1a3dfrt7

مربای تزیینی غنچه گل محمدی  Rose buds Jam

مواد لازم :

غنچه تازه گل محمدی ( تبریز ) یک پیمانه

شکر دو پیمانه

گلاب نصف پیمانه

آبلیموترش 2 ق غ یا جوهرلیمو نصف ق چ

طرز تهیه : ابتدا غنچه های گلسرخ سفت و تازه و شل نشده را پاک کنید . یعنی دمبرگ و ساقه و کاسبرگ ها را به آرامی جدا کنید . یک سوزن ضخیم از ته وارد برچه یا بخش سفت ته گل کنید تا این سوراخ باعث شود که رطوبت و سپس شهد زودتر جذب غنچه شود و وسط غنچه ها سفت باقی نمانند . اگر تازه نیستند و از گلسرخ خشک استفاده میکنید , دو شب قبل در آب یا ترجیحا در گلاب خیس کنید تا نرم شوند. اکنون شهد را با ترکیب آب و شکرو گلاب آماده کنید و دقیقا اجازه دهید تا شربت مربا غلظت گرفته و حباب های ریز بزند و به اندازه ای قوام بیاد که مربا را باید از روی حرارت برداشت . سپس غنچه های گل را در آبکش ریخته و بعد همراه با آبلیموترش یا جوهر لیمو که در مقداری آب جوش حل شده ,  داخل شهدی که در حال جوش است , بریزید . درب آنرا باز بگذارید تا رنگ گل عوض نشود و گلبرگهای صورتی و زیبا و شفاف بماند و کدر و تیره نشود . بلافاصله هم زده و از رو حرارت بردارید و روی آن دمکنی بگذارید و اجازه دهید با دمای خود مربا دم بکشد و یکروز بماند . وقتی کاملا سرد شد به یخچال انتقال داده و مدت یکهفته در یخچال نگهداری کنید . بعدا نیز برای اینکه مربا تازه بماند و رنگش تغییر نکند میتوانید آنرا در فریزر نگهداری کنید . هنگام سرو میتوانید مقداری خلال پسته و گردو خرد شده و .. به آن اضافه کرده و با برگ های سبز تزیین کنید .نکته : گلها باید از گلهای تبریز باشند که شیرین و قابض هستند . گلهای کاشان تلخ و مسهل هستند و مربای شما تلخ خواهند شد و شکم روش تولید میکند . این مربا نیازی به گرفتن تلخی و جوشاندن گلها ندارد . فقط باید اجازه دهید تا شهد جذب غنچه ها شود تا کاملا شیرین شود . جوشاندن گلها رنگ مربا را تیره میکند و رنگ گل از بین میرود . برای اینکه  بدانید شیره قوام آمده یک قاشق از شیره را را برداشته و داخل ظرفی بکشید و بگذارید یخچال تا کاملا سرد شود . وقتی سرد شد شیره نباید روان باشد و از داخل قاشق به راحتی بیرون بریزد . 

این مربا اگر جوشانده نشود نیازی به رنگ ندارد ولی میتوانید مقدار بسیار کمی رنگ قرمز مجاز خوراکی اضافه کنید . همین مربا را میتوان با گل های پر شده هم تهیه کرد . معمولا نیازی به رنگ نیست . اگر مربای شما خوشرنگ نشد میتوانید مقداری رنگ مجاز خوراکی استفاده کنید .

https://www.instagram.com/sofrehkhune/

 

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn