این شهر یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای روسیه است که در منتهی علیه شمال غرب کشور روسیه واقع شده . این شهردر واقع پایتخت فرهنگی هنری روسیه نیز بشمار میرود . شاید بتوان گفت که زیباترین طبیعت دنیا را داراست .

st._p_Neva_River

این شهر در سال 1703 توسط پطرکبیر بنیان گذاشته شد و برخلاف عده ای که تصور میکنند نام شهر به پطر کبیر برمیگردد , اسم شهر از پطرس مقدس از حواريون حضرت عيسي مسيح گرفته شده . قبل از آن جزیره خرگوشی " زایاچی " در دلتای رود " نوا - Neva " قلعه ای با 6 دژ به نام " پطروپاولوفسك " بنا شد که هنوز هم محل بازدید توریست هایی که از سراسر جهان به آنجا سفر میکنند است . این شهر در قسمت شرق خلیج فنلاند قرار گرفته و بر روي 42 جزيره در دلتاي رود نوا ساخته شده است كه حدود 560 پل ارتباطی این شهر را بهم مربوط میکند و هوایی بسیار پاک و دل انگیز و آسمانی آبی و دریایی نیلگون دارد .

st.newski

بزرگترین و عریض ترین خیابان شهر " نفسکی newsky " نام دارد که بسیار زیباست و تمام ساختمانهای حاشیه خیابان همگی در یک ارتفاع ساخته شده .خیابانی تمیز و یکدست است . این شهر در عرض جغرافيايي 60 درجه قرار دارد و در تيرماه حدود 24 ساعت تمام آفتاب بر شهر میتابد و در دیماه تمامی روز هوا تاریک است و چراغهای خیابانها کاملا روشن است .این به دلیل قرار گرفتن شهر در عرض جغرافیایی 60 درجه است که در طول حدود 50 روز طول مدت شب یا روز بسیار کوتاه و حدود 9 دقیقه است و گرگ و میش و تاریکی و روشنایی روز و شب در هم آمیخته و انگار اصلا شب یا روزی وجود نداشته .در آن زمان شبها تمام پل های متحرک شهر باز هستند و مردم تقریبا بیدارند و توریستها برای دیدن چنین لحظاتی از سراسر دنیا به این شهر میایند .

whitenight-st.petersburg2

این پدیده طبیعی به شبهای سفید موسوم است و اغلب توریست ها ترجیح میدهند مکانهای دیدنی شهر سن پطرزبورگ را به هنگام این پدیده زیبا  تماشا کنند .

whitenight-st.petersburg1

اصولا مردم روسیه به دلیل سیاست های حکومت پیشین روابط اجتماعی قوی ندارند و ارتباط عمومی ضعیفی دارند و برخورد خیلی گرمی با غریبه ها حتی با هموطنان خود ندارند ولی مردم این شهر نسبت به مردم شهرهای دیگر فرهنگی بالاتر دارند و کلا شهر از نظر اجتماعی و مادی از مسکو نیز برتر است و شاید به دلیل نزدیکی به خلیج و کشورهای دیگر اروپایی و درهم آمیختگی اجتماعی از این نظر کمی جلوتر از شهرهای دیگر هستند . مردم این شهر همانند مردم شهرهای دیگر خصوصا مسکو عبوس نیستند و گشاده روتر هستند . اولین چاپخانه و اولین روزنامه روسیه در این شهر با نام " ودوموستي" به چاپ رسیده . اولین کتابخانه و انجمن های ادبی فرهنگی و آکادمی های هنری و انستيتو تكنولوژي و انجمن فیلارمونی و تاتر و كنسرواتوآر روسیه در این شهر پا گرفته و هم اکنون تماشاخانه ها و تاتر های بزرگ و سیرک های بزرگی در آنجا فعال هستند . نام نويسندگان بزرگ روسيه، تولستوي، سالتيكوف- شدرين، گانچاروف، تورگنيف و شاعر نكراسوف و تعداد زياد ديگري از جمله مندلیف و شخصيتهاي مشهوردیگری در روسیه با اين شهر در ارتباط است .

این ونیز شمال یا شهر سنت پترزبورگ , شهر " پوشکین " , " داستایوسکی " و " تولستوی " است و اینها برای اثبات پیشینه فرهنگی این شهر کافی هستند .

 church_in_Petersburg

این ساختمان زیبا و پر نقش و نگار کلیسای " خون ریخته شده " درشهر سنت پطرزبورگ است که در کنار یکی از کانال های داخل شهر قرار دارد . یکی از تفریحات مردم در این شهر کشتی سواری بر روی رود نوا و دیگر رودخانه ها و کانالهای متعدد و عبور از زیر پلهای بیشمار شهر است .

river2

در این شهر 580 پل وجود دارد که جزایر متعدد این شهر هزارجزیره ! را بهم متصل کرده و 20 پل آن متحرک است تا کشتی های بزرگ بتوانند به راحتی عبور کنند . این شهر چشمه های آبمعدنی بسیار و معروفی دارد که از جاذبه های توریستی شهر میباشد  .

161639image005

fountani_6

یکی از پدیده های طبیعی و عادی بالا آمدن سطح آب و طغیان آن است که گاهی شاید تا 4 متر هم گزارش شده باشد .در شهرهای ساحلی معمولا برج های بلندی وجود دارند که برای کنترل عبور و مرور در نظر گرفته شده بوده و شبها بر فراز آن مشعلی وجود داشته که برج فانوس دریایی معروف بودند . این دو برج مشرف به رود نوا و روبروی موزه مشهور و بزرگ هرمیتاژ قرار دارد .

424393T

lighthouse-t5043

بزرگترین و زیباترین موزه جهان " هرمیتاژ " در این شهر در کنار رودخانه قرار دارد که زمانی قصر بزرگ زمستانی تزارها بوده و این واژه در زبان فرانسه به معنای مکان خلوت میباشد .

hermitage-museum-t5032

این کاخ عظیم و بی نظیردر زمان دختر پطرکبیر ساخته شد . بعدها کاترین کبیر آنرا گسترش داد و به محل گردآوری کلکسیون نفیس ترین اشیا جهان بدل کرد .

Hermitage_Museum_2

ساختمان کاخ و موزه هرمیتاژ از سمت دیگر مشرف به کرانه رود نوا است که در عکس فوق مشاهده میکنید  .

در زمان جنگ دستور دادند تا اشیا نفیس به سیبری منتقل شود تا از حملات دشمن و نابودی در امان باشد . البته پس از جنگ مجددا بازگرداندند .

Mus.hermitage

در زمان لنین درهای این موزه شخصی به روی مردم گشوده شد . 

hermitage2

این موزه عظیم و زیبا که تمام دیوار ها و سقف آن کاملا منقش و مزین و طلاکاری شده ,  1057 سالن بزرگ دارد و 3 میلیون قطعه نفیس در آن وجود دارد که اگر برای هرکدام یک دقیقه وقت صرف کنید 11 سال طول میکشد تا همه را به یک چشم بینید . بازدید از این موزه فقط شامل تعدادی از سالنهای بیشمار است که همین حدود 3 تا 4 ساعت از وقت توریست ها را میگیرد . موزه‌ معروف‌  " ارميتاژ "  یا  "هرمیتاژ " كه‌يكي‌ از غني‌ترين‌ و بزرگ‌ترين‌ موزه‌هاي‌ جهان‌ است‌, براي نگهداري مجموعه هنري خانواده سلطنتي ساخته شده بود و بزرگترين موزه روسيه و سومين موزه بزرگ جهان بعد از موزه انگلستان و موزه لوور پاریس بشمار مي‎رود که در حال حاضر مجموعه بزرگي از آثار هنري اروپاي غربي، روسيه و خاور ميانه را در خود جاي داده . يكي‌ از ويژگي‌هاي‌ خاص‌ اين‌ موزه‌ غرفة‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ايران‌ با اشياء گرانبها و عتيقه‌، آثار هنري‌،تاريخي‌ و باستاني‌ است كه‌ از تمدن‌ و فرهنگ‌ ايران‌ در آنجا به‌ نمايش‌ گذاشته‌ شده‌ است‌.

Hermitage_03

در سال 1712 پايتخت از مسكو به اين شهر ( به سنت پیترزبورگ ) انتقال يافت و تا سال 1918 ( حدود 206 سال) پايتخت روسيه بود. در اين سال نام آن به پطروگراد تغيير يافت و در سال 1924 پس از درگذشت لنين ، بنيانگذار اتحاد جماهير شوروي ، نام اين شهر به لنينگراد تغيير داده شد كه در سال 1991 مجدداً نام سنت پترزبورگ به آن باز گردانده شد. اين شهر مركز تمام نهضتهاي انقلابي مهم روسيه از انقلاب دكابريست‎ها در سال 1825 تا انقلاب 1905 و سپس انقلاب 1917 بود و در جنگ جهاني دوم دو سال در مقابل محاصره آلمان مقاومت كرد .

توجه : روی واژه های سبز کلیک کنید تا عکسهای بیشتر و توضیحات رو مشاهده کنید.روی عکسها کلیک کنید تا در اندازه بزرگتر مشاهده کنید .

 سفرنامه روسیه , سنت پطرزبورگ 2

سفرنامه روسیه , سنت پطرزبورگ 3

سفرنامه ها


ادامه دارد .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn