topkapi-palace-istanbul-tour-1

محوطه حیاط چهارم , در واقع محل اقامت شخصی سلطان محسوب میشد و کسی اجازه دخول به این بخش را نداشت . عبور و ورود برای افراد جهت انجام امور داخلی منوط به صدور مجوز و مقررات خاصی بود . در این محوطه دروازه ای وجود نداشت و در واقع جزئی از محوطه سوم بود ولی اختلاف سطح و کاربری و نیاز به توضیحات در مورد این قسمت باعث شده که این محوطه را حیاط چهارم بنامند .

5th_plan

 

این محوطه یا محوطه سلطانی از کوشک ها ( عمارت های کلاه فرنگی و اقامتگاه های سلطان ) و باغ هایی سر سبز و زیبا و تراس گونه با اختلاف سطح تشکیل شده بود که منظره خلیج شاخ طلایی و تنگه بسفر زیبایی آن را تکمیل مینمود . سبک ساختمان تراس های این باغ های منحصر بفرد با معماری عثمانی ها , به طوری است که از هر تراس علاوه بر دید و منظره خلیج و تنگه , تراس دیگر نیز مشاهده میشود .پس از ورود از مدخل طویل و کم عرضی که میان ساختمان گالری و موزه نقاشی های مینیاتور محوطه قبل می باشد , به این محوطه وارد میشویم .

 

revan_kiosk1

در سمت چپ آن عمارت و یکی از اقامتگاه های خاص سلطان به نام کوشک ایروان Revan Kuske یا  Yerevan Kuske که به یادبود فتح ایروان در ارمنستان توسط همو در 1045ق/ 1635م ساخته شد , قرار دارد که به منظور اعتکاف سلطان و انجام مراسم مذهبی او ساخته شده بود .

revan_kusk1

در تصویر بالا کوشک را از زوایه دیگری مشاهده میکنید .

Rivan_Kiosk

داخل این کوشک نسبتا کوچک با کاشیکاری آبی لاجوردی و فیروزه ای و شیشه های رنگی و تزیینات منحصر بفرد ساخته شده است .

Topkapi9

در همین ایوان روبروی کوشک روان یک قسمت از تراس با سرپوش مس طلاکوب به صورت سایبانی مهتابی ساخته شده که سلطان در ماه رمضان هنگام غروب آنجا روی تخت مرمر جلوس

mahtabi

و افطار را در آنجا صرف میکرده و به نام  Iftar Pavilion خوانده میشد .

 

circum0

در انتهای گوشه سمت چپ محوطه , بعد از کوشک ایروان در انتهای ایوان , ساختمان مربع شکل اتاق سنت یا  Circumcision Room - Sünnet Odası  نام دارد که به هنگام ختنه نوزادان ذکور سلطان کاربری داشت .

circum1

دیوار ورودی این کوشک و ستون های مرمز بیرون آن در عکس دیده میشود .

circum3

فضای داخلی آنهم با درها و پنجره های خاتم و کاشی های لاجوردی و فیروزه ای و ستون های مرمر و کتیبه ها تزیین شده.

circum2

از روی ایوان این بنا قسمت دیگری از محوطه دیده میشود .

BagdatKosku

روبروی این ساختمان , عمارت کلاه فرنگی " کوشک بغداد " قرار دارد که به یادبود پیروزی دوبارۀ سلطان مراد چهارم بر بغداد در 1048ق/1638م، ساخته شده بود .

BAGDAT-KOSKU

این عمارت بنایی 8 ضلعی است و به سبک معماری عثمانی ساخته و تزیین شده . منقل نقره ای که لویی چهاردهم به سلطان وقت هدیه داده بود در وسط اتاق قرار دارد .

BagdatKosku4

چراخ آویز بسیار نفیسی هم بر زیبایی این سقف پر نقش و نگار آن افزوده است .

BagdatKosku3

فضای داخل کوشک هم از نقطه نظر کاشیکاری و شیشه های پنجره ها بی شباهت به کوشک های دیگر نیست .

BagdatKosku1

رف ها و کتیبه ها و در ها در نوع خود بی نظیر هستند .

 

TraceKosku4

کوشک اریکه یا Sofa Kiosk یا کوشک مصطفی پاشا یا کوشک تراسه , درست در وسط محوطه قرار گرفته و تنها عمارتی در حیاط چهارم است که از چوب ساخته شده و بعنوان استراحتگاه سلطان و میهمانان عالیمقام او شمرده میشد .

TraceKosku_5

سلطان از این عمارت به تماشای برنامه های تفریحی و روزشی که در باغ تراس پایین ترتیب داده میشد می پرداخت .

sofa_kosku

عمارت از سه بخش دیوانخوانه ,  نمازخانه ,  سالن صرف شربت و شیرینی تشکیل شده .

sofa0

زیبایی سقف این تالار در نوع خود بی نظیر است .این کوشک از نقطه نظر اشراف در سطح بسیار عالی است و سه طرف کاخ توپکاپی و تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قابل مشاهده است .

 

tulips

درست در مقابل این کوشک در تراس پایین تر , باغی موسوم به  " باغ لاله " قرار داشته . هم اکنون در کشور ترکیه همه ساله جشنواره گل لاله ترتیب داده میشود و گلهایی که عرضه میشود در نوع خود بی نظیر است .

 

hakimbashi

پس از کوشک تراسه یا اریکه بنای کوچکی قرار دارد با نام     Hekimbasi Kulesi  -  Chamber of the Chief Physician   که داروخانه و محل استقرار حکیم باشی مخصوص سلطان و خانواده او بود . در اینجا حکیم باشی و دستیارش همیشه در دسترس سلطان قرار داشتند و در همین محل داروها تهیه و آماده و در بسته یا بطری ریخته و مهر و موم میشد . این حکیم باشی ها در تمام موقعیت ها حتی در شکار و جنگ نیز همراه  ملتزم رکاب سلطان بودند .

 

55435

Wardrobe Chamber  - Esvap Odasi

بنای بعدی ساختمان کوچک دیگری بود که جهت تعویض لباس به سلطان با میهمانان خصوصی او اختصاص داده شده بود .

6545

داخل آن را مشاهده میکنید .

 

Mecidiye_Kosku_

پس از آن ساختمان عمارت " کوشک مجیدیه  Mecidiey  kiosk  " قرار دارد . نمای دیگری از این سرای زیبا را از سمت دیگر که رو به تنگه بسفر و دریایی مرمره قرار دارد در زیر می بینید.

mecidiye-kiosk

از این کوشک بعنوان کوشک جدید هم یاد میکنند زیرا آخرین بنای مهمی بود که در زمان سلطان عبدالمجید  1893 - 1861 در این کاخ بنا شد . دکوراسیون این کوشک حاکی از جدید بودن آن دارد زیرا با دیگر کوشکهای کاخ از نظر بنا و سبک و معماری و دکور متفاوت است . در طبقه زیرین این کوشک رستورانی با انواع غذاهای ترکی وجود دارد که توریست ها در داخل فضای زیبای آن دمی بیاسایند و خستگی این گشت طولانی را از تن بدر کنند .

showpic.php

این کاخ ایوان بسیار دلباز و خوش منظره ای دارد . داخل کاخ بسیار تماشایی است . پنجره های بلند و کشیده و سقف زیبای مطلای آن و چلچراغ ها به ابهت آن میافزایند .

mecidiye_kosku-0691_

این کاخ سه در ورودی دارد که در وسطی به طبقه پایین منتهی میشود .

Topkapi-Palace

در آخرین نقطه کاخ در سمت راست پس از کوشک مجیدیه , مسجد کوچکی است با نام مسجد اریکه یا  Sofa Mosque -  Sofa Camii   که در زمان سلطان محمود دوم در قرون نوزدهم بنا شده .

masque_aga_3

به نظر میرسد هرکسی به سلطنت رسیده در گوشه ای از این کاخ بنایی با سلیقه خود به جا گذاشته ! . این مسجد نیز مانند مسجد آقاها که در حیاط سوم قرار داشت به خاطر اینکه رو به قبله ساخته شده باشد , نسبت به ساختمان های دیگر کاخ کج و مایل می باشد .

 

ادامه دارد  ....... در بخش بعدی به محوطه حرمسرای سلطانی خواهیم پرداخت .


سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 2 ( بخش بیرونی نوپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 3 ( بخش اندرونی - اداری توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 5 (بخش اول حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

اماکن داخلی توپکاپی را میتوانید اینجا سه بعدی تماشا کنید .

 

سفرنامه های سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn