11sqw2

شهر , شهرفرنگه و از همه رنگه ...!!!
11sqw2223
جاذبه های دیدنی دبی بسیاره . از انواع و اقسام بازارهای مدرن ایتالیایی و تونسی و مصری و هتل ها و جزیره ها و ساختمانها و سبک های معماری تا خیابانها و باشگاه های بازی گلف و اسب دوانی و شتر دوانی و پارک های آبی و باغ وحش و کایت و بالن سواری و موج سواری و قایق سواری و شن و بیابان نوردی ,خلاصه شهرفرنگه و برای هر قشری و هر طبقه و سنی و هر بودجه ای انواع تفریحات وجود داره .

c22e3 


بازار ابن بطوطه یا سیکس مالز : six malls بازار شش مملکت واقع در Jumairah Beach Road
a12ws
ابن بطوطه نام جهانگردی مراکشی یا الجزایری است که البته علت این تفاوت نام ها درسرحدات و حد و مرزهای قدیم کشورها بوده . او مسلمان بود و برای زیارت خانه خدا به مکه هم سفر کرده بود . در سال 1325 یا سال ۷۲۵ هجری قمرى با کمک مالی و حمایت کنستانتین امپراطور آنزمان سفر خود رو از الجزیره آغاز کرد و مدت 29 و میگویند تا 30 سال در سفر بود . خط سیر او از تونس به تریپولی و سپس به اسکندریه و قاهره و بعد اصفهان و شیراز و تبریز و دهلی و پکن و بعد اندلس ( اسپانیا ) کشورهایی که او در این مدت سفر کرده - ایده ای برای ساخت این بازار زیبا و دیدنی بود .

ibn_Mahmd
قسمتهای از این بازار رو به نام اندلس یا اسپانیای قدیم – هند - چین - ایران - مصر و تونس اختصاص داده اند و سبک های معماری فروشگاه ها و رستورانها کافی شاپ ها و .... مطابق با سبک معماری همان زمان هستش . ... او از سه قاره جهان دیدن کرد و 75 هزار مایل با توجه به امکانات ناچیز حمل و نقل اون زمان که اسب و قاطر وشتر و فیل بود - سفر کرد و آنچه که دیده بود رو به نگارش در آورد . در آن زمان جهان به ۷ آسمان و هفت دریا و هفت اقلیم تقسیم میشد و جهان همانند سینی تصور میشد که سلسله کوه قاف آن را احاطه کردهاست تا آب دریاها از آن به بیرون نریزند. هفت دریا عبارت بودند از دریای فارس، دریای روم، دریای هند، دریای مازندران، دریای قلزم، دریای اقیانوس و دریای زنگبار .
درمرکز محوطه ( کورت Court ) هر کدوم این بازارها کشتی بزرگ و تعدادی ساعت آبی و پاندولی قدیمی دیده میشه . برای مثال ساعت بزرگی رو میبینین که روی فیل حمل میشه . یا در محوطه بازار اندلس یا اسپانیای قدیم ساعتی آبی هست که به نوبت از دهان هر 12 شیر به نشانه ساعت آب بیرون میریزه .
میگویند که ابن بطوطه همسر ایرانی داشته ...که البته ساده نباشین !! و.. باور نکنین که جای دیگه هم زن نگرفته باشه !! لابد مصری ها هم میگویند همسر ابن بطوطه مصری بوده و... الی آخر !!! ...داستان جالبی داره که اینجا میتونین بخونین ...:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%...88%D8%B7%D9%87
در این بازار واقعا سبک معماری جالبی رو تدارک دیده اند که در خور توجه هستش و حتما در سفر به دبی حتی اگه خرید ندارین - ازش نگذرین که خیلی قشنگ و دیدنیه .تصویربالا یکی از درب های ورودی بازاره . در این بازار انواع فروشگاه های مارک دار با قیمت های متفاوت رو خواهید دید . اغلب مواقع هم به منظوررقابت آتیش زدن به مال شون !! و ... قیمت هاشون این گونه مواقع خیلی مناسبه .
این بازار از یک محوطه شروع میشه و به تبع خطر سیر واقعی "ابن بطوطه " در زمانهای قدیم ادامه پیدا میکنه . هر محوطه تالارهای تو در توی بزرگی داره و در انتها به محوطه ششم میرسه . در بدو ورود به محوطه اول روی stand هایی میتونین بروشور های راهنمای این بازار رو بردارین و اطلاعات دقیق تری رو از نام و آدرس فروشگاه ها و جهت ها رو از روش مشاهده کنین .
india44
این محوطه هند هستش که همه دیوار ها و ستونهای تالارهاش به سبک کاخهای قدیم هند از عاج سفید ساخته شده .... که توی عکس مشخصه . روی این فیل یک ساعت بزرگه ...و در قدیم ازش بعنوان تعیین زمان و ساعت استفاده میشده .
china212
محوطه چین و کشتی بزرگ بادبانی که در وسط محوطه قرار داره .. اینهم آکروبات بازهای چینی که در محوطه بازار چین عملیات نمایش اجرا میکنن . تمام دیوارهای فروشگاه ها و رستوارنهای این محوطه سرخ رنگه و با طرح ها و اشکال مرسوم در آن زمان ساخته شده .
itan434
این محوطه بازار ایران زمان صفویه است که قشنگترین قسمت بازاره .
itrer4
نقشها و طرح های زیر گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان رو با کاشی های فیروزه ای که زینت بخش اکثر قالی های ابریشمی گرانبهاست رو اینجا در معرض چشم تمام توریستهای خارجی قرار دادن که الحق هم قشنگترین محوطه این بازار همین بازار صفوثه ایرانه .زنده باد صنعتگر توانا و چیره دست ایرانی که حتی تقلید مدرن نمونه کارهاشون هم به دست صنعتگران امروزی زیبا چشم نوازه . و دیوار خارجی فروشگاهها ی این محوطه هم به سبک معماری صفویه طراحی و ساخته شده .

eg434

در تصویر بالا محوطه بازار مصر را با تصاویر فراعنه نشان میدهد . هر محوطه وسعت زیادی داره و شامل فروشگاه ها و کافی شاپ و رستوران و محیط بازی و گاهی سینما و .... هستش .
Tunisia999
در تصویر بالا و پایین محوطه تونس قدیم با دکور ساختمانهای دو طبقه و بالکن و پشت بام و نور پردازی آسمان غروب و گاهی پر ستاره دیده میشه .
tun4355
محوطه اندلس قدیم و یااسپانیا بازار ابن بطوطه یا بازار شش مملکت Six Malls / Ibn Battuta که به سبک معماری درزمان ابن بطوطه طراحی شده .

and434

در تصویر سقف چوبی تیره رنگ و فانوسها و چراغهای مخصوص اون منطقه رو بخوبی میبینین .

12f4e34
محوطه اندلس - این شش شیر سنگی در واقع ساعتی است که در هر ساعت از دهان یکی از شیرها آب بیرون میریزد .

home323

منزل قدیمی شیخ زاید آل مکتوم در دیره دبی

wvswrf4
پارک آبی
" وایلد وادی " Wild Wadi که از روی داستان های سندباد طراحی شده و در کنار هتل و بازار مینا السلام در جمیرا قرار داره ( این بازار هم در نوع خودش بی نظیره . در بخش بعدی بهش خواهیم پرداخت )
abe333
آبشار وایلد وادی – سرسره آبی و استخرهای گوناگون و اسباب بازیهای متنوع و بازیهای آبی رو تجربه خواهید کرد . برای جوانترها و بچه ها و علاقمندان بهشت روی زمینه . البته در یک کشور مسلمان حتما باید امکاناتی مجزا برای بانوان جهت استفاده از استخرها و پارک های آبی باشه .به گمانم روزهایی از هفته باید چنین امکاناتی مخصوص بانوان باشه . ساعت 11 هر روز صبح شروع به کار میکنه و روزهای متفاوت هفته هم ساعت خاتمه اون متفاوته . برنامه اش رو از هتل ها میتونین بگیرین .

12121

نزدیک پارک آبی شهرک و هتل مدینه الجمیرا است.این هتل به سبک قدیمی ساخته شده و به سبب دسترسی به هتل از میان آب و کانال آبی به ونیز دبی معروف شده .

22324dd
مدینه الجمیرا شهرکی هستش که فقط هتل و مرکز خرید داره . یعنی مسکونی نیست .

13086592531

مدینه الجمیرا درست نزدیک هتل 7 ستاره برج العرب و جنب در ورودی وایلد وادی هستش .

1232ccc

درب ورودی هتل

4dcwwe

کوچه بازار سنتی و زیبای میناالسلام

aw22

فروشگاه های مرکز خرید و کافی شاپ ها

aaa387863

بازار خیلی قشنگی داره به سبک مراکش , تونس قدیمه . محل فروش اشیا زیبای قدیمی و لباسهای محلی قدیمی و نیز لباسهای مدرن و مارک داره .دیدنش لازمه .به نظر من از همه جاهای دبی دیدنی تر و زیباتره .

13086589662

پنجره هاش مشرف به کوچه های آبی است .

13086588652

مدینه الجمیرا

bbbb9387864

کوچه پسکوچه های همین شهرک

w12w2

پیست اسکی سرپوشیده در بازار امارات مال ( Emirates mall )... این بازار دارای فروشگاه های متعدد و رستوران ها و کاقی شاپ های گوناگونی هستش و در کنارش یک پیست اسکی مصنوعی با تمام امکانات یه پیست مدرن وجود داره ... حتی اگه نخواهید اسکی کنین از بالا و ازیکی از طیقات فروشگاه و پشت شیشه میتونین داخلش رو به خوبی تماشا کنین .تماشای اون مجانیه !
qw
هتل رافلز یکی دیگه از ساختمانهای زیبایی است که جزو معماری های منحصر به فرد در دبی هستش . به شکل اهرام ثلاثه مصر ساخته شده . در قسمت بردبی و درمنطقه تجاری مهمی قرار داره .

4efg
مهم نیست اینا کی بودن و کی شدن , چی بودن و چی شدن , مهم اینه که از خاک طلا ساختند . مهم اینه که با همت و عزم و جزم و تلاش و کوشش به کجا ها میتوان رسید .

سفرنامه دبی 1

سفرنامه دبی 2

سفرنامه دبی 3

سفرنامه های خارجی و داخلی

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn