131242342155

انواع مسموميت‌‌ها و راه‌هاي پيشگيري از آن (2 )

مسموميت غذايي در صورت مصرف غذاي آلوده داراي سه مشخصه سابقه خوردن غذاي مشترك، زمان مراجعه به پزشك و نحوه پيشگيري از مسموميت‌هاي غذايي است، گفت: رعايت ايمني غذايي مي‌تواند در جلوگيري از مسموميت غذايي كمك كند، گوشت‌هايي را خريداري كنيد كه سرد باشند و بسته‌بندي مناسبي داشته باشند، تخم مرغ‌ها را كنترل كنيد و از خريد انواع شكسته و يا داراي بسته‌بندي نامناسب خودداري كنيد، همچنين از خريد قوطي‌هاي كنسرو داراي برآمدگي، فرورفتگي و يا نشتي خودداري كنيد و مطمئن شويد كه درپوش آنها شكسته نشده باشد، اگر فرآورده‌اي ظاهر و يا بوي ناخوشايندي داشت به هيچ عنوان آن را نچشيد.

وي ادامه داد: غذاهاي منجمد را در انتهاي خريد به سبد خريد خود اضافه كنيد تا در حين خريد گرم نشود، گوشت و مرغ را از ساير غذاهاي موجود در سبد خريد خود جدا نگهداريد و همچنين اين غذاها را به منظور جلوگيري از نشت عصاره‌هاي آنها در كيسه‌هاي پلاستيكي جداگانه نگهداري كنيد، اگر فاصله محل خريد تا منزل بيش از يك ساعت است براي غذاهاي فاسد شدني از يك خنك كننده مناسب استفاده كنيد، جهت نگهداري غذا نيز دماي يخچال را در 8 درجه سانتي گراد و يا كمتر و فريزر را در20- درجه سانتي گراد و يا كمتر تنظيم كنيد، گوشت مرغ و فرآورده‌هاي لبني را بلافاصله پس از خريد و رسيدن به منزل در يخچال قرار دهيد، اگر تا چند روز از گوشت‌ها استفاده نمي‌كنيد آنها را در كيسه نايلوني جداگانه در فريزر قرار دهيد گوشت تازه و يا از حالت انجماد خارج شده (ذوب شده) را در اسرع وقت مصرف كنيد.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي سمنان در خصوص پيشگيري از مسموميت‌هاي ناشي از داروها اظهار كرد: انواع موادشيميايي و داروها نيز مي‌تواند ايجاد مسموميت كنند، عوارض ناشي از اين قبيل مسموميت‌ها اغلب در درازمدت و به آهستگي تظاهر مي‌كند، با توجه به انواع مسموميت‌ها توصيه‌هايي در خصوص پيشگيري از مسموميت‌هاي ناشي از داروها ارائه شده است. با مصرف خودسرانه داروها بدون تجويز پزشك سلامت خود را به خطر نيندازيد؛ مقادير بالاي برخي از داروهاي به ظاهر كم خطر مي‌توانند براي فرد كشنده باشند، شايع‌ترين علت بروز مسموميت در جهان مصرف داروها بيش از مقادير درماني است.

وي گفت: داروها را دور از ديد و دسترس كودكان و در ارتفاع بالا و در كمد مجهز به قفل نگهداري كنيد، در هنگام بيماري كودكتان مراقب باشيد تا دز تكراري دارو به وي ندهيد، داروهاي خود را مقابل چشم كودكان نخوريد؛ چرا كه كودكان از رفتار بزرگسالان تقليد مي‌كنند وممكن است دور از چشم والدين داروها را به دهان ببرند. اگر به كودك خود دارو مي‌دهيد به او تفهيم كنيد كه اين داروست و از كلماتي مثل آبنبات، شكلات يا خوراكي استفاده نكنيد. از قرار دادن دارو در كيف دستي پرهيز كنيد تا مانع خورده شدن دارو توسط كودكان شود. بهتر است داروهاي بيمار افسرده يا بيماراني كه تعادل رفتاري ندارند يا افرادي كه سابقه اقدام به خودكشي دارند را دور از دسترس ايشان قرار دهيد و مراقبت دقيقي در خصوص ميزان داروي مصرفي ايشان به عمل آوريد.

زينعلي ادامه داد: بر مصرف داروي افراد مسن خانواده نظارت داشته باشيد، چرا كه آنها به دلايلي ممكن است داروي خود را به اشتباه به طور تكراري مصرف كنند، تشابه ظاهري شكل داروها، ابتلا به فراموشي، عدم اطلاع از نام داروها بي‌سوادي يا كم‌سوادي يا خوانا نبودن مقادير مصرفي دارو مندرج روي جعبه دارويي از جمله اين دلايل محسوب مي‌شود، بهترين كار براي پيشگيري از خوردن دز تكراري دارو يادداشت كردن دفعات مصرف دارو يا قرار دادن قرص‌ها در داخل جعبه‌هاي مخصوص تقسيم‌بندي شده (برحسب صبح،عصرو شب) است.

وي ادامه داد: براي جلوگيري از مسموميت ناشي از گازها حتماً از وسايل گرمازايي استاندارد استفاده شود؛ چرا كه نقص فني در وسايل حرارتي موجب توليد گازهاي سمي و كشنده مي‌شود، تهويه مناسب در هر مكاني كه وسايل گرمايي در آن نصب مي‌شود بايد به گونه‌اي كار كند كه تهويه هوا به درستي صورت گيرد. سعي كنيد نام گياهان موجود در محيط كار و زندگي خود را بدانيد تا در موارد بروز مسموميت به گروه پزشكي اطلاع دهيد. مسموميت با قارچ‌هاي سمي يكي از انواع مسموميت‌هاي كشنده محسوب مي‌شود؛ لذا از مصرف قارچ‌هايي كه نوع آنها را نمي‌شناسيد جدآ خودداري كنيد. گردآوری از : asriran.com

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn