1tajik2

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در شهر دوشنبه، دومین جشنواره بین‌المللی غذا در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد که در این میان غرفه‌های ایرانی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده و نظر بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب کردند. این جشنواره با حضور آشپزها، طباخان و هیئت‌هایی از 20 کشور دنیا در رستوران «یاقوت» راه‌اندازی و حدود 50 نوع از غذاهای سنتی کشورمان به معرض نمایش و فروش گذاشته شد.

1tajik1

جشنواره بین‌المللی غذا در «دوشنبه» با ابتکار وزارت امور خارجه تاجیکستان، انجمن سفیران و یک نهاد اجتماعی خیریه برگزار شده و مورد استقبال مشتریان قرار گرفت.«سرور بختی» مسئول مطبوعاتی وزارت خارجه تاجیکستان به خبرنگار فارس گفت: این جشنواره به ‌منظور توسعه روابط بین نمایندگان ملت و کشورهای مختلف مقیم دوشنبه، آشنایی با سنت تهیه انواع غذاهای ملی برای دومین بار است که راه اندازی می‌شود.
1tajik3
وی افزود: با پیشنهاد انجمن سفیران مقیم دوشنبه که از 20 کشور جهان هستند مبلغ درنظر گرفته شده از فروش غذاها در چاچوب این جشن به یتیم‌خانه‌ها و مراکز بهداشت کودکان بی‌پرستار هدیه می‌شود.

1tajik4

به گفته وی، هر کشور شرکت‌کننده با توجه به شرایط و سلیقه خود در این جشنواره انواع غذاهای سنتی و همچنین پوشش ملی خود را به نمایش می‌گذارد.
بختی تصریح کرد: برخی از نمایندگی‌های کشورهای شرکت کننده در چارچوب طرح این جشن، برنامه‌های هنری نیز تهیه و مورد اجرا قرار می‌دهند. جشن بین‌المللی غذا با حضور «محمدوجان صابراف» معاون اول وزیر خارجه تاجیکستان، مقامات رسمی دیگر نهادهای این کشور، سفیران کشورهای شرکت کننده و نمایندگان دفاتر سازمان‌های بین‌المللی مقیم دوشنبه برگزار شد. «علی اصغر شعردوست» سفیر کشورمان در تاجیکستان در جمع خبرنگاران تأکید کرد که به ابتکار سفارت ایران در گذشته چندین بار نمایش غذاهای ایرانی در رستوران‌های مختلف دوشنبه برگزار شده و طی 2 سال اخیر این جشنواره به شکل بین‌المللی و با شرکت سفارتخانه‌های مقیم تاجیکستان برگزار می‌شود.
1tajik5

به گفته منابع رسمی این جشن یک عمل خیرخواهانه بوده و همانند سال گذشته پس از نتیجه‌گیری از فروش فراورده‌ها با حضور نمایندگان سفارتخانه‌ها مبلغ جمع‌ شده به چند یتیم‌خانه‌ و مراکز کودکان بی‌سرپرست هدیه داده خواهد شد.  از farsnews.com

اوشی پلو : پلوی مخلوط تاجیکی Oshi Palov

مانتی manti یا خینگال khinkali ( قزاقستان )

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn