topkapi-palace-birds-view

کاخ توپکاپی از بالا و از سمت خلیج شاخ طلایی

عبور از دروازه سوم یا باب السعاده برای همه مقدور نبود . با عبور از این دروازه به دنیای اندرونی کاخ راه پیدا میکنیم . این دروازه دنیای بیرونی کاخ را جدا می کند . ورود به محوطه سوم برای افراد عادی حتی خدمتکاران و اشخاصی که میتوانستند از دروازه اول و دوم عبور کنند نیز ممنوع بود . برای ورود به این محوطه البته غیر از دروازه باب السعادت , یک مدخل ورودی فرعی از طریق حرمسرا  برای ورود و دستیابی خاتون های حرمسرا تعبیه شده بود .البته این اندرونی , خلوت و اندرون شخصی نبود بلکه به نوعی اندرونی - اداری محسوب میشد .

plan_3

نامگذاری و کاربرد واژه باب السعادت برای این بخش از کاخ به نظر میرسد که تعبیری دو پهلو باشد ! زیرا جز خود سلطان حتی کسانی که موفق شده بودند از این در عبور کنند نیز به سعادت خودشان نمیتوانستند مطمئن باشند زیرا احتمال داشت پس از مدتی به دلایلی از جمله حسادت و سمپاشی ها و تهمت های اطرافیان و سوء تعبیر سلطان از رفتار و کردار شان , و یا حتی فساد اداری ( که معمولا اشخاص پس از رسیدن به منصب های بالا دچارش میشوند ), مغضوب سلطان قرار گیرند و نهایتا مسموم یا معدوم شوند . پس این باب ظاهرا جز خود سلطان , برای کسی سعادت در بر نداشت . البته اگر فرض کنیم که هر لحظه از زندگی او که در کش و قوس بیم تهدید جان و مقام و نیز هراس از مسموم شدن و مرگ توسط نزدیکان سپری میشود , سعادت بشمار رود !!!

پس از ورود به محوطه حیاط سوم , کاخ عمارت شرفیابی با نام  Audience Chamber  - Arz Odası  وجود دارد که محل کار و اجتماع ورزاء و پاشاها و  وزیر اعظم و سران لشگری و کشوری و حل و فصل مشکلات حکومتی بود .

Audience_Chamber0

سفرا و فرستادگان دولت های خارجی نیز پس از تفتیش بدنی در حالیکه دو خدمتکار خاص در کنارشان حضور داشته و هرکدام یک بازوی او را گرفته بودند , برای دادن گزارش و گفتگو در این عمارت شرفیاب می شدند  .

Audience_Chamber5

*    قسمتی از فضای داخل این سالن را که کاشیکاری آبی و مطلا و پنجره های معرق و منقوش و سقف نقاشی شده و درهای کنده کاری و خاتم کاری و رف های دیواری زیبایی دارد .در زیر مشاهده میکنید .

Arz_Odasi_interior1

به هنگام استماع گزارش یا دریافت پیام از سفرای دولت های خارجی , همیشه وزیز اعظم نیز در محل حضور داشت زیرا سلطان هرگز غیر از زبان ترکی با کسی به زبان دیگر گفتگو نمیکرد .

Audience_Chamber6

از آن زمان نقاشی هایی هم موجود است که جلوس سلطان را با لباس زربافت بر روی تخت سلطنت در میان بزرگان کشوری و لشگری نشان میدهد .این ساختمان در جایی بنا شده که به طور کامل بر ورود و خروج افراد به این محوطه اندرون اشراف کامل داشته باشند .

Audience_Chamber1

از ایوان این عمارت , نظاره برخی مراسم که در محوطه برگزار میشد , برای سلطان و خانواده میسر می بود .

Audience_Chamber3

این آبخوری پر نقش و زیبا در زیر همین عمارت قرار دارد .

43453533

 

در همین محوطه , در سمت راست حیاط , ساختمان اقامتگاه ملتزمین رکاب و محافظان شخصی سلطان قرار دارد که هم اکنون به صورت موزه در آمده و لباس ها و جبه های ها سلطان مورد بازدید عموم قرار میگیرد .در عکس بالا عمارت شرفیابی را در سمت راست و نیز اقامتگاه را در مقابل مشاهده میکنید .

RELICES1

اقامتگاه از سلسه حجره ها و اتاق ها و سرسراها تشکیل شده و ایوان بیرون آن نیز مسقف می باشد . در این موزه لباس های گشاد به شکل لباده بلند ساده و پر نقش و نگار سلطان و شاهزاده ها جهت استفاده در مراسم متعدد , در معرض تماشا گذارده شده و عینا با همان بافت پس از گذشت این همه سال , هنوز شکیل و ظاهرا سالم باقی مانده اند.

TK8u77

لباس ها عموما بسیار گشادتر و بزرگتر از حد معمول دوخته شده اند که اندام سلطان در آن پر ابهت و مقتدر جلوه کند !

TK8566

در میان لباس ها , لباس شاهزاده ها و لباس های مخصوص مراسم , شکار , استراحت و .... هم به چشم میخورد .

 

Relics

در امتداد همین موزه لباس ها , ساختمان دیگری قرار دارد که موزه ای از جواهرات و زینت آلات و شمشیر و سپر و زره و خنجر مزین .... سنگ ها و اشیاء گرانقیمت و شمعدان های طلا و تخت روان مطلا و ... است . قبلا در ساختمان آن , در زمان سلاطین عثمانی , اموال و میراث خلفای گذشته و نیز مالیات هایی که از کشور مصر میگرفتند , نگهداری میشد. ساختمان خزانه سلطنتی  Imperial Treasury نامیده میشود و سه اتاق یا سالن دارد و عکسبرداری از اشیاء این مجموعه ممنوع است .

 

library1

روبروی عمارت شرفیابی ساختمان کتابخانه سلطان احمد 3 قرار دارد که سبک معماری داخل بنا بسیار زیبا و چشمگیر است . اینجا را کلیک کنید و به سایت کتابخانه  Libraray of Ahmed  داخل شده و از روی این تصویر انتخاب کرده و سپس

Library0

به طریق 3 بعدی مشاهده کنید . با حرکات موس آرام میتوانید داخل کتابخانه را از همه زوایا ببینید .

topkapimuzesi6

عمارت شرفیابی پشت این کتابخانه قرار داردو در عکس ستون و نرده های تراس آ« مشخص می باشد  .

library2

دیوارها از صدف, کاشی لاجوردی و درها از چوب و پنجره ها از شیشه های رنگی کار شده و سقف پر نقش و نگار زیبای آن چشم را خیره میکند و یک چراخ فانوسی نفیس بزرگی از سقف اویزان است . زمانی در این کتابخانه بالغ بر 3500 کتاب مذهبی خصوصا مربوط به قوانین اسلامی نگهداری میشد .

IMperial_Tr

 

در منتهی الیه سمت چپ این محوطه , ساختمان دفتر خصوصی سلطان احمد the Privy Chamber  Has Oda  قرار داشته است . در ورودی آن را با تزیینات سردر و چراغ های آویزان و کاشیکاری آبی لاجوردی مشاهده میکنید .

has_oda_1

ورود کالسکه کودک به همراه بازدید کنندگان به داخل ممنوع است . 

RECLICS

هم اکنون این ساختمان به موزه اشیا متعلق به بزرگان اسلام بدل شده و شمشیر حضرت علی ,

moses

عصای حضرت موسی

ammameh

عمامه حضرت یوسف

و تار مو و دندان شکسته حضرت محمد در یکی از جنگ ها و لباس خونین امام حسین در جنگ و نیز لباس حضرت فاطمه و .... در این جا گرد آوری شده . در این موزه 408 سال بی وقفه صدای قرائت قرآن به صورت زنده روزانه 7 ساعت یعنی مدت زمانی که موزه باز است , توسط حافظان قرآن به گوش میرسد و عکس برداری در این بخش ممنوع است . کاخ توپ کاپی همه روزها به استثنای سه شنبه جهت بازدید از گردشگران باز است.

fruit_room

یکی از این اتاق های سلطان احمد سوم به اتاق میوه  معروف بود که مورد استفاده غذاخوری قرار میگرفت که دیوارهای نقاشی شده و شومینه ای زیبا در آن قرار داشت . اینجا را کلیک کنید تا به طریق 3 بعدی اتاق رنگارنگ و منقوش و شومینه زیبای انرا تماشا کنید . برای انتخاب , وارد روی همان سایت شده و بر روی تصویری با این شکل کلیک کنید :

fruitroom0

این ساختمان 5 گنبد و 4 بخش دارد . ورود به این ساختمان حتی برای سلاطین بعدی و خانواده شان آزاد نبود و تنها یکبار در 15 ماه رمضان مجاز به ورود بودند .

 

masque_aga

در سمت چپ عمارت شرفیابی , ساختمانی است که مسجد آقاها  , Agalar Mosque خوانده میشود و به خاطر اینکه منبر آن رو به قبله باشد , زاویه آن با زاویه قرار گرفتن دیگر ساختمان ها در محوطه متفاوت است و جهت انجام اعمال مذهبی گروه کارکنان و گردانندگان مکتب کاخ , اختصاص داده شده بود . این گروه کارکنان , جزء افراد درجه بالای کاخ بودند و وظیفه آموزش افراد اندرونی را بعهده داشتند . البته در این اندرونی بزرگترین مسجد بود و سلطان و دیگر افراد اندرونی در آن نماز به جای میاوردند . امروزه در این ساختمان مجموعه ای از کتابها و تابلوهای قدیمی نگهداری میشود .

 

painting

در سمت جنوب محوطه ,  که اکنون به موزه نگهداری اشیا قدیمی دوره اسلام بدل شده است , ساختمان اقامتگاه پاسداران و محافظان شخصی سلطان بود .

painting1

اکنون این ساختمان به موزه گالری جهت نگهداری تابلوهای مینیاتور و نقاشی های قدیمی تبدیل شده است .

 

painting2

در همین سمت ( قسمت چپ محوطه ) در برابر این موزه امانات اسلامی یکی از ساعتهای آفتابی قرار داشت که در عکس بالا , طرف چپ تنه درخت مشخص است .

sundial_in_Topkapi_Palace

از اینجا میتوانید اطلاعات و جزئیات مربوط به ساعت آفتابی را مشاهده کنید .

پس از این قسمت محوطه حیاط چهارم قرار دارد که در واقع محل اقامت شخصی سلطان محسوب میشد و کسی اجازه دخول به این بخش را نداشت . عبور و ورود برای افراد جهت انجام امور داخلی منوط به صدور مجوز و مقررات خاصی بود .

 

ادامه دارد  .......

سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 2 ( بخش بیرونی نوپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 4 ( بخش اندرونی - خصوصی توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 5 (بخش اول حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

اماکن داخلی توپکاپی را میتوانید اینجا سه بعدی تماشا کنید .

 

سفرنامه های سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn