13086510281

سفرنامه رم - ایتالیا ( 1 )
میگویند همه راه ها به " رم " ختم میشود!! و الحق که راست هم گفته اند! زیرا آنقدر جذبه و شکوه و زیبایی دارد که هرکجا را هم که دیده باشید باز می ارزد که دوباره برگردید و حتی اگه قبلا هم دیده باشید ، رم را از نو ببینید ... ! کشور ایتالیا قدمتی دیرینه دارد . این چکمه بازیگوش که در حال بازی , با نوک پنجه اش به آن توپ تکه زیر پایش ضربه وارد میکند قطعا از زمان میز و نیمکت ها و حفظ جغرافیا و تاریخ کشورها در ذهن همه ما هست .

13085801051

خصوصیات ایتالیایی ها به نظر خیلی ها از برخی جهات البته در مقیاس ضعیفتر شبیه به ما ایرانیها است. اولیش بی توجهی به قوانین عبور و مرور در خیابانها !! و کلا نسبت به قوانین عمومی !! ... بگذریم تا بعد در موردش گفتگو کنیم .
نام کامل قراردادی اين كشور : جمهوري ايتاليا و نام كوتاه قراردادي آن ايتاليا و نوع حكومت آن جمهوري است . 2 ژوئن « روز جمهوري » روز ملي ايتاليا است ، قانون اساسي اين كشور در اول ژانويه 1948 تدوين گرديده است . سن راي دهندگان براي راي گيري هاي عمومي 18 سال است به استثناي انتخابات مجلس سنا كه حداقل سن راي دهنده 25 سال است . قوه مجريه شامل رييس جمهور كه توسط گروه انتخابات شامل مجلسين و 58 نماينده منطقه اي براي يك دوره 7 ساله انتخاب مي شود، نخست وزير كه توسط رييس جمهور و با تاييد مجلس انتخاب مي شود.
DSC06313
رودخانه تیبر یا Tevere یا Teb که از وسط شهر رم میگذرد ولی از جوش و خروش خبری نیست ! و رنگش به سبزی میزند . جمعيت ايتاليا حدود 57715625 است . ايتاليا داراي 20 ناحيه ( استان ) است . مهمترين شهرهاي ايتاليا : رم ( پایتخت ) ، ميلان ، ناپل ، فلورانس ، بولونيا ، كاتانيا ، ونيز مي باشد.
ايتاليا از نظر موقعيت مكاني در اروپاي جنوبي قرار داره و شبه جزيره اي است كه به داخل درياي مديترانه امتداد مي يابه و در کنار رودخانه تیبر قرار گرفته . مساحت آن 301230 كيلومتر مربع ( به انضمام جزاير ساروني و سيسيل ) ، داراي 19322 كيلومتر مرز خشكي و هم مرز با كشورهاي اتريش ، فرانسه ، اسلووني و سوييس . داراي 7600 كيلومتر خط ساحلي و آب و هواي غالباً مديترانه اي ، كوهستاني و گرم و خشك ، زمين هاي ايتاليا اكثراً ناهموار و كوهستاني ، داراي تعدادي فلات و سواحل شيب دار ، بلندترين نقطه ايتاليا « مونته بيانكو » با ارتفاع 4748 متر اين كشور داراي منابع طبيعي از قبيل جيوه « پتاسي » مرمر، گوگرد ، گاز طبيعي و منابع نفت خام ، ماهي ، ذغال سنگ و زمين هاي كشاورزي است .
DSC06242
ايتاليا دستخوش بلاياي طبيعي مانند زمين لرزه ، سيل گل ، بهمن ، فورانهاي آتشفشاني ، سيل و در ونيز خطر زيرآب رفتن خشكي مي باشد . به علاوه آلودگي هوا ، آلودگي آبهاي رودخانه ها ، زباله هاي صنعتي را بايد به عنوان بلاياي بشري به آنها اضافه نمود. اين كشور عضو پيمانهاي متعدد محيط زيستي بين المللي است .ايتاليا از نظر موقعيت استراتژيك مشرف به مديترانه مركزي و درياي جنوب و معبر عدوايي به سمت اروپاي غربي است .
اطلاعات از :
 italiacultura.blogfa.com
DSC06291
دو كشور كوچك و کاملا مستقل « واتيكان » و « سن مارینو » در داخل خاک ايتاليا واقع شده اند. که واتیکان در قلب شهره رم و شهر سن مارینو در کنار دریای آدریاتیک نزدیک شهر " ریمینی " با مساحتی به اندازه 60 کیلومتر قرار داره . ( سومین کشور کوچک جهان موناکو هستش که در سواحل دریای مدیترانه قرار داره و هم مرز با فرانسه است . ) زمانی مردم سن مارینو فقیر ترین مردم ناحیه بودند ولی اکنون به لطف و سخاوت 3 میلیون توریست در سال از ثروتمندترین کشورهای جهان بشمار میرود .
13085804291
در عکس نمایی از این شهر کشور زیبا " سن مارینو " را می بینید .

DSC06275

شهر رم دارای آب و هوای ملایم و معتدل مدیترانه ایست .پرتقال ها هنوز رو درخت هستند .

DSC06276

این را از درخت های ماگنولیا و درخت نارنج که در دو سوی خیابان های رم قراردارد ، میتوان دریافت .

DSC06277

علاوه بر درختان ماگنولیا و نارنج ، یکی از نشانه های بارز این شهر وجود سرو ها و کاج های بلند و سوزنی شکل چتری است  که در قسمت های قدیمی شهر خصوصا نزدیکی های " کولیزه " و در پارک بزرگ و قدیمی شهر چشم ها را به خودش جلب میکند . البته سروهایش ، به دلربایی و نازنینی !! سرو ناز های باغ ارم شیراز نیستند !!
( البته ما طبق عادت همیشگی اینجور وقتها طبع ناسیونالیستی مون گل میکند !!! ) 

1morot
اگه یزد خودمان شهر دوچرخه هاست , در عوض شهر " رم " شهر موتورسیکلت هاست و از نوع " وسپا " ! در تمام نقاط پر تردد و پر ترافیک شهر انبوه متورسیکلت سواران وسپا سوار رو می بینید البته با کاسکت ایمنی - هرگز و هرگز !! ( قبلا گفتم که برخی خصوصیات مردم ایتالیا شبیه به خصوصیات ماست !! )

13086502903
در قسمت قدیمی و توریستی شهر از سالها قبل تمهیداتی اندیشیده شده که ترافیک و ازدحام افزایش پیدا نکنn . تمام ساختمان های قدیمی شهر از سالهای قبل به همان صورت بازسازی شده اند بدون اینکه اجازه ایجاد تغییر و یا اضافه کردن طبقات را داشته باشند . به ترکیب و بافت قدیمی شهر اصلا دست زده نشده و از ایجاد پاساژ ها و مراکزتجاری و خرید و آسمان خراشها و... جهان نماها !! خودداری شده تا شهر رم به همان صورت قدیمی میعاد گاه گردشگران سخاوتمند باشد و براش کشور درآمد زا و ارزآور باشد .
13086017961
در نتیجه بازدید از تمام این نقاط توریستی همیشه بدون ترافیک با اتوبوس های دو طیقه بدون سقف امکان پذیر است. و شما میتوانید با اطمینان خاطر و بدون دغدغه در کافه های کنار خیابان های وسط شهر به نوشیدن کاپوچینو مشغول شوید و از ضمن از دیدن آبنماها و ساختمان های زیبا و با شکوه قدیمی که خیلی در ساخت اون ها زحمت کشیده اند ، لذت ببرید .

 

ادامه دارد .....

 

سفرنامه های سفره خونه


سفرنامه روسیه , سنت ( پترزبورگ ) پطرزبورگ

سفرنامه دیسنی لند - پاریس ( فرانسه ) 2

شفشاوون شهر لاجوردی 2 Chefchaouen ( مراکش )

سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه دبی 4

سفرنامه ترکیه - استانبول 10 ( تفریح )

سفرنامه ترکیه - کاپادوکیا ( Cappadocia ( 1

سفرنامه ترکیه - آلانیا 6 (تور مجازی محلات شهر , مشاوره و قیمت ملک)

سفرنامه ترکیه - آنتالیا 3 (تفریحات و غذاها )

سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn