Antalya1

َشهر آنتالیا Antalya در کشور ترکیه یکی از 3 شهر بزرگ توریستی دنیاست که بیشترین تعداد بازدید توریستان را دارا میباشد . در سال 2011 حدود 10 میلیون و 500 هزار نفر به آنجا سفر کرده اند . استان آنتالیا در میان رشته‌کوه توروس Toros و دریای مدیترانه و در جنوب غربی ترکیه قرار گرفته. استان آنتالیا، مرکز صنعت گردشگری ترکیه است و ۳۰ درصد از کل گردشگران خارجی ترکیه به این استان وارد می‌شوند. این استان دارای ۶۵۷ کیلومتر ساحل است که پلاژها، بندرها و شهرهای باستانی زیادی در کنار آن قرار دارد از جمله محل باستانی زانتوس که در فهرست میراث جهانی قرار دارد.

Antalyalocatio

در تصویر بالا استان آنتالیا و نواحی متعدد آن را مشاهده میکنید که شهر آنتالیا در وسط در فرو رفتگی واقع شده است .در واقع شهر آنتالیا در خلیجی به نام خلیج آنتالیا واقع شده است . در این شهر بلوارهای زیبا با درختان بلند نخل و لنگرگاه‌ها  اسکله و بار اندازها چشمان بازدیدکنندگان را مینوازد . بافت خاص منطقه قدیمی شهر شامل خیابانهای کم عرض و پیچ در پیچ بوده به همراه خانه‌های قدیمی که توسط دیوارهای آجری قدیمی محصور شده، جلب توجه می‌کند.

turkey_map_02

بر روی نقشه بالا محل قرار گرفتن ترکیه و همسایه های آن و نیز موقعیت شهر آنتالیا را مشاهده میکنید .کلیک کنید :  نقشه کامل ترکیه

ANTALYA_MAP3

در نقشه بالا محدوده استان آنتالیا و شهر آنتالیا و شهر آلانیا و ... بخش های دیگر آن را در قسمت جنوبی ترکیه مشاهده میکنید .

ANTALYA_MAP4

در تصویر بالا نیز بخشهای این استان را به رنگهای متفاوت میبینید . آنتالیا مرکز این استان میباشد که بزرگترین شهر استان به شمار میرود .

Antalyamarina

مشخص نیست که ساکنین اولیه این شهر چه کسانی و از چه تباری بوده اند . در سال 150 پیش از میلاد مسیح  Attalos  آتالوس دوم پادشاه پرگامون این شهر را بعنوان مرکز نیروی دریایی خود برگزید و نام آتالیا را بر آن نهاد . هرچند که حفاری های باستان شناسی مشخص کرده که شهر پیش از این تاریخ بنا شده بود . این شهر بخشی از دولت روم و جمهوری روم در سال 133 پیش از میلاد بوده و در آن زمان توسعه یافت . این شهر در زمان امپراطوری بیزانس از اهمیت زیادی برخوردار بود و پایتخت به شمار میرفت .

Div54440

در قرن 13 این شهر و حومه آن توسط پادشاه سلجوقیان فتح شد . در طی سالهای 1335 تا 1340 ابن بطوطه جهانگرد عرب از این شهر بازدید کرد . به نوشته او : بخش تجاری شهر مینا ( بندر ) نامیده میشد و مقر تجاری مسیحیان تاجر بود و بوسیله دیوار و حصار آجری محصور بود دروازه ها در شب و در طی اعمال مذهبی روز جمعه بسته میشد . یونانی ها و یهودیان و مملوک عرب در بخش های دیگر شهر سکونت داشتند . هر منطقه به طور جداگانه محصور بود . باقی مسلمانان در بخش اصلی شهر ساکن بودند . دور همه این بخش های محصور حصار و دروازه جداگانه و اصلی وجود داشت . در شهر باغ و باغات و محصولات فراوانی از جمله زردآلویی که قمرالدین نامیده میشد که هسته شیرینی داشت . این میوه که در آن زمان شاهانه به حساب میامد , به وفور به مصر صادر میشد و حتی آنرا خشک کرده وبه صورت قیسی نیز به اقصی نقاط صادر میکردند . به تدریج شهر وسعت یافته و از حصار و بارو به سمت خارج توسعه پیدا میکرد

Antalyakonyaalt

آب و هوای این شهر به طور کلی مدیترانه‌ای است و این به این معناست که آب و هوا معتدل  میباشد  . در فصل تابستان هوا گرم و خشک و در زمستان هوا معتدل و بارانی می‌باشد. به عبارت دیگر در فصل زمستان هوای گرم از سوی دریا به طرف ساحل در چرخش میباشد و مانع از ایجاد برودت و سرمای زیاد میشود . میانگین دما در تابستان های طولانی  بین ۳۰ تا ۳۵ درجه‌ سانتیگراد است. در زمستان های کوتاه آن در ماه ژانویه , دمای هوا بطور متوسط بین ۹ تا ۱۵ درجه می‌باشد و از نظر هواشناسی تا اکنون برف و یخبدان در این شهر بندرت دیده شده‌است. البته بر فراز بلندی های قله های کوهستان توروس میتوان حتی در فصل تابستان برف را مشاهده کرد . به طور متوسط رطوبت سالانه در این منطقه ۶۴% است. آنتالیا منطقه‌ای ساحلی می‌باشد که دارای تابستان‌های گرم و طولانی بوده و در زمستان در ماههای ژانویه و دسامبر بارندگی بسیار نادر بوده و باران‌های سیل آسا بیشتر در فصل پاییز دیده شده‌است. بطور متوسط در سال ۳۰۰ روز آفتابی و ۴۰ تا ۵۰ روز بارانی بوده و میانگین دمای سالیانه حدود ۱۸٫۷ درجه سانتیگراد است.

Koprucay_River

رودخانه Koprucay یکی از جاذبه های منطقه است که بر روی آن ورزشهای آبی مانند رافتینگ و کانو و قایق رانی انجام میشود . این رودخانه محل تفریح و پیک نیک نیز هست .

Koprucay_River1

در بین راه پس پیوستن رودهای دیگر به این رودخانه , شدت و جریان آب قوی تر میشود و محیط را برای لدت بردن از این ورزش مهیا میکند . این رودخانه یکی از مراکز مهم دنیا برای دوستداران ورزش رافتینگ میباشد . 

gunes1

این رود از کوهستان تاروس سرچشمه میگیرد و سپس به دریای مدیترانه میریزد .

falezler

شهر آنتالیا در برخی مناطق از سطح دریا حدود 35 متر بلندتر و ساحل آن صخره ای است و در برخی نواحی هم سطح دریا و دارای ساحل شنی میباشد .

antalya2006

همین بلندی صخره ها باعث بوجود آمدن آبشارهایی در این ناحیه شده که آبشار Karpuzkaldiran Waterfall در عکس بالا دیده میشود .    

duden1

آبشار Duden Waterfalls نیز یکی دیگر از جاذبه های طبیعی شهر آنتالیاست . 

 

KURSUNLUWATERFALL

آبشار Kursunlu Waterfall

mWaterfall

آبشار  Manavgat Waterfall

road

از شهر آنتالیا به شهر آلانیا حدود 140 کیلمتر فاصله است و به تمامی شهرهای ساحلی استان , از طریق یک بلوار ساحلی زیبا قابل دسترسی است . در تمام راه میتوان درختان مرکبات و نخل و ... را مشاهده نمود .

Antalya-Airport

فرودگاه بین المللی آنتالیا حدود 11 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و همه روزه شاهد پروازهای داخلی و خارجی بیشماری است که توریست های داخلی و خارجی را انتقال میدهند . 

سفرنامه ترکیه - آنتالیا 2 ( جاذبه ها و تفریحات )

ادامه دارد  ....

 

سفرنامه های سفره خونه 

سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 2 ( بخش بیرونی نوپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 3 ( بخش اندرونی - اداری توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 4 ( بخش اندرونی - خصوصی توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 5 (بخش اول حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 10 ( تفریح )


 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn