disneyland-paris

سفرنامه دیسنی لند - پاریس ( فرانسه ) 2

هدف از انتشار این سفرنامه ها صرفا نشان دادن چند عکس و اطلاع رسانی جهت مسافرت نیست . بلکه با این اطلاعات قصد داریم شما را در حال و هوای همین مکان و فضا قرار دهیم که اگر امکان سفر پیش نیامد با خواندن اطلاعات از دانستنی های مربوطه اطلاع کامل دریافت کنید و اگر قرار شد چمدان سفر ببندید با اطلاع کافی از چند و چون محل به نحو احسن  بتونید به محل اشراف داشته باشید . زیرا پس از هر بار سفر آرزو خواهید کرد ایکاش قبل از آمدن حتما و حتما در مورد محل اطلاعات کافی میداشتم که بیشتر دقت میکردم تا ابهامی برایم باقی نمیماند . ضمنا با نام سفرنامه ها اطلاعات کلی از دیده ها و شنیده های نگارنده به خواننده داده میشود که هیچ کجا به چنین اطلاعاتی دست نخواهید یافت . آدمیزاد همانند کودکیست که با هر سفر قد میکشد !

 

 43343

والتر الیاس دیسنی یا دیزنی , تهیه کننده و کارگردان بزرگ هالیوود و خالق انیمیشن و نقاشی متحرک در سال 1901 در خانواده ای متوسط و کم درآمد در شهر شیکاگو در امریکا متولد شد . پدرش متولد کانادا بود ولی اصلیت ایرلندی داشت و مادرش اهل اوهایو بود . پدر والت از نه سالگی کار میکرد و در سال 1910 خانواده اش را به کانزاس سیتی برد و در کانزاس یک موسسه تحویل روزنامه خرید . والت و برادرش که هشت سال از او بزرگتر بود , به پدر در تامین معاش خانواده یاری میرساندند .پس از مدتی پدر که علاقه پسرکوچکتر را به نقاشی دید , به او اجازه داد تا در کلاسهای انجمن هنری شهر شرکت کند و به این ترتیب او در 14 سالگی آموزش های هنری کلاسیک را بطور نسبی گذارند .

a333 

پس از مدتی آنها به شیکاگو نقل مکان کردند و والت در دبیرستان نام نویسی کرد . در این مدت او برای روزنامه مدرسه نقاشی میکشید و  بعدها تحت نظر یکی از کاریکاتوریستها کلاسهای آموزش نقاشی را گذارند . در این هنگام بود که جنگ جهانی اول شروع شد و والت هم با اینکه 16 سال بیشتر نداشت در ارتش ثبت نام کرد و بعنوان راننده آمبولانس به اروپا اعزام شد . در سال 1919 به امریکا بازگشت . پس از بازگشت پدرش برای او حرفه ای در نظر داشت ولی والت مصمم بود تا زندگی خود را از راه هنر سپری کند . در کانزاس سیتی در حین کار در یک استودیو با یکی از کارمندان آلمانی الاصل آشنا شد و باهم شروع به همکاری کردند . او طراح جوان و خوش استعدادی بود و در واقع اولین دستیار دوران کاری والت محسوب میشد . سپس هردو تصمیم گرفتند با کمک هم مستقل شوند .

 Walt_Disney_13

والت گروه کاری توانایی از انیماتور ها را دور خود گرد آورد و در سال 1923 فیلم " آلیس در سرزمین عجایب " را تهیه کرد که در آن دختر بچه ای بعنوان قهرمان میتوانست با شخصیت های کارتونی باری کند .

5345

در تابستان آن سال والت 21 سال بیش نداشت در حالیکه در کارنامه کاری خود " آلیس در سرزمین عجائب " را بهمراه داشت . سپس با برادرش در لس آنجلس بهم پیوستند و با یاری هم استودیی را فراهم کردند . آنها در حال ساخت کمدی های آلیس بودند که والت با دختری به نام لیلیان آشنا میشود و در سال 1925 ازدواج میکنند .

OswaldPoster

در سال بعد شخصیت کارتونی خرگوش خوش شانس  با نام " ماجراهای اسوالد : خرگوش خوش شانس " تهیه میشود ولی این کارتون صامت بود چون هنوز در دوران سینمای صامت بسر میبردند .البته همیشه فکر میکنم که این شخصیت کارتونی در واقع یک میکی ماوس گوش دراز است زیرا شباعت زیادی بین این دو شخصیت وجود دارد در حالیکه هنوز میکی ماوس متولد نشده بود !

 th

شخصیت کارتونی مشهور " میکی ماوس " در سال 1928 خلق شد . در آن هنگام والت به استفاده از موسیقی در جریان فیلم می پردازد که علاوه بر استقبال عمومی جراید هم به آن پوشش خبری خوبی دادند .

434_copy

پس از ایجاد سینمای ناطق , والت تا مدت 20 سال خود به جای میکی ماوس حرف می زد . استقبال فراوانی که از شخصیت میکی ماوس بعمل آمد والت را قادر ساخت تا استقلال مالی بیشتری کسب کند و او را که در ان زمان 26 سال داشت , به اهدافش نزدیک تر و موقعیت خود را در هالیوود محکمتر کند .

757474

در سال 1931 والت بسیار مشهور  و شخصیت میکی ماوس بین المللی شده بود . بعد از آن شخصیت اردک زیبا " دونالد داک " یا همان دانلداک به ظهور رسید .حتما همه شما کارتون " زباله ساز " او را خوب بخاطر دارید !

6577

 

مدتی بعد والت به فکر افتاد تا با تهیه و منتشر ساختن کتابهای نقاشی مصور، تبلیغ، صفحه آهنگ، جواهرات بدلی، وسایل ریز و درشت مانند پاک کن، خودکار، پیراهن و تی شرت ,

976556

سرمایه اولیه ای را برای خلق اثر بعدی فراهم کند .

76556757

روز به روز خانواده دیسنی  پر جمعیت تر میشد !

09y9iyu7i

اولین انیمیشن بلند با نام سفید برفی و هفت کوتوله والت را به جایی رساند که استحقاق آنرا داشت و

65646

از دست شرلی تمثل هنرمند خردسال آن زمان اسکاری را به همراه 7 اسکار کوچک دیگر به عنوان هفت کوتوله دریافت کرد .

32332

 پس از آن والت به ساخت چند فیلم کارتونی از جمله پینوکیو دست زد و ساخت استودیوی شخصی خود را به اتمام رساند .

534555454

در سال 1953 به ساختن فیلمهای ماجراجویانه با شخصیت های واقعی از جمله صحرای زنده و دزدان رودخانه و ... دست زد .و در سال 1955 به رویای خود جهت ساختن پارک بزرگ دیسنی لند جامه عمل پوشاند .

Disneyland_aerial__in_1956

در روز افتتاح شبکه های تلویزیونی مراسم را پوشش میدادند و مردم پای تلویزیون ها گرد آمده بودند تا جشن افتتاح این پارک باشکوه را نظاره کنند .

july55k

تا آن زمان برای هیچ مراسمی چنان تبلیغی نشده بود . یکشبه این پارک به پدیده ای ملی تبدیل شد .

waltopening

این پارک جایی بود که خانواده ها میتوانستند ساعتها در آن به گشت وگذار و تفریج بپردازند و مهمتر از آن این پارک شبیه به پشت صحنه های استودیوهای فیلمبرداری بود . در اواخر سال 1966 والت که سیگارکش قهاری بود دچار سرطان ریه شد و قسمتی از ریه هایش را از دست داد و اما سرانجام در بیمارستانی نه چندان دورتر از محل کار خود دارفانی را وداع گفت .

96657

سیندرلا و گوفی اعضای دیگری از خانواده پر جمعیت دیسنی !

66654

او مرد کوشا و پرتلاشی بود که در صدد برآمد تا رویاهایش را ابتدا با انیمیشن و نقاشی متحرک و سپس با تدارک پارکی بزرگ و پر جذبه به تحقق برساند .

 waltdisneytakesyoutodisneyland

در مورد دیسنی لند شاید اغراق نباشد که بگویم تماشای این پارک برای بزرگتر ها لذتبخش تر است تا کودکان . این سفر در واقع سفر به اعماق رویاهاست . رویاهای کودکی که با تماشای کارتون ها و فیلم ها و شخصیت های زاییده و پرداخته والت دیسنی شکل گرفت . در زمان ما بزرگتر ها تماشای کارتونهای معروفی چون زیبای خفته و پینوکیو و مری پاپینز سرگرمی بزرگی بود و تمامی این کارتونها با پوست و خون و گوشت تن مان آمیخته شده بود . به همین دلیل تماشای پارک حس نوستالژیک خفته ای را در ذهن مان بیدار میکند . همه بزرگسالانی که این مجموعه را دیده اند همین برداشت و حس را دارند زیرا خردسالان ما کمتر این کارتون ها را دیده اند و به قول ظریفی شاید آنها را هم در آینده به خانه " سرندی پیتی " و " هاچ زنبور عسل " و " لوسی می " ببرند , همین حس را داشته باشند !!

به هرحال من شخصا بعنوان یک بزرگسال عاشق هنر , همیشه والت دیسنی را به خاطر همین خلاقیت و ابتکار و هنر " به واقعیت در آوردن رویاها " تحسین کرده ام . هنر او در عمل یه این عبارت مشهور که " امریکا سرزمین استفاده از فرصت هاست ... یا ... امریکا سرزمین به واقعیت درآوردن رویاهاست " صحه میگذارد و والت هنری دیگر را نیز به آن افزوده که : در امریکا از رویاها هم میتوان پول خلق کرد و ثروتمند شد !! به هرحال خوب یا بد , هنر انیمیشن مدیون و مرهون تلاشهای این فرد پرکار و خلاق است .

Disneyland_Paris_100 

مجموعه دیسنی لند پاریس دارای پارکهای بزرگ با تم یا موضوع خاص سرگرم کننده و دارای  7 هتل میباشد که در تاریخ 12 آوریل سال 1992 افتتاح شده . در آن زمان پس از دیسنی لند ژاپن در شهر توکیو در سال 1983, این دومین پارک دیسنی لند در خارج از امریکا بود که گشایش یافت و مالکیت ان در انحصار شرکت دیسنی بود .

 disneyland-hotel-at-night

این پارک بزرگ توسط یک شرکت فرانسوی  Euro Disney S.C.A. در حومه شرقی پاریس ساخته شد و حدود زیر 40 درصد از سهام آن متعلق به شرکت والت دیسنی و نیز حدود 10 درصد سهام از آن شاهزاده عربستان سعودی و حدود 50 درصد سهام متعلق به سهامداران دیگر بود . هنگام ساخت آن از سوی مردم و نهاد ها و خصوصا اتحادیه کارگران فرانسه اعتراضات بسیاری برپا شد .منشا این اعتراضات در اصل مقابله با تهاجم فرهنگی امریکایی در فرانسه بود .در ابتدا نام پارک یورو دیسنی بود که در سال 1994 به دیسنی لند پاریس تغییر نام داد .

 Castle-014

اولین پارک بزرگ دیسنی لند یا دیسنی وورلد در سال 1955 توسط والت دیسنی با موضوع مکانها و شخصیت ها و قصه هایی که به کارتون و انیمیشن تبدیل شده بودند در شهر Anaheim در کالیفرنیا ساخته شد . قصر زیبای خفته را در عکس بالا که مربوط به شهر آناهایم است , مشاهده میکنید .

Cinderella_Castle_at_Walt_Disney_World_in_Florida

دومین پارک در سال 1971 در شهر Lake Buena Vista  در Orlando ایالت فلوریدا امریکا با چندین مجموعه پارک با موضوع و نامهای مختلف از جمله : امپراطوری سحرآمیز و .... ساخته شد .البته در فلوریدا ساختمان قصر سیندرلا را مشاهده میکنید .

ادامه دارد ....

سفرنامه دیسنی لند - پاریس ( فرانسه )1

سفرنامه های سفره خونه

https://instagram.com/sofrehkhune/

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn