Asultanahmet

قسمت اول :

استانبول , قسطنطنیه یا کنستانتین 

اینجا قلب کشور ترکیه و قلب تپنده شهر استانبول پایتخت ترکیه است . میدانی که دارای پیشینه تاریخی دولت های بزرگ و مهم وقت بوده و مجموعه ایست که در منطقه بسیار مهمی از شهر قرار دارد و چندین مکان مهم تاریخی را در بر میگیرد و در فهرست آثار جهانی یونسکو اعلام شده است .

کلیک کنید :  نقشه کامل ترکیه

map

ترکیه  (به ترکی استانبولی: Türkiye)  با نام رسمی جمهوری ترکیه  (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)،

کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد. ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوانارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه‌است.

وسعت ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (۳۷ام) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و همانطور که در تصویر می بینید , گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.

3_stanbul

ترکیه حدود ۷۲ میلیون تن (براورد ۱۳۸۷) جمعیت دارد، که حدوداً ۷۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی ( شیعه ) هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۵ درصد مردم ترک و ۲۰ درصد نیز کرد هستند که بیشتر در جنوب خاوری کشور زندگی می‌کنند امّا به تدریج با مهاجرت، در نواحی دیگر به‌ویژه استانبول و آنکارا نیز جمعیت چشمگیری را تشکیل داده‌اند.

flag

پرچم ترکیه به رنگ قرمز است که با یک هلال ماه و یک ستاره به رنگ سفید مزین شده است . زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط  آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته می‌شود. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی قرار دارد هرچند فرهنگ این کشور به شرق بسیار نزدیکتر است تا به غرب.

ataturk

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس شد  :   از ویکی پدیا

این شهر در ابتدا با نام بیزانتیوم یا قسطنطنیه  (عربی شده واژه کنستانتینوپول ـ شهر کنستانتین , که به افتخار قیصر روم کنستانتین یکم به این نام خوانده شد) شناخته می شده .  در سال 196 میلادی سپتیموس سوروس امپراطور روم با حمله به بیزانتیوم  , آن را اشغال کرد و بسیاری از رومیان به این شهر مهاجرت کردند . تلاش امپراطور برای نامیدن این شهر به نام فرزندش آگوستا آنتونینا موفق نبود و مردم تا زمان تغییر نام شهر , کنستانتینوپل یا قسطنطنیه را برای آن بکار می بردند. اما از سال 1930 رسماً استانبول نامیده شد.

65656

این دیوار قدیمی و نیمه فرو ریخته , در منظقه ای در نزدیکی میدان سلطان احمد قرار دارد و ار بقایای بناهای قدیمی مربوط به زمان امپراطوری و قیصر روم میباشد که جهت بازدید عموم و پاسداری از میراث گذشتگان , حفظ شده است  .

نام استانبول که تا قبل از فتح آن به دست ترکان رواج داشت، از نام ایستیم پولی که در زبان یونانی به معنی شهر یا مرکز شهر است، برگرفته شده است. در سال 1770 میلادی سلطان مصطفی سوم با ضرب سکه هایی که روی آن واژه استانبول نقش بسته بود، به این نام رسمیت بخشید و جایگزین قسطنطنیه شد. در دوره جمهوریت و از روز 28 مارس سال 1930 اداره پست ترکیه از تمامی کشورهای جهان خواست تا در مکاتبات خود از نام استانبول استفاده کنند. لازم به ذکر است که در دوره ای از حکومت عثمانی، نام اسلامبول به معنی شهر اسلام نیز بسیار کاربرد داشته است. ( از نت )

hpcs11.location.2

ابر شهر بندری استانبول که قسمت های مهم آن را روی نقشه بالا مشاهده میکنید , بر روی 7 تپه بنا شده و همه تپه ها در حوالی تنگه بسفر و دریای مرمره و در جوار خلیج شاخ طلایی یا Golden Horn , قرار دارند  تنگه بسفر راه آبی ظاهرا تنگ و باریکی است که دو قاره آسیا و اروپا را از هم جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد.  قسمتی از شهر به بخش آسیایی یا آناتولیایی و قسمت دیگر به بخش اروپایی معروف است . امروزه یکی از ۷ تپه شهر استانبول , دماغه سرای بورنو  به معنای دماغه کاخ , است که در تصویر زیر نشان داده شده است .

 کلیک کنید :   نقشه کامل شهر استانبول

*دماغه (به انگلیسی : Cape ) به پیشروی خشکی در آب می گویند. برعکس واژه خلیج که به معنای پیشروی آب در خشکی است. برخی از دماغه ها در جهان دارای بلندی هستند.

* وجه تسمیه این تنگه به شاخ به دلیل شباهت آن به شاخ یا شیپوری است که آن زمان از شاخ حیوانات ساخته میشده و طلایی به دلیل اینکه هنگام غروب و طلوع افتاب انعکاس نور تلالو خاص زرینی بر روی آب بوجود میاورد .

sarayb

فاتیح سلطان محمد در سال ۱۴۷۸ سرای توپ قاپی را در نقطه استراتژیک تپه اول بر روی دماغه " سرای بورنو " ساخته است. در دوره بیزانس و امپراطوری عثمانی تپه اول به عنوان محوطه سرای پادشاهی شناخته شده است. این قسمت از منطقه قدیمی شهر روی پستی بلندی ها بنا شده و مجموعه میدان اسبی و کاخ ها و حرمسرا و مساجد و موزه ها همگی در این منطقه و به عبارتی بر سر شاخ طلایی قرار دارند و ساختمان بزرگ وسط آن , کاخ توپکاپی است . در تصویر پایین موقعیت همه این اماکن تاریخی را به ترتیب مشاهده میکنید :

hagia_sophia

عکس بالا از سمت تنگه بسفر و دریای مرمره گرفته شده است . اولین بنا از سمت چپ به ترتیب:

1 - ابتدا مسجد کبود یا مسجد سلطان احمد با شش مناره , 2 - در وسط مسجد ایا صوفیه , 3 - موزه ایرنه  و  4 - کاخ توپ کاپی قرار دارد .

 

 

front_gh

عکس بالا از سمت خلیج شاخ طلایی گرفته شده است . اولین بنا از سمت راست به ترتیب :

1 - ابتدا مسجد کبود یا مسجد سلطان احمد , 2 -  مسجد ایا صوفیه  3 _ موزه ایرنه 4 - کاخ توپکاپی

 

2_sultanahmet

در تصویر بالا میدان بزرگ قدیمی " سلطان احمد " را مشاهده میکنید با نام Hippodrome میدان اسبی یا به ترکی At meydani هم نامیده می شود زیرا این میدان در زمان قیصر روم میدانی برای اسب دوانی و سرگرمی بوده است و بعد ها میدان تغییر شکل و تغییر کاربری داد . در وافع این میدان بزرگ دربر گیرنده :

1 -  مسجد سلطان احمد یا مسجد کبود شش مناره ای 2 -  موزه  یا مسجد حاجیا صوفیه یا مسجد ایاصوفیه  که دو بنای اول و دوم در عکس بالا کاملا مشخص هستند . 3 -  کاخ توپکاپی و سرای سلطان عثمانی و حرمسرای همایونی 4  -  سرای ابراهیم پاشا که موزه شده است در این بخش قرار دارند که به همه آنها اشاره خواهیم کرد .

در عکس بالا 3 ستون یادبود که از زمان های قیصر روم باقی مانده , در وسط بلوار دیده میشوند . این عکسهای قدیمی خالی از جمعیت و خلوت دیده می شوند , در حالیکه اکنون سالهاست که این محوطه از توریست موج میزند و از فرط شلوغی صف های طویلی برای ورود به داخل قسمت های مختلف موزه تشکیل میشود . یکی از بزرگترین درآمد های ارزی کشور ترکیه از همین میدان و بناها و موزه ها تامین میشود که رقم قابل توجهی است .در اطراف این میدان قهوه خانه و کافه و رستوران و نیز فروشگاه های صنایع دستی قرار دارد و کوچه پسکوچه های شیب دار آن با همان بافت و سبک قدیمی و درهای زیبا و منقوش حفظ شده اند و هتل ها و مهمانسراهای شیک و کوچک با سبک عثمانی به وفور به چشم می خورد .

At_meydan

بناهای تاریخی بجامانده دوره بیزانس در میدان اسب دوانی یا میدان سلطان احمد که در وسط بلوار این میدان نصب شده اند , بدین شرح است :

1 - ستون مار : در وسط میدان سه پایه فلزی ساخته شد که امروز به عنوان ستون مار شناخته شده است . در ابتدا در بالای این ستون جام طلایی وجود داشت که با سه سر مار پوشش داده شده بود . جام در طی جنگهای صلیبی چهارم ویران شد و  به سرقت رفت و سر مارها هم در اواخر قرن 17 از بین رفت و تمام آنچه امروز باقی مانده است به عنوان یک ستون مارپیچ شناخته شده است .

2 - ستون هرمی شکل  از Thutmose سوم : این ستون از مصر آورده شده است و در این میدان برپا شده است . در حدود 1490 پیش از میلاد در زمان سلطنت Tuthmosis سوم به صورت سه قطعه از مصر به قسطنطنیه آورده شد که امروز فقط قسمت بالایی آن باقی مانده است که بر روی یک سنگ مرمر قرار دارد .

3 - ستون هرمی شکل سنگی دیوار : این ستون هم ستون سنگی به شکل دیوار است که در روبروی ستون هرمی شکل قرار دارد . منبع : از وبلاگ ایران و جهان

alman_f

بناها و یابودهای دیگری نیز در این میدان وجود دارد از جمله چشمه آلمان - بقعه ای ٨ ضلعی است که در ابتدای ورودی این میدان ( هیپودروم یا میدان سلطان احمد ) قرار دارد . این بنای زیبا و پیش ساخته ,  هدیه ای از سوی دولت و از طرف امپراطور آلمان , ویلیام دوم به سلطان عبدالحمید عثمانی در هنگام جنگ جهانی دوم است. این گنبد طلایی - فیروزه ای در کشور آلمان ساخته شده بود و قطعه به قطعه حمل و در همین محل مونتاژ و بر روی چشمه ای همین نقطه نصب شده بود . این گنبد که به شکل معماری بیزانس با سرامیکهایی از جنس طلا تزیین شده است .

MK12

مسجد سلطان احمد در شهر استانبول یکی از آثار باستانی مهم در دنیای اسلام و تاریخ ترکیه است. این مسجد نمونه ای از هنر کلاسیک ترک ها و تنها مسجدی است که از آغاز دارای 6 مناره بوده است. دو مناره در ابتدا ورودی و 4 مناره دیگر در چهار ضلع ساختمان بنا قرار دارند . 

172368_531

این مسجد که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد کبود »  نیز شهرت دارد و در قدیمی ترین بخش شهر استانبول که در گذشته مرکز قسطنطنیه، پایتخت امپراطوری بیزانس، محسوب می‌شده قرار گرفته است .  

172365_869

مسجد کبود طی سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. او در همین مسجد دفن شده‌است.

 

55880

کلیسا, مسجد و موزه‌ ایا صوفیه


ایا صوفیه، در ابتدا کلیسایی بود که توسط کنستانتین بزرگ بنا نهاده شد و بعدها در قرن ٦ میلادی، جاستین اول آن را بازسازی کرد. در میانه‌ی قرن ١٥ میلادی با افزودن مناره‌ها، این بنا را به مسجد تبدیل کردند.

12

امروزه ساختمان باشکوه آن با گنبدی بزرگ به ارتفاع ٥٦ متر، به صورت موزه‌ای در آمده است که هنرهای اسلامی و مسیحی و همچنین نمونه‌هایی عالی از موزاییک‌های بیزانسی را به نمایش گذاشته است. این کلیسا که سانتا صوفیه هم گفته میشود به مدت ١٠٠٠ سال، مایه‌ی افتخار امپراتوری روم شرقی و از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان بوده است.

ayaSophia

نقوش و پنجره های مشبک و رنگارنگی دارد و با نوشته هایی به خط عربی مزین شده است . ابتدای درب ورودی , خانمهای توریست با برداشتن شال های رنگی روشن , به صورت محجبه داخل مسجد میشوند و هنگام بازگشت شال های را پس میدهند . آقایان ( و نیز خانمها ) هم از ورود با شلوار کوتاه و پیراهن بی آستین منع شده اند .

 

Stirene_2

کلیسا و موزه سنت ایرنه

این موزه نیز مانند ایا صوفیا در اصل یک کلیسای ارتدکس بوده که در زمان در عین حال جزو اولین کلیساهای ساخته شده در استانبول نیز می باشد. ابتدا این کلیسادر قرن چهارم به دستور کنستانتین ها بنا نهاده شد سپس توسط جاستینیان ها موردبازسازی قرار گرفت. ساختمان این کلیسا در بخش معبد اولیه مسیحیان قرار گرفته است. این کلیسا تنها ساختمان مذهبی میباشد که پسس از استیلای عثمان ها به مسجد تغییر کاربری داده نشد . بازدید از این مکان نیاز به اخذ مجوز مخصوص دارد. ولی به دلیل سیستم آکوستیک طبیعی فوق العاده اش مورد استفاده جهت برگزاری کنسرت های کلاسیک قرار میگیرد . این کلیسا در محوطه اولین حیاط کاخ توپ کاپی قرار دارد .

a9233316

دروازه اول این کاخ به نام باب همایونی Imperial Gate - Bab-ı Hümayun, حیاط اول را از محوطه بیرون کاخ جدا میکند .

 


topkapi_palace_entrance

قبل از در ورودی اول کاخ توپکاپی نیز یک چشمه وجود دارد که به چشمه سلطان احمد شهرت دارد و بنای زیبای قدیمی آنرا احاطه کرده است .

simit

در کنار این چشمه فروشندگان دوره گرد هر کدام متاعی را عرضه میکنند از آب نبات و نان های ترکی مانند  نان سیمیت ترکیه و .... و آب معدنی خنک در بطری  و ....

chestnut

بر روی چرخ های دستی به ارائه بلال کبابی ( بدون آب نمک ) و بلوط بو داده می پردازند .

43566

 

در قسمت بعد قدم به قدم به توضیح کاخ توپکاپی و محل اقامت سلطان عثمانی و حرمسرا و دیگر سراهای دیگر مجوطه کاخ خواهیم پرداخت . 

ادامه دارد .....

سفرنامه ترکیه - استانبول 2 ( بخش بیرونی نوپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 3 ( بخش اندرونی - اداری توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 4 ( بخش اندرونی - خصوصی توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 5 (بخش اول حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه های سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn