turkey_map_02

سفرنامه ترکیه - آلانیا 1 ( تور مجازی موقعیت جغرافیایی و جاذبه ها )

برای معرفی شهر زیبای آلانیا ابتدا از روی نقشه به توضیحات کامل در مورد منطقه میپردازیم . بر روی نقشه بالا محل قرار گرفتن ترکیه و همسایه های آن و نیز موقعیت شهر آنتالیا را مشاهده میکنید . پایتخت ترکیه آنکارا و پایتخت توریستی و فرهنگی آن شهر استانبول میباشد  .شهر ازمیر و شهر آدانا از جمله شهرهای مهم ترکیه هستند . کلیک کنید : 

نقشه کامل ترکیه

ANTALYA_MAP3

در نقشه بالا محدوده استان آنتالیا و شهر آنتالیا و شهر آلانیا و ... بخش های دیگر آن را در قسمت جنوبی ترکیه مشاهده میکنید .

ANTALYA_MAP4

در تصویر بالا نیز بخشهای این استان را به رنگهای متفاوت میبینید . آنتالیا مرکز این استان میباشد که بزرگترین شهر استان به شمار میرود .

برای رفتن به شهر آلانیا ALANYA  دو راه وجود دارد . اینکه در آنتالیا و فرودگاه بزرگ و بین المللی آن پیاده شده و مسافتی حدود 140 کیلومتر را با اتومبیل طی کنید و یا در فرودگاه قاضی پاشا پیاده شده و مسافتی حدود 30 کیلومتر را بپیمایید . یکی از ویژگیهای شهر آلانیا ؛ قطب توریستی کشور ترکیه ؛ این است که منظره دریای آبی و جنگل و کوهستان سبز را در یک جا میتوان دید . از یک طرف شهر به کوهستان سرسبز توروس Toros و از طرفی دیگر به دریای آبی مدیترانه Akdeniz , meditrainian sea ختم میشود .

aViewAlanya

قسمتی از شهر بر روی تپه های مشرف به دریا قرار گرفته است .در این شهر باغهای نارنج و پرتقال و جالیزهای صیفی جات در تمام مناطق به چشم میخورد .

anamur1

علاوه بر آنها , شهر آلانیا مرکز کشت و پرورش موز میباشد و در اطراف شهر میتوان بخوبی موزستان های سر سبز آنرا مشاهده کرد . 

banana1

موزهای کوچک و شیرینی که بر روی کوهپایه های این شهر مرطوب با هوای معتدل مدیترانه ای کشت میشود .

alanya-kalesi

پیشینه تاریخی شهر آلانیا به پیش از میلاد برمیگردد .فاصله شهر آلانیا با مرکز شهر آنتالیا حدود 120 کیلومتر است . حدودا بالغ بر 400 هزار نفر به طور ثابت ساکن شهر هستند و سکنه غیر ثابت در فصل های تابستان و تعطیلات برای استفاده از دریا و گذراندن تعطیلات به این شهر سفر میکنند و در خانه ها و ویلاها و آپارتمان های خود سکونت میکنند . این شهر از آب و هوای معتدل مدیترانه ای برخوردار است . فصل زمستان بسیار کوتاه و هوا معتدل است و بیشتر باران میبارد و در شهر و خطه کناره ای شهر , از برف تقریبا خبری نیست . در فصل تابستان هوا گرم و تقریبا بارش کم است و دمای هوا مداکثر 31 درجه سانتیگراد میباشد . کوهستان تاروس ، Toros  / Taurusدر سمت شمال شهر و دریای مدیترانه در جنوب شهر قرار گرفته است . و همچنین حتی در ایام گرم سال و تابستان ها نیز میتوان برف را در ارتفاعات و قله این کوهستان در پس جنگل سبز مشاهده کرد .

castle-in-alanya

در سالهای پیش از میلاد مسیح این شهر مقر دزدان دریایی بوده است و بعدها در زمان امپراطوری های متعدد یکی از سنگرهای دفاعی بسیار مستحکم بوده و از نظر سیاسی از قرون وسطی و سپس در زمان سلطنت سلجوقیان و علاء الدین کیقباد بسیار اهمیت داشته است . قبل از فتح شهر آلانیا توسط اسکندر کبیر قلعه سنگی شهر توسط امپراطوری پارسی مورد سکونت قرار میگرفت . پس از سقوط امپراطوی روم شهر تحت تسلط دولت بیزانتین در آمد . مسلمانان در قرن هفتم به این شهر دست یافتند و شهر به تسط ترکهای سلجوقی در آمد .

سپس حکومت پادشاهی ارامنه شهر بندری آلانیا را فتح کرد ولی در سال 1221 سلطان سلجوقی ؛ علاء الدین کیقباد , در برابر پس دادن شهر آک شهیر Aksehir مجددا این شهر را پس گرفت . در زمان سلجوقیان شهر در عصر طلایی تمدن خود سیر میکرد . دژ های دوقلو و دیوار های برج و باروی شهر و انبار و برج قلعه سرخ در همین زمان ساخته شد . خرابه های تاریخی باغ های کیقباد و حجره های آنها نیز هنوز در شهر دیده میشوند .

kizilkule-alanya

سپس شهر بارها از سمت شرق توسط مغولها و از سمت ساکنین قبرس فعلی و ساکنین فلات آناطولی مورد تاخت و تاز قرار گرفت . شهر در سال 1427 به ملوکان کشور مصر فروخته شد . در سال 1571 به قلمرو عثمانیان ضمیمه شد . در سال 1868 جز بخشی از استان آنتالیا شد و جز قلمرو این ناحیه و استان باقی ماند  .در تصویر بالا برج قلعه سرخ را در کرانه ساحل آلانیا مشاهده میکنید .  Kızıl Kule : Alanya  این برج آجری هشت ضلعی حدود 33 متر ارتفاع دارد . در طی دوران جنگ جهانی اول این شهر به ایتالیا ملحق شد و مانند شهرهای بسیار دیگری صدمه دید . در داخل این بخش قدیمی که توسط دیوارها محصور شده مسجد سلیمانیه و کاروانسرا وجود دارد که در زمان سلطان سلیمان بزرگ ساخته شد . بخش قدیمی شهر مانند شبه جزیره ای در ساحل دریا قرار دارد و همانند یک دماغه دیده میشود و ابنیه قدیمی آن یادآور معماری کلاسیک دوران عثمانیان در اوایل قرن 19 میباشد .

kleopatra-beach

در این شهر برخی از قسمتهای ساحل سنگلاخ و برخی ساحل شن زار است . در سال حدود یک میلیارد و صد و خرده ای میلیون یورو درآمد توریستی این شهر فقط از روسیه و ساکنین شمال اروپا است که تعطیلات خود را در آلانیا میگذارنند .

1-Alanya

انواع تفریحات مانند اسکی روی آب , موج سواری و موج نوردی یا قایق بادی و جت اسکی و چتربازی و .... در اینجا رواج دارد . یکی از سواحل زیبای شنی شهر  Kleopatra Beach یا ساحل کلئوپاترا نام دارد . در عکس بالا ساحل شهر را از سمت غرب مشاهده میکنید . بخش قدیمی شهر و دیوارهای قدیمی و برج ها  روی تپه و روی دماغه به چشم میخورند .

Alanya3

بخش مرکزی و قدیمی شهر و اسکله و بار انداز شهر در تصویر بالا از روی تپه و دماغه از سمت غربی آن دیده میشود و کشتی ها و قایق های تفریحی و ماهیگیری را نیز میتوان دید که در اسکله پهلو گرفته اند .

alanya-beach

از سال 2003 به بعد کسب و کار در زمینه املاک و مسکن به صورت مالکیت قطعی و مالکیت زمانی در اینجا بسیار پر رونق بوده و میباشد و باعث توسعه شهر از سمت شرق و غرب شده و هنل های لوکس و شهرک های مسکونی و تجاری بیشماری در شهر ساخته شده و هم اکنون نیز حال ساخت و ساز میباشند . در مورد این املاک و خرید ملک و ویلا و امکان ثبت مالکیت ملک و شرکت در الانیا - ترکیه نیز برای شما اطلاعات خوبی خواهیم داشت . در عکس بالا شهر و ساحل و منظره اسکله را از سمت شرق مشاهده میکنید .

1_eab91e

غارهای شهر آلانیا یکی دیگر از جاذبه های شهر هستند. یکی از مشهورترین آنها Damlatas داملاتاش است که در سال 1948 بطور اتفاقی در حین حفاری برای ساخت اسکله کشف شد . این غار در بخش زیرین و غربی دماغه یا شبه جزیره قرار دارد . در قسمت ورودی گذرگاهی با عرض 50 متر دارد . بعد از آن تونل کپسولی غار شروع میشود که به کف غار منتهی میشود . علاوه بر زیبایی این غار بعنوان یکی از جاذبه های توریستی شهر , فضای این غار برای تنفس بیماران مبتلا به آسم بسیار مفید است . برای ورود به غار باید هزینه ای پرداخت کرد . در ساحل و در ورودی این غار فروشگاه هایی هم وجود دارند .

غارهای دیگر این منطقه Fosforlu Cave  , Kadiini Cave , Dim Cave  ,  Korsanlar Cave   ,  Aşıklar Cave  نام دارند و در نوع خود جالب و زیبا و دیدنی هستند .

alanya-ulas-strand

در بخش غربی شهر و دماغه یا شبه جزیره پارک عمومی با ساحل شنی برای آفتاب گرفتن و شنا کردن وجود دارد که   Emirgan Ulaş Park نام دارد .برای رفاه حال بازدید کنندگان در این پارک میز و نیمکت و باربکیو ( منقل کباب ) و چتر , امکانات پیک نیکی و سرویس های بهداشتی و دوش و حمام و ... وجود دارد .

سفرنامه ترکیه - آلانیا 2 (تفریحات و دیدنی ها )


ادامه دارد ....

 

سفرنامه های سفره خونه 

سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 2 ( بخش بیرونی نوپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 3 ( بخش اندرونی - اداری توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 4 ( بخش اندرونی - خصوصی توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 5 (بخش اول حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn