all_56665

اطراف منطقه سلطان احمد و بخش هایی از محله های قدیمی شهر و مسجد کبود با 6 گلدسته در عکس بالا در وسط دیده میشود .

istanbul-golden-horn-scene

عکس فوق مسجد ایاصوفیه  با 4 گلدسته از خلیج شاخ طلایی , مشاهده میشود .

 

hotel87767665

در این شهر قدمت و میهمان نوازی دست به دست یکدیگر داده اند تا پذیرای قدوم مسافرانی باشند که به برکت آنها دلارهای توریستی وارد و پارچه و لباس و مبلمان و کفش و چرم و .... صادر شود .

ahot5455

سرویس و خدمات هتلداری و رستوران در این منطقه اهمیت ویژه ای دارد و در حد اعلی خود قرار دارد .

ahot56_5

زیبایی این هتل های کوچک و قدیمی در محلات شهر که غرق در گل و گیاه هستند , خیره کننده است . بافت قدیمی شهر کاملا حفظ شده و هیچ ساخت و ساز و تراکم فروشی ! در جوار آن انجام نمیشود . شهرداری های این مناطق به جای درآمد حاصل از تراکم که از جیب مردم هموطن شان بیرون خواهد آمد , به دلارهای توریستی چشم دوخته اند و با درآمد های ارزی خارجیان , شهر را آباد میکنند .

aho7877887

کافه ها و هتل های کوچک سنتی و قدیمی و زیبایی اطراف محله قدیمی وجود دارد که

FourSeasonsLuxury

اگر اهل دل و اهل صفا باشید همراه با قهوه ترک

8687

و چای لب سوز و لب دوز در استکان های کمرباریک , نهایت لذت رو از دیدن آنها خواهید برد .

kybele-front

این هتل های کوچک بیشتر مشتریان اروپایی دارد .

h877

در تابستان اکثر رستوران ها و کافه ها بیرون سالن کنار خیابان و یا حیاط خود را برای مسافرین و مشتریان آماده کرده اند .

the43234

سایت اطلاعات مفید و مراکز دیدنی شهر استانبول

1324225567

مرکز تفریحی سنتی در منطقه لاله لی

fransiz-caddesi-istanbul

fransiz-caddesi-istanbul خیابان یا کوی زیبای  فرانسیس در حوالی محله سلطان احمد

13073045631

استانبول پل ( معلق ) معروفی داره که منو یاد پل سانفرانسیسکو میندازه . یکی از تفریحات توریستان گشت و گذار روزانه یا شبانه در این تنگه با قایقها و کشتی های تفریحی است .این پل و پل های دیگر دو بخش آسیایی و اروپایی شهر استانبول رو در منطقه تنگه بسفر بهم متصل میکنه .نبض شهر درست در کنار همین تنگه میتپه . مهمترین اماکن دیدنی و تفریحی و خرید در اطراف همین تنگه Bosphor و خلیج شاخ طلایی Golden horn است .

سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه های خارجی و داخلی

13073053931

زیر پل های استانبول هم اماکن تفریحی از جمله رستوران ها و قهوه خانه های متعددی وجود داره .

balik_ekmek_boat7779

در زیر پل گالاتاسرای رستوران های ساده ای میبینید که داخل لنج ها و کشتی های سنتی قرار دارند و  نان سنتی اکمک ترکی و ماهی کباب و ماهی سرخ کرده ( Balık ekmek ) عرضه میکنند که با فریاد های Buyrun : " بفرمایید " به زبان ترکی مشتریان را به درون دعوت میکنند .

 

askeri_muze2

Turkish: Askeri Müze موزه نظامی در استانبول از موزه های دیدنی شهر است .

این موزه در ابتدا در کلیسای سنت ایرنه افتتاح شد اما بعدها در سال 1950 میلادی، این موزه به ساختمانی در جمهوریت که محل نخستین ستاد فرماندهی ارتش بود، منتقل شد. این ساختمان فاصله چندانی با میدان تقسیم استانبول نداشت. در این موزه مجموعه هایی از سلاح های تاریخی، ابزار و ادوات متعلق به دوره های مختلف و مجموعه ای از یونیفورم های نظامی به چشم می خورد. همچنین در این موزه استانداردها و مبارزات ارتش ترکیه به صورت برجسته ای نشان داده می شوند. این موزه سالنی دارد که زمین و اسمان نقاشی شده است و  صدای شمشیر و فریاد و ناله سرباز ها و صدای رعد و صدای تیر و شلیک خمپاره و به گوش میرسد .

askerimuze1

در محوطه بیرونی ساختمان موزه، نمونه های جالبی از خمپاره ها و توپ های مربوط به دوران عثمانی به نمایش گذاشته شده است. همچنین هلیکوپترها، هواپیماها و تفنگ های ریلی نیز بر روی صفحه نمایش این موزه به چشم می خورند. این موزه و مرکز فرهنگی پس از مرمت و بازسازی مجدداً در سال 1993 میلادی در ساختمان فعلی خود بازگشایی شد. این مکان نمونه معاصر و موفقی از یک نمایشگاه به شمار می رود. تا به امروز 22 اتاق در این موزه وجود داشته و در حدود نه هزار اثر مربوط به دوران عثمانی ها تا جنگ جهانی دوم در این مکان نگهداری می شود. از مجموع حدود پنجاه هزار اثر موجود در این موزه، تنها نه هزار اثر به نمایش درآمده اند.

13083097402

در موزه نظامی استانبول گنجینه های تاریخی قابل توجهی نگهداری می شود. بخش زیادی از این آثار از جمله آثار و ادواتی است که امپراطوری بیزانس در سال 1453 میلادی برای دفاع در برابر ارتش سلطان محمد بکار برد. از بال شرقی ساختمان موزه برای مقاصدی چون برگزاری جلسات، نمایشگاه ها و نشست ها استفاده می شود. در طبقه همکف موزه، ابتدا مجموعه ای از تیرها و کمان های مختلف به نمایش درآمده و در ادامه بخش های دیگری شامل انواع سلاح و لباس های مربوط به سواره نظام قرار دارد. همچنین شمشیرهای خمیده و خنجرها و نیزه هایی که در قرن پانزدهم میلادی توسط سربازان پیاده نظام حمل می شده، زره های مسی مخصوص سر اسبان و سپرهای عثمانی که در دست ینی چری ها (یگان ویژه ارتش عثمانی) قرار داشته، نیز در این موزه قابل مشاهده است. همچنین بخش هایی در این موزه وجود دارد که به سلطان محمد فاتح، سلطان سلیم اول، فتح استانبول و سلاح های ایرانی، اروپایی و ترکی اختصاص دارد. در یک طبقه از این موزه نیز مجموعه منحصربفردی از کلاه خودها و زره ها وجود دارد. همچنین مجوعه ای از چادرهای بزرگ و سلاح های گرم که توسط سلاطین در جنگ ها استفاده می شده، در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

askeri_muze

در طبقه فوقانی موزه، اشیاء متعلق به جنگ جهانی اول، جنگ استقلال ترکیه و نبرد گالی پولی نگهداری می شود. همچنین مجموعه ای از یونیفورم های نظامی از زمان های قدیم در این موزه وجود دارد. یک اتاق از موزه نظامی ترکیه به آتاتورک اختصاص دارد. هنگامی که وی در فاصله سال های 1905-1899 میلادی در آکادمی نظامی بود، در این اتاق مطالعه می کرده است.

هر بعدازظهر گروهی از سربازان پیاده نظام که تحت عنوان مهتر تکیمی نیز شناخته می شوند، در حالیکه یونیفرم های سنتی خود را به تن دارند کنسرتی از موسیقی نظامی را اجرا می کنند. این گروه، قدیمی ترین گروه موسیقی نظامی در جهان به شمار می رود. نخستین بار عثمانی ها از وجود نوازندگان در پایگاه های نظامی خود بهره گرفتند. موسیقی تعادلی در کار و زندگی برقرار می کند. هنگامیکه این شهر برای اولین بار توسط عثمانی ها فتح شد، مهترها در صفوفی منظم و در پیشاپیش فرمانده عثمانی در اطراف شهر حرکت می کردند. این کنسرت بیست دقیقه ای هر روز از ساعت سه الی چهار بعدازظهر در موزه نظامی اجرا می شود. از نت

Miniatrk1

Miniatürk یا مینیاتور پارک

پارک مینیاتور در شمال شرقی خلیج شاخ طلایی قرار دارد و در سال 2003 افتتاح شد . در این پارک همانطوری که از نام آن میشود فهمید ,  122 مدل ابنیه در اندازه و مقیاس کوچک وجود دارد که 57 تای آن مربوط به استانبول ( مانند مسجد ایاصوفیه و برج گالاتا و ... ) و تعدادی از سراسر ترکیه ( معبد آرتیمس در جنوب ) و آناطولی و کشورهای دیگر وجود دارد : قصر توپ قاپی ، مسجد سلطان احمد ، ایاصوفیه ، مسجد کلیسای کاریه ، استادیوم المپیک ، برج گالاتا ،برج و جزیره دختر و پل بسفر که میتوانید روی آن راه بروید  تا آثاری از ترکیه مثل معبد آرتمیس ، کاپادوکیا ، کوه نمرود (نمرود داغی) ، خانه های تاریخی ماردین و کتابخانه تاریخی افس و سوملا ترابزون توربه مقدس حضرت مولانا ، محل تبدیل آتش به گلستان یا بالیکلی گول شانلی اورفا ، خانه حضرت مریم ، غار اصحاب کهف مرسین ازمیر آسپندوس آنتالیا ، آنیت کبیر آنکارا ، قدس شریف ، مدرسه دومناره ارضروم ، کلیساهای مقدس مسیحیان مسجد سلیمیه ادیرنه ، اوزون کورپو بزرگترین پل جهان در نوع خود ادیرنه، زئوگمای قاضی آنتپ و ...

Miniaturk2

پارک از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است .

جنس همه ماکت‌ها از فایبرگلاس و موادی انتخاب شده که در برابر برف، بوران و محیط طبیعی پارک که در حاشیه دریا و در هوایی شرجی واقع شده است، مقاوم باشند. البته آن‌طور که از مسئولان پارک شنیدیم، در همین مدت کوتاهی هم که از راه‌اندازی پارک گذشته، عملیات تعمیر و نگهداری، برای جلوگیری از خرابی ماکت‌ها، به‌خوبی جریان داشته است.

در «مینیاتور تورکیه پارکی» یا پارک مینیاتوری ترکیه، ماکت‌های مینیاتور آثار تاریخی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، ورزشی و... ترکیه همان‌گونه که در اصل خود قابل مشاهده‌اند، با همه ظرایف و دقایق، در مقابل دیدگان تماشاگران و بازدیدکنندگان خود هستند.

amfrerer

ماکت‌ها بر اساس سیر تاریخی ساخته شدن اصل بناها ردیف شده‌اند و در محوطه‌ای دلگشا که بازدید ساده آن چیزی حدود چهار ساعت وقت می‌برد، در دو طرف گذرگاه‌ها قرار گرفته‌اند.

البته آثاری که اکنون در چارچوب جمهوری ترکیه نیستند، بیرون از این سیر تاریخی و در محوطه ویژه‌ای قرار گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به: ایستگاه راه‌آهن شام، قلعه شام، مسجد محمدعلی پاشا در مصر، مقبره سلطان مراد در کوزوو و پل موتسار اشاره کرد.

ماکت آثاری که در سال‌های اخیر درست شده‌اند و از ویژگی‌ قابل توجهی در معماری برخوردارند نیز در مینیاتورک خودنمایی می‌کند که از معروف‌ترین آنها فرودگاه جدید استانبول، استادیوم المپیک آتاترک، ساختمان شهرداری استانبول و مرکز خرید و فروش پروفیلو هستند.

aquapark_istanbul

آکوا پارک آبی استانبول AQUAPARK ISTANBUL

aa8

با انواع استخرها و آبشارها و سرسره های آبی و رستوران و کافی شاپ و ..

 

DSC04819

آکواریم استانبول در  TurkuaZoo

DSC04813

این اکواریم در سال 2009 در منطقه بایرام پاشا افتتاح شد که در زمان خود در اروپا بزرگترین آکواریم محسوب میشد .

istanbul-turkuaz-akvaryum-28

بخش دیگری از این محل سینمایی چند بعدی است و بخش دیگری یه محل نگهداری پرندگان اختصاص یافته است .

Bosphorus_Cruise

کشتی یا کروز سواری بر روی تنگه بسفر و تماشای جاذبه های زیبای طبیعی این منطقه در روز و شب یکی از جذاب ترین تفریح ها در استانبول است .

BosphorusIsta1

انواع کشتی های بزرگ و کوچک در تمام ساعات روز و شب در تردد هستند .

24e2ed

شما هنگامی که در کشتی نشسته اید از تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی و از زیر پل های تنگه و از جلوی فانوس دریایی و کاخ دلماباغچه و بخش قدیمی اروپایی و آسیایی و مسجد کبود و مسجد سلطان احمد و ... عبور میکنید .

 

aags232

DOLMABAHCE PALACE کاخ دلماباغچه

قصر دلماباغچه با کاخ بشیک تاش بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید یکم، ۳۱امین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است.این قصر در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شده‌است. هتل 5 ستاره سوییستل درست در جوار این هتل واقع شده است .

DB_palace

بزرگترین چلچراغ بلور بوهمی در این قصر واقع شده‌است.این چلچراغ که هدیه‌ای است از طرف ملکه ویکتوریا اول، ۷۵۰ حباب و وزنی معادل ۴٫۵ تن دارد. از ویکی پدیا

aaferte77

یکی از مهمترین و مدرن ترین بنا های استانبول شهر داستانهای هزار و یک شب است که در ساحل تنگه قرار گرفته و می توان گفت که مجتمعی متشکل از موزه هاست. و از ۲۸٥ اتاق، ٤٦ سالن، ٦ حمام و٦۸ دستشویی متشکل است در نوار ساحلی یک کیلومتری از مسجد دلماباغچه گرفته تا ساختمان آشپزخانه های کاخ امتداد می یابد. این کاخ به همراه بنا های علاوه ای که دردوره سلطان عبدالعزیز برای کارکنان کاخ احداث شده در یک محوطه ۳٥۰ هزار متر مربعی گسترده شده است. برج ساعت که در دوره سلطان عبدالحمید دوم ساخته شده و بنای اختصاصی به سروران کاخ که در حیاط ولیعهد واقع گردیده ازجمله معدود بناهایی هستند که بعدها به مجتمع کاخ علاوه گشته اند. بناهایی مانند سالن تئاتر، رصدخانه و آغل ها در طول زمان بنابه علل مختلف از بین رفته اند. امروزه برخی از قسمتهای کاخ نیز با اهداف متفاوت از سوی نهادهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. موزه های مختلف در این کاخ نیز ارزش دیدن دارند.

برج دختر Maiden's Tower

aThumb_generated
برج دختر (Maiden's Tower) یا  Kız Kulesi

در یونان باستان و قرون وسطی در بیزانس برج Leander  نامیده میشد .  برج دختر  در تنگه Bosphorus در سواحل Uskudar بر روی یک جزیره کوچک،  واقع شده است . برای این برج افسانه ای هست که :  میگویند یک پیشگو  به امپراطور بیزانس خبر میدهد که ماری سمی دخترش را خواهد گزید . امپراطور بیزانس این قلعه را بر فراز صخره ای در این جزیره می سازد و دخترش را به آنجا میفرستد . ولی یک روز ماری که در سبد انگور پنهان شده بود بالاخره موفق میشود جان دخترش را بگیرد. از این برج قرن ها به عنوان فانوس دریایی استفاده می شد ،  اکنون داخل این برج را تغییر کاربری داده اند  و در آن رستوران و کافه ساخته اند .  قایق ها روزی چند مرتبه در اطراف  این برج  حرکت میکنند و مسافران و گردشگران را به این مکان زیبا در وسط تنگه بسفر میرسانند  .

arumeli-hisari

روملی حصاری استانبول Rumeli Hisari

روملی حصاری ( برج و باور و حصار روملی ) در سال 1452 قبل از تسخیر استانبول توسط محمّد فاتح بنا نهاده شده است. علیرغم اینکه این بنا فقط در طول 4 ماه ساخته شد. اما یکی از زیباترین کارهای معماری سبک نظامی در دنیا به شمار می آید. در این قلعه یک موزه روباز و یک آمفی تأتر قرار دارد که همه ساله از این آمفی تأتر بعنوان محلی جهت میزبانی برگزاری فستیوال موسیقی استانبول استفاده می گردد. این قلعه روی تپه های بخش اروپایی قدیمی تنگه قرار دارد و هنگام کشتی سواری آنرا خواهید دید .

 

adaiuhip

مجمع الجزایر پرنسس در دریای مرمره  و بیوک آدا Büyükada بزرگترین جزیره آن در دریای مرمره

aprinces-islands

در دریای مرمره جزایری وجود دارند که بزرگترین و زیباترین و مشهورترین آنها جزیره بزرگ بیوک آدا نام دارد .

princes-islands3

میدان اصلی جزیره بیوک آدا مملو از فروشگاه های صنایع دستی و سوعاتی ( و نیز چتر و کلاه آفتابی ! و مایو ) و کافه و رستوران و قهوه خانه است .

adPrinces-Islands

ویلاها و خانه های زیبای غرق در گل و گیاه و کوچه باغ های سرسبز با درختان چتری مناظر این جزیره را سخت دلربا کرده . 4 هتل در این جزیره وجود دارد .

adaprinces-islands

همه روزه کروزها و کشتی های تفریحی ساکنین و مسافرین را به آنجا میبرند.در آنجا اتومبیل وجود ندارد و حمل و نقل درون جزیز با درشکه ها ( فایتون ) و اسبها و یا دوچرخه صورت میگیرد .

Bykada

فقط وسایل نقلیه پلیس و شهرداری امکان تردد دارند .

a1turkey-ist

با درشکه میتوان دور تا دور جزیره را در طی دو ساعت گشت .

aturktests

یکی دیگر از جاذبه های ترکیه غذاهای رنگارنگ و خوشمزه آن است . غذاهای ترکی اصولا به ذائقه ما ایرانی های بسیار نزدیک است . در این جزیره و در استانبول ماهی بوفور وجود دارد . غذاهای گوشتی و کبابها نیز کاملا به غذاهای ما مشابه است .

کوفته ایزگارا ترکیه

کوفته گلابی ترکیه

کوفته عدس قرمز ترکیه

کوفته ازمیر ترکیه

لحم معجون ( ترکیه )

انواع غذاهای ترکیه در سفره خونه

turkish_bath_istanbul

نوبتی هم باشد , نوبت یک حمام داغ ترکی با مشت و مال است !  

حمام ترکی سلیمانه  TURKISH BATH در بخش قدیمی شهر قرار دارد و به سبک حمام های قدیمی شما را شسته و مشت و مال میدهند !

یکی از مسائلی که معمولا مسئولین کم تجربه تور به هنگام ترتیب دادن برنامه ها دقت کافی به آن ندارند , سن و سال و فرهنگ و جنس مسافرین تور است . در مورد همه برنامه ها باید اطلاعات کافی به مسافرین داده شود که موجبات نارضایتی مسافرین را فراهم نکند . ولی هنگام مسافرت , خود شما باید مراقب این نکته باشید و در مورد تمام برنامه ها از تور سوال کنید . ضمنا قبل از سفر بهتر است مطالب مفید را مطالعه کرده و از تمامی مکان ها و دیدنی های آنجا اطلاعات کسب کنید تا پس از بازگشت تاسف نخورید که ایکاش قبلا در مورد محلی که رفتید اطلاعات میداشتید !

سفرنامه ترکیه - استانبول 9 ( خرید )

بقچه اسفناج و پنیر

انواع غذاهای ترکیه در سفره خونه

سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه های خارجی و داخلی

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn