13008160042

مالزی کشوری سر سبز و حاصلخیز است که در جنوب شرق آسیا قرار دارد و از دو قسمت تشکیل شده که قسمت غربی آن با تایلند از طرف شمال مرز خشکی مشترک دارد و شهر کوالا در این قسمت واقع شده و قسمت دیگر در شرق واقع است که با اندونزی مرز مشترک دارد و در جوار حکومت سلطان نشین برونئی قرار گرفته است . و در تمام طول سال تقريبا دارای دماي هوا گرم و شرجي است .زیبایی کشور مالژی به تمامی تفاوت های نژادی و فرهنگی است و اینکه چقدر زیبا و ساده در کنار هم با اخترام متقابل بدون مشکل زندگی میکنند . در یک جمله میتوان گفت : مالزی کلکسیونی از انواع مذاهب و نزادها و زبانهاست !

13008160044

اگر کسی میخواد به مالزی و سنگاپور مسافرت کند بهتر است که به هرکدام جداگانه سفرکند تا بتواند همه جاذبه های دیدنی هر دو کشور را ببیند . فرصت ما برای دیدار کامل دو کشور کم بود و چون فاصله میان شهرکوالا و سنگاپور را هم باید زمینی می رفتیم چندین ساعت از یک روز صرف رفتن و بعدا یک روز هم صرف برگشتن شد . درواقع کسی که قصد دیدار دو کشور را  داره بهتراست  که زمان بیشتری بریا سفر اختصاص دهد .

13008160041

گل ارکیده که نمادی برای کشورهای آسیای جنوب شرقی بشمار میرود و در کشور سنگاپور و تایلند و مالزی انواع مختلف آن به وفور دیده میشود .
نوع حکومت مالزی : مشروطه سلطنتی فدرال
مساحت : 329،750 کیلومتر مربع
جمعیت : حدود 28 میلیون نفر
شهر های مهم : ایپوره , جوهور باهارو , ملاکا , پتالینگ جایا , تاوای و کلانگ و کوالالا مپور
پایتخت : کوالالا مپور
و نیز زبان رسمی مردم مالزی : مالایی است.
http://www.kishtpc.com/global_malaysia_persian.htm
واحد پول مالزی رينگيت که آن زمان( 2008 یا شاید 2009 )  نرخ برابری آن حدود 270 تومان و اندی بود که در مکانهای مختلف اعم از هتل و مرکز خرید و فرودگاه نرخ ها به خاطر کارمزد کمی فرق داشت .
رينگيت مالزی MYR در تاریخ 1388/1/10 : ( 1MYR = 2730 RLS ) که برچسب های اجناس آن رو به صورت Rm نشون میدهند .

13008160043

مردم مالزی افرادی بسیار خون گرم و مهربان و میهمان نواز هستند و میگویند که آنها ایرانی ها را خیلی دوست دارند.البته من فکر میکنم که آنها همه مردم را دوست دارند . بسیار خوش رو و خنده رو و خوش اخلاق و صبورند .شاید آب و هوای گرم و شرجی و مرطوب هم در این بین دخیل باشد . هوا اکثر ماهها شرجی و رطوبت بسیار بالاست . در فصل بارانهای موسمی سفر به مالزی کار بیهوده ایست . فروردین ماه برای سفر به این منطقه زمان مناسبی است . هنگام بستن چمدانها چتر فراموش نشود  و همیشه آنجا هنگام خروج از هتل به همراه داشته باشید  که اعتباری به آفتاب آنجا نیست .در بین انها چند نزاد و فرهنگ و مذهب و زبان رواج دارد : ٪۶۵ نزاد مالایایی و دیگر قبایل بومی، ٪۲۵ نزاد چینی، و ٪۷ نزاد هندی و تعدادی هم نژاد اوراسیایی دارند . مالایایی هایی که بزرگترین مجموعه را تشکیل میدهند ، همگی مسلمان هستند چون هر فرد مالزیایی باید مسلمان باشد تا از لحاظ قانونی بتواند تحت شرایط امور قانونی مالزی قرار بگیرد.

مذهب اسلام و بودایی و هندو و مسیحی و تائوتیست و بدائیست و مذاهب و شعب دیگذ انها و فرقه های متفاوتی رواج دارد . اکنون دیگه زبان بومی اونها که مالایی است با خط لاتین نوشته میشود .چینی ها با زبان ماندرین و هندی ها به زبان تامیلی و ... فرقه های دیگر به زبانهای متفاوتی تکلم میکنند .  خیلی از فرقه های دیگر چینی و هندی و اوراسیای هم در این کشور هستند که مذهب و زبان مشخص دیگه ای دارنذ ! ولی همه در کنار هم به صلح و صفا زندگی میکننذ . حتی به یکی از لهجه های منسوخ شده در اروپای قرون وسطی هنوز هم در آنجا تکلم میشود .مالزی یعنی : " یک چای قند پهلوی دو رنگ !! و دبش .... پس از گفتگو و گپ بین تمدنها و مذاهب !!! "

و ایضا ..... :
مالزی یعنی : خروج از بن بست و پیشروی در شاهراه ها و بلوار مذاهب و تمدنها!
مالزی یعنی : شمال خودمون منهای زباله های رنگارنگش! !
مالزی یعنی : شمال خودمون منهای آلودگی طبیعت و آبهای جاریش !
مالزی یعنی : شمال خودمون به علاوه " ارز " !!
مالزی یعنی : شمال خودمون به علاوه جاده هایی محصور با گارد ریل !
مالزی یعنی : شمال خودمون منهای گاوها ! و ایضا اسب های ولوی توی جاده های شمال !!
مالزی یعنی : شمال خودمون به علاوه شاهراه های تمیز و نظیف !! بدون ترافیک !
مالزی یعنی : شمال خودمون به علاوه تلفن عمومی به فواصل در جای جای جاده ها .... !
مالزی یعنی : شمال منهای موتور سه چرخه گاری دار که از خاکی کناره سمت راست جاده , که خلاف میاد توی شیشه اتومبیل شما !!!
مالزی یعنی : دلار از کنار جاذبه های توریستی تازه سازی مثل شهربازی و باغ گل و پرنده و آکواریم !
مالزی یعنی : سرعت و شتاب به سوی پیشرفت !

یا حداقل همه اینها طوری بود که به چشم ما بدین سان به نظر آمد که اینهم خود جای امیدواری است !!

13008165963

برجهای دوقلوی پتروناس Petronas Twin Towers  که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی هستند در حال حاضر بلندترین برجهای دوقلوی جهان به شمار میروند که یکی از مکانهای توریستی شهر کوالالامپور را بوجود آوردند .

در آوریل سال 1998 برجهای دوقلو 452 متری پتروناس درکوالالامپور تبدیل به بلندترین ساختمان جهان در قرن بیستم شد . برجهای پتروناس طی سالهای 1995 تا 1998 در 88 طبقه توسط یک معمار آرژانتینی به نام سزار پلی طراحی و ساخته شد . این برجهای 1.6 میلیارد دلاری مشتمل بریک فروشگاه بزرگ 24 هزار متری (SURIA KLCC) همراه با امکانات تفریحی مختلف ، پارکینگی با ظرفیت 4500 اتومبیل ، موزه نفت ، خانه ارکستر فیلارمونیک مالزی ، مسجد و سالن کنفرانس چند رسانه ای است که شکوه و عظمت آن را بیش از پیش نمایان می سازد .
ابتدای درب ورودی برج های که مرکز تجاری است. هر طبقه این برجها دارای طرح ستاره 8 گوشه است که برگرفته از هنر و سنت اسلامی مالزی است . نمای ظاهری ساختمان ترکیبی از فولاد و شیشه است و طراحی آن با در بر داشتن مضامین و درون مایه های هنر اسلامی بازتاب و حضور دین اسلام در کشور مالزی است . شرکت پتروناس و شماری از شرکتهای وابسته در برج اول سکونت دارند . شرکتهایی از قبیل بوئینگ ، IBM ، بلومبرگ ، مایکروسافت ، مکنزی ، الجزیره و ... در برج دوم حضور فعال و چشمگیر دارند .

13008165961

از دیگر نقاط برجسته و جالب این برجها می توان به پلی بین طبقات 41 و 42 قرار دارد و دو برج را به هم متصل می کند اشاره کرد . بین طبقه 41 و 42 پلی ارتباطی این دو برج رو به هم متصل میکنه .که البته قرار نبود این پل وجود داشته باشد بلکه در اثر اشتباه مجبور به تعبیه آن شدند. این برجها متشکل از شرکتهای نفتی و تجاری هستند. این پل در ارتفاع 170 متری از سطح زمین و به طول 58 متر ساخته شده است . عبور از این پل برای تمام بازدیدکنندگان تا سقف 14000 نفر آزاد است که می توانند نمای زیبای شهر را با عبور از این پل ببینند . این پل فقط در روزهای دوشنبه تعطیل می باشد . البته ساخت این پل در طرح اصلی بنا وجود نداشت . وقتی طی ساخت یکی از برجها یک تغییر و انحراف بسیار کوچک رخ داد ، تنها راه ممکن برای این مسئله ساخت این پل هوایی عظیم بود .

یکی از ویزگی های مهم این برجها آسانسورهای آنهاست که دو طبقه دارند . آسانسور پائینی افراد را به طبقات فرد و آسانسورهای بالایی افراد را به طبقات زوج هدایت می کند . با وجود بلندی این برجها رفتن از پارکینگ به بالاترین نقطه فقط 90 ثانیه طول می کشد . این برجها 32 هزار پنجره دارند و زمان لازم برای تمیز کردن آنها یک ماه کامل است .شهرکوالا و برجهای دوقلو و ساختمانهای بلند مرتبه شبها غرق نور است و چشمک میزند ...جاذبه ای که نور های رنگارنگ در شب دارد غیرقابل وصف است .

13008168633

از طرف تور شب اول برنامه ای در یکی از سالنها ( در محل عکس بالا که غرق در رقص نور بود ) برای ایرانیان تدارک دیده شده بود .
1mal2
در سالن ورودی برای میهمانان ایرانی سفره هفت سین چیده شده بود ( زیرا سفر مقارن با تعطیلات نوروزی بود ) و در بدو ورود با لباسهای محلی و زدن آلات و ادوات موسیقی نظیر دف و ..... و کف زدن ها و تعظیم خوش آمد گویی انجام شد .سالن بزرگی با تهویه و نور و اکویی مناسب برای آن تعداد از جمعیت بود . رومیزی های تمیز و خوشرنگی روی میزها به چشم میخورد . روی میزها گلهای ارکیده به چشم میخورد . در بدو ورود آهنگ شاد ایرانی ما را به یاد وطن میانداخت  و در نگاه اول مجلس عروسی ایرانی را در نظرها تداعی میکرد . مجلس کاملا خانوادگی بود . البته این جز خدمات تور محسوب نمیشد چون برایش هزینه جداگانه ای در نظر گرفته شده بود که باید پرداخت میشد . در واقع فقط یک گشت کوناه داخل شهر همراه با ناهار ساده ای بود که جز برنامه تور بود . باقی گشت ها و برنامه ها همراه با هزینه مخصوص به دلار محاسبه میشد .بعد از شام چند ساعت برنامه با شرکت چند دختر و پسر مالزیایی اجرا شد که رقصهای سمبولیک و سرودهای محلی و بومی خودشان را با لباسهای محلی زیبا و متنوع و متفاوت به نمایش گذاشتند . مضمون این سرود شاد قصه ای از همزیستی مسالمت آمیز مذاهب و تمدنهای متفاوت آسیایی در مالزی و کار و تلاش مردم مالزی و ترجیع بند شعرش این بود ... :

Malaysia is Essence of Asia& Malaysia is Truly Asia

" مالزی چکیده و جوهره آسیاست ... " و " مالزی نمونه ای از یک آسیای واقعیست " . و به بیان کاملتر یعنی : اگه مالزی رو ببینید انگار که همه آسیا را دیده اید . که حقیقتا همینطوری بود . از هز نژاد و فرهنگی در آنجا بود . در بین لباسها از هندی و چینی و مالایایی ولباس بومی قبایل دیگه دیده میشد  و آهنگها هم شبیه به آهنگهای هندی و چینی و ملغمه ای از هر دو بودند . برنامه شاد و رنگارنگی بود که چشمها را به نوازش میگرفت .
13008171042
بوفه شام متشکل از انواع غذاهای بومی تند و شیرین و میوه ها و شیرینی های گوناگون و ... بود . البته چنگی به دل نمیزد .چون معمولا غذاهای بوفه طراوت و تازگی غذاهای منو را ندارد ولی برای آشنایی با غذاهای بومی بد نبود . غیر از مرغ و ماهی و گوشت - سبزیجات را هم به سیخ کشیده بودند . ضمنا در اینجا خدا رو شکر از غذاهای عجیب و غریب چینی ها یعنی مار و مور و ... خبری نبود .
پلو و مرغ سرخ کرده یا ناسی گورنگ ایام یا nasi goreng ayam ( به سبک مالزی )

satay5
Satay ساتی نام غذایی است که جزء خوراک های بومی منطقه مالزی و سنگاپور و تایلند است که اروپایی ها به نوعی از آن بروشت میگویند و یا در اصل همان کباب چوبی خودمان است  که از گوشت گوسفند و گوساله و مرغ و ماکیان و ماهی و میگو تهیه میشود .

ماهی با سس تری یاکی ( آسیایی ) Teriyaki Fish
تمپورای میگو ( آسیایی )

chickensatay

گوشت را به تکه های کوچیک و نازک مانند گوشت قیمه برش میدهند و توی موادی که سس آن غذا هم بشمار میرود ( یا دیپ ) مارینه ( مزه دار ) میکنند و بعد به نوک سیخهایی که قبلا داخل آب خوب خیس خورده اند تا روی حرارت شعله گاز نسوزند – میکشند و گوشتها را گریل و یا روی ذغال کباب میکنند .داخل همان مواد مارینه یا دیپ فرو می برند و یا بعدا از آن مواد مانند سس روی غذا میریزند .
chickensatay2

معمولا ارزش این غذا به سس یا دیپ آنست . فرق بین سس و دیپ Dip خیلی زیاد نیست . سس معمولا روی غذا ریخته میشود و دیپ همان است که تکه های غذا را داخلش فرو میبرند و میل میکنند و معمولا دیپ کمی پر مواد تر و سفت تر است . این دیپ یا سس مزه ای تند و شیرین دارد و میتوانید مزه گشنیز و زیره و رازیانه را نیز که به مزه های دیگه غلبه میکند - حس کنید . معمولا در کنار غذاها هم از انواع سبزیجات سرو میشود . این دیپ یا سس در نواحی مختلف به روشهای متفاوت تهیه میشود . ولی قسمت اعظم آن را ادویه جات و پودر کاری و شیر نارگیل و سیر و پیاز و یک کدام از اینها : روغن کنجد سابیده و یا کره بادام زمینی  و نیز کمی عسل یا شکر قهوه ای برای طعم شیرینی و زدودن تندی غذا وک می آب لیمو ترش و رنده پوست آن و یا سرکه بالزامیک و سس سویا شور و یا شیرین و کمی کچاپ ...نیز ادویه جاتی که برای بعضی رستورانها جزو اسرار بشمار میرود ,  تشکیل میشود . بسته به ذائقه میتوان با ترکیب این مواد و یا بعضی از اونها سس مخصوص را در منزل تهیه کرد . در تصاویر بالا که ساتی مرغ را مشاهده میکنید غیر از سس مخصوص ساتی - سس دیگری نیز هست که از پیاز و سیر و جعفری و گشنیز خرد شده همراه با سس سویا و سرکه بالزامیک تهیه میشود . لازم به ذکراست که سرکه بالزامیک کمی مزه شیرین دارد و تندی خاص انواع سرکه های دیگه را ندارد .
1sambal

سس سامبل ( آسیایی ) Sambal Sauce
سامبل و هر سامبلی که با مواد مشخصی تهیه میشود اسم مخصوصی دارد .پر واضح است که سلیقه ها متفاوت است و در مناطق مختلف به روشهای گوناگون و با اضافه کردن یا حذف کردن برخی مواد آنرا تهیه میکنند و این غذا را همراه با برنج و یا نان سرو میکنند .سس کچاپ آسیایی با سس کچاپ ما فرق دارد . هم رنگش روشن تر و هم مزه آن بیشتر به شیرینی میزند و ادویه اش بیشتر است . آنها کمی نشاسته هم داخلش می ریزند و غلظت سس ما را ندارد . گاهی هم سس آلو زرد و عسل داخلش میریزند .

1bozorgrah1
یکی از ویزگیهای عبور و مرور در مالزی سیستم انگلیسی خیابانها و جاده ها بود و فرمان اتومبیلها در سمت راست اتومبیل قرار داشت و عکس سیستم ما رانندگی میکردند .

1bozorgrah2

سیستم مونو ریل هم داشتند . خیابانهای اکثر مناطق شهر بسیار تمیز و پاکیزه بود و قوانین عبور و مرور به دقت اجرا میشود . جز یکبار ترافیکی به چشمم مون نخورد . 

1airport

یکی از نکاتی که در بدو ورود به مالزی جلب توجه میکند فرودگاه و سیستم مدیریتی آن است که نمونه ای مدیریت کارآمد در این کشور هفتاد و دو ملت ! است . فرودگاه کوالا با مدیریتی کارآمد جزء یکی از بهترین ها در دنیا محسوب میشود و در سال 2008 پس از 3 سال پیاپی عنوان بهترین را کسب کرده !! از بزرگی فرودگاه تنها باید گفت که فضای سالن های فرودگاه دو قسمت بود که پس از پیاده شدن از هواپیما بجای اتوبوس و یا رد شدن با پای پیاده از کانال سرپوشیده , مسافرین بوسیله یک ترن کوچک داخل به یک سالن و قسمت دیگر منتقل میشوند تا بتوانند اثاثیه را تحویل بگیرند. در حین بازگشت هم پس از تحویل با ترن داخلی به سالن اصلی و برد پرواز منتقل میشوند .این سیستم قبلا در زوریخ ( سوئیس ) پیاده شده بود .
1airport1
فرودگاهی بود پاکیزه و نمونه از هر نظر . لازم به ذکر است که مالزی 16 سال پس از ایران به سازمان جهانی توریسم UNWTO پیوست .ایران در ابتدا سال تاسیس اون یعنی 1975 عضو شد . اکنون مالزی در آمدش از توریسم بیش از 40 هزار برابر در آمد ما از این صنعت است ! و در حال حاضر ما یکی از پرتردد ترین ها !! به مالزی هستیم و به صنعت توریسم آنها چه رونقی می بخشیم ! هرکس که بتواند بهتر خدمات ارایه کند و بهتر توریست جذب کند ! نوش جانش .

ادامه داره ..........

سفرنامه های واقعی و مصور و مشروح سفره خونه

سفرنامه دیسنی لند - پاریس ( فرانسه ) 2

سفرنامه روسیه , سنت ( پترزبورگ ) پطرزبورگ 4

سفرنامه رم - ایتالیا ( 1 )

شفشاوون شهر لاجوردی 2 Chefchaouen ( مراکش )

سفرنامه ترکیه - استانبول 11 (کاخ ابراهیم پاشا پارگایی وزیر عثمانی)

سفرنامه ترکیه - آلانیا 3 ( تور مجازی مراکز خرید , شهر و حومه )

سفرنامه ترکیه - کاپادوکیا ( Cappadocia ( 1

سفرنامه ترکیه - آلانیا 6 (تور مجازی محلات شهر , مشاوره و قیمت ملک)

توصیه هایی برای یک سفر لذتبخش و رویایی

اطلاعات مفید و تخصصی در مورد هتل و اقامت در هتل

سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه های خارجی و داخلی

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn