1achildrencook

ضرب المثلی قدیمی می گوید: یکی از راه های رسیدن به قلب انسان ها شکم است! یک غذای خوش طعم در بدترین شرایط می تواند یک لبخند هدیه کند و دقایقی هرچند کوچک ما را از دشواری های روزمرگی دور کند. در این گزارش شما را با تنی چند از افرادی که از راه شکم به ثروت و شهرت رسیدند آشنا می کنیم:

1akax

شماره 1  : ” رنه رزپیrene redzepi  مالک برترین رستوران جهان از راه شکم به شهرت و ثروت رسیده است. ورود او به دنیای آشپزی کاملا اتفاقی بود اما وقتی با دنیای رنگارنگ آشپزی آشنا شد عزمش را برای حضور در این رشته جزمتر کرد.موفقیت در دنیای آشپزی سن و سال نمی شناسد وقتی چاشنی خلاقیت را به سلیقه و پشتکار اضافه کنید، صاحب سبک در این امپراتوری گسترده می شوید و می توانید همچون رنه رژپی در ۳۴ سالگی با آشپزهای بزرگ رقابت کرده و در جهان مطرح شوید.

این آشپز دانمارکی ۱۶ دسامبر ۱۹۷۷ از مادری دانمارکی و پدری آلبانیایی در شهر کپنهاک متولد شد.مدتی بعد به همراه خانواده راهی ماسدونیا شد و تا زمان آغاز جنگ برای استقلال در یوگسلاوی سابق، در آنجا زندگی کرد. او برای کسب تجارب معروفترین سرآشپز های جهان راه پر مشقتی را پیمود . هنگامی که در خصوص موفقیت های رستوران ۳ ستاره “جاردین سنز” شنید تصمیم گرفت در قالب یک سفر تفریحی سری هم به این محل رویایی و پرطرفدار بزند. اما وقتی با موفقیت های چشمگیر این رستوران آشنا شد در اسپانیا ماندگار شد و آنقدر تلاش کرد تا توانست نظر سرآشپز رستوران”فران آدریا” را جلب کند و به مدت یک سال آنجا مشغول کار شد.

رنه به همراه “کلاوس یه یر” سر آشپز دانمارکی در سال ۲۰۰۴ رستوران “نوما” Noma را در خانه ای قدیمی متعلق به قرن هجدهم در مرکز فرهنگی منطقه آتلانتیک شمالی راه اندازی کرد.این اتفاق مهمترین اتفاق زندگی رنه محسوب می شود چرا که به دلیل ابتکارهای متعدد و ایجاد منوها و دستور غذایی هایی جدید این رستوران تا کنون ۲ ستاره میشلین را به خود اختصاص داده است . این رستوران همچنین در نظر سنجی سال ۲۰۰۸ از مردم به عنوان بهترین رستوران جهان انتخاب شد و همچنین در نظرسنجی که از مطرح ترین سرآشپزهای جهان انجام شد در مقام سومین رستوران جهان قرار گرفت. رنه با دنیای کتاب هم بیگانه نیست و تا کنون ۲ کتاب آشپزی روانه بازار کرده است.کتاب “آشپزی نورادیک نما”در سال ۲۰۰۶ و کتاب”نوما:زمان ومکان در آشپزی نورادیک” را در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد. این تلاش ها علاوه بر شهرت جهانی ثروت فراوانی را برای او به همراه داشته و او را در زمره ثروتمند ترین ها قرار داده است.

شماره 2 : " گوردون رامسی " Gordon Ramsay

1akax2

در انگلیس سه آشپز معروف، زبانزد خاص و عام هستند که در این میان «گوردون رامسی» جزو برترین آشپزهای انگلیس و اروپا به شمار می‌رود و مهارت فوق اعاده ای دارد .
گوردون جیمز رامسی در هشت نوامبر سال ۱۹۶۶ در جان استون اسکاتلند چشم به جهان گشود. پدرش مدیر یک باشگاه ورزشی بود گاهی هم دلالی می‌کرد و اجناس ورزشی را می‌خرید و گران‌تر می‌فروخت. مادرش «هلن» پرستار بود و به آموزش پرستاران می‌پرداخت.

پدر گوردون به دلیل ورشکستگی به انحراف کشیده و زندگی آنان به یک جهنم تبدیل شد. گوردون یک خواهر بزرگ‌تر به نام «دیانا» و یک برادر به نام «رونی» داشت. او از کودکی طعم ناامیدی، شکست و بدبختی را چشید که همه این ناملایمات زندگی ناشی از بی‌توجهی پدرش بود. ۱۶ ساله بود که به همراه خواهرش دیانا تصمیم گرفت خانه را ترک و مستقل زندگی کند. گوردون به فوتبال علاقه زیادی داشت. او از ده سالگی در کوچه و خیابان‌ها فوتبال بازی می‌کرد و وقتی پا به دوران نوجوانی گذاشت عضو باشگاه فوتبال وارویک شاپر شد. در تابستان سال ۱۹۸۴ زانویش به شدت آسیب دید، اما باز هم فوتبال را کنار نگذاشت. او یکی از ستارگان تیم اسکاتلند بود و علی‌رغم جراحت عمیق زانویش در چندین مسابقه فوتبال شرکت کرد و گل‌های زیادی به ثمر رساند. ۱۹ ساله بود که به گروه پلیس پیوست و مدتی با پلیس همکاری داشت، اما آن کار هم او را راضی نمی‌کرد.

او برای کسب درآمد و کمک به خواهرش در هتل «راکسبری هاوس» اسکاتلند در بخش آشپزخانه به کار مشغول شد. او احساس کرد به آشپزی علاقه زیادی دارد و می‌تواند ابتکار عمل نشان دهد و غذاهای متنوع تهیه کند. لذا برای پیشرفت در زندگی‌اش به لندن عزیمت کرد تا در رستوران‌های بزرگ کار کند و به آموخته‌هایش بیفزاید. او به مدت دو سال و ده ماه در رستوران «مارکو پیروایت» مشغول به کار شد. استعداد عجیبی در این حرفه داشت. به توصیه سرآشپز «هاردی» که یکی از بهترین آشپزهای آن دوران بود به سوی پاریس روانه شد تا غذاهای فرانسوی را یاد بگیرد.

او شاگرد «آلبرت روکس» در پاریس شد. آلبرت روکس که یکی از بهترین سرآشپزهای فرانسویی به شمار می‌رفت به استعداد گوردون پی برد و او را در هتل دیوا در کوه آلپ فرانسه به کار مشغول کرد تا هم آموزش ببیند و هم با نو‌آوری‌هایش غذاهای رنگارنگ تهیه کند. گوردون سه سال در فرانسه زندگی کرد و به آموخته‌هایش افزود. سپس تصمیم گرفت به لندن بازگردد و در آن‌جا حرفه‌ خود را ادامه دهد.

در سال ۱۹۹۶ با «کایتانا هاتسون» دختر یکی از ثروتمندان انگلیس ازدواج کرد. ثمره این ازدواج چهار فرزند مگان، جک و دوقلوهای ماتیلدا و هولی بود. پدر همسر گوردون «کریس هاتسون» سرمایه‌ زیادی به گوردون داد تا او بتواند رستوران باز کند و به کار خود گسترش دهد. گوردون در سال ۱۹۹۸ در چلسی با پدرزنش شریک شد و یک رستوران باز کرد. او در سال ۲۰۰۱ توانست رستوران خود را بسط دهد و سه شعبه دیگر در شهرهای مختلف انگلیس افتتاح کند. پس از انگلیس نوبت دیگر کشور‌ها بود که از دست پخت گوردون سود ببرند.

او در خور دبی یک رستوران باز کرد و آن را erreV نام گذاشت. بعد به توکیو رفت و در سال ۲۰۰۵ رستوران گوردون رامسی را در توکیو افتتاح کرد. در سال ۲۰۰۶ نیز در نیویورک رستوران دیگری برپا کرد، سپس به پومونای کالیفرنیا رفت و در آنجا هم رستوران تاسیس کرد. به این ترتیب شهرت گوردون جهانی شد. او خلاقیت زیادی در پخت و طبخ غذا به کار می‌‌برد و همین مسئله سبب شهرت وی شده است.
او هم‌اکنون به عنوان یکی از سه آشپز معروف انگلیس به شمار می‌‌رود و در جولای سال ۲۰۰۶ جوایزی به دلیل بهترین آشپزی از انجمن بهداشت و تغذیه انگلیس دریافت کرد. او نه تنها به مزه و شکل غذاها توجه دارد بلکه سعی در ارائه مقوی‌ترین و پر ویتامین‌ترین غذاها به مردم را دارد.
در سپتامبر سال ۲۰۰۶ نام او در لیست صد نفر فرد معروف انگلیس در مجله کاترر قرار گرفت. تلویزیون کانال چهار انگلیس از او دعوت به عمل آورد تا در برنامه‌های آموزش آشپزی شرکت کند و آموخته‌هایش را به مردم ارائه دهد. او در کانال ۱VTI نیز به آموزش آشپزی پرداخت و بینندگان زیادی را به سوی خود جلب کرد. در سال ۲۰۰۵ به آمریکا دعوت شد و مدتی در شبکه فاکس برنامه اجرا می‌‌کرد. البته به دلیل مشغله زیاد و کار در رستوران‌های متعددش به‌طور منظم نمی‌‌تواند در برنامه‌های تلویزیونی شرکت داشته باشد، اما هفته‌‌ای یک بار را در برابر دوربین ظاهر می‌‌شود و آموزش می‌‌دهد. او همچنین به نوشتن چند کتاب آشپزی پرداخته و تاکنون ۱۴ کتاب آشپزی نوشته و به چاپ رسانده است. در مجله تایمز شنبه نیز در ستون آشپزی مطالبی در مورد فواید موادغذایی و طبخ صحیح غذاها می‌‌نویسد.

گوردون رامسی از درآمد حاصله خود قسمتی را صرف مردم نیازمند می‌‌کند و تاکنون چند موسسه خیریه افتتاح کرده است. او برای مردم بیمار و فقیر مبتلا به ایدز در هند مبلغ صد هزار یورو پرداخته تا صرف دارو و بیمارستان شود.

شماره 3  :   " تیم مالزر " Tim Mälzer

1akax3

تیم مالزر» در ۲۲ ژانویه سال ۱۹۷۱ در المشورن آلمان چشم به جهان گشود.او از کودکی دست به ابتکارات زیادی با میوه‌ها و سبزیجات می‌زد . در مدرسه برای دوستانش با مواد ساده غذایی، ساندویچ ، اسنک و عصرانه درست می‌کرد . در خانه انواع میوه‌ها را مخلوط کرده و دسرهای خوشمزه تهیه می‌کرد . کم‌کم متوجه شد به کار آشپزی علاقه زیادی دارد و می‌تواند با کمی تفکر و اندیشه، غذاهای بسیار ساده و خوشمزه تهیه کند . در دوران نوجوانی به چند کلاس آشپزی رفت و به آموزش آشپزی پرداخت.
در اوقات فراغتش دست به قلم می‌شد و غذاهای ابتکاری خود را برروی کاغذ می‌نوشت. البته در ابتدا جهت تفریح و گذراندن وقت دست به آشپزی می‌زد، اما با ورود به حیطه این دنیای عظیم خود را عضوی از این جامعه بزرگ دانست . بعد از یادگیری مبانی و نکات ریز آشپزی به فکر خرید یک رستوران افتاد . او می‌خواست تبحرش را به صورت عملی به همگان نشان دهد و استعداد بالقوه خود را به بالفعل تبدیل کند . تیم مالزر به هامبورگ ، محل غذاهای متنوع آشپزهای آلمانی آمد تا هم تجربه کسب نماید و هم رستورانی کوچک دایر کند . بالاخره توانست به آرزویش دست یابد و رستوران کوچکی با نام «خانه سفید» در مرکز هامبورگ برپا کند و به همراه دوستش «جان لافر» در صدد سر و سامان دادن این رستوران بر آمد . او کارش را از پله اول آغاز کرد و با مهارت و استعدادی که داشت، توانست غذاهای متنوع و منحصر به فردی را ارائه دهد ، تا سبب جلب رضایت مردم شود . توریست‌ها که از دیگر کشورهای اروپایی و شهرهای آلمان به هامبورگ می‌آمدند با خوردن یک‌بار غذا در رستوران خانه سفید، مشتری پر و پا قرص تیم مالزر می‌شدند . او کم‌کم در میان مردم هامبورگ نیز معروف شد و روز به روز به مشتریان وی افزوده شد.

تیم مالزر از ابتدا همیشه دوست داشت روش نوینی از خود ابداع کند که کارش با دیگر آشپزهای آلمانی متفاوت باشد. لذا رستورانش را به نحوی تعبیه کرد که مشتریان نظاره‌گر کار وی به هنگام تهیه غذا بودند. او در برابر چشمان مشتریان با حرکات سریع دست به تهیه غذای درخواستی آنان می‌پرداخت و همه مشتریان همچون فیلم سینمایی به تماشای او می‌نشستند.مشتریانش روز به روز زیادتر می‌شدند و شهرت وی نیز زبانزد خاص و عام شده بود. به طوری که تلویزیون محلی هامبورگ از وی دعوت به همکاری کرد، تا در برابر دوربین به تعلیم آشپزی به بینندگان بپردازد. این جوان با ذوق و سلیقه در برابر دوربین همچون یک هنرپیشه ماهر عمل کرد و به آموزش آشپزی پرداخت.

او با مهارتی خاص و زبانی ساده و مردم‌پسند نحوه تهیه غذاها را توضیح می‌داد و در نهایت در مدتی کوتاه غذایی دلپذیر و مورد علاقه مردم تهیه می‌کرد.تیم مالزر، سعی می‌کرد در غذاهای ابتکاری خود مواد غذایی مفید و مغذی و قابل دسترس برای مردم به کار برد و ساده و بی‌ریا عمل کند. همین مسئله سبب شد، در دل مردم جا باز کند و طرفداران زیادی پیدا کند.باید افزود که در آلمان که سرآشپزهای معروف و متبحر حرف اول را می‌زنند، این پسر جوان توانست گوی سبقت را از همه برباید و شهرت سرآشپزی را از آن خود کند.

اهمیت کاری او تنها در کیفیت غذاهایش نبود. او در مدت پنج الی هشت دقیقه غذای کامل و خوشمزه به مردم یاد می‌داد و در اسرع وقت و با صرفه‌جویی در زمان، غذایی مفید و مورد علاقه ارائه می‌کرد. زیرا او معتقد بود که مردم برای تهیه غذا وقت کافی ندارند، لذا باید غذاهای سریع و ساده را در میان همگان رواج داد.

وی چندی پیش در مسابقه آشپزی در هتلی معروف در لندن شرکت کرد و در میان چند آشپز مشهور جهان مقام اول را به دست آورد. همچنین رستوران وی در هامبورگ از سوی مردم و توریست‌ها بهترین نمره را گرفته و روز به روز به مشتریانش افزوده می‌شود.
این آشپز خوش ذوق در سال ۲۰۰۲ به عنوان بهترین مجری آشپزی شناخته شد و برنده دوربین طلایی از سوی تلویزیون آلمان شد.

تیم مالزر با چنین برجستگی‌هایی توانست در شبکه Vox برنامه روزانه داشته باشد و او هم اکنون به همراه نامزد و دستیارش به آموزش آشپزی در این شبکه می‌پردازد.دستورات آشپزی او به چند زبان ترجمه شده و به صورت CD به فروش می‌رسد. او توانسته در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی طرفدار پیدا کند و شناخته شود.

شماره 4  :  " مارکو پیر وایت "  Marco Pierre White 

1akax4

” مارکو پیر وایت ” ، ۴۵ ساله ، اولین سر آشپز بریتانیایی است که تا کنون سه ستاره میشلین ، دریافت کرده است.وایت ، به عنوان پدر رستوران های مدرن ، شناخته می شود و رستوران هایی بسیار شیک دارد .
با این حال معتقداست زنان بهتر از مردان آشپزی می کنند او معتقد است آشپز خانه های مدرن کنونی با فرهنگ جدید به این معنی است که زنان احتمال کمتری دارند که به مراحل بالای آشپزی دست یابند .با این وجود از آنجایی که با عشق و علاقه آشپزی می کنند آشپز های بهتری هستند.
او در مصاحبه ای تلویزیونی گفت:” به نظر من ، بسیاری از آشپز های بنام دنیا ، تنها به خاطر خودشان آشپزی می کنند ، همین . نه به خاطر غذا . بر خلاف اغلب زنان ، آنها فراموش می کنند که مادر طبیعت ، هنر مند واقعی است .”
وایت هم اکنون در اغلب نقاط اروپا نامی شناخته شده است و ثروت قابل توجهی هم دارد.

شماره 5 :  " جیمی اُلیور " Jamie Oliver 

1akax5

جیمی اُلیور متولد ۲۷ مه ۱۹۷۵، سرآشپز معروف و شناخته‌شده، دارندهٔ رتبه امپراتوری بریتانیا، برندهٔ جایزه امی در شهر اسکس بریتانیا به دنیا آمد. وی افتخار این را دارد، دولت کشورش را وادار کند تا بودجه تغذیه مدارس را افزایش داده، به دوستداران غذا شیوه آشپزی تازه و معنی‌دار و دستورهای اشپزی الهام‌بخش ارائه داده و نوجوانانی از طبقه های محروم اجتماع را تبدیل به سرآشپزهای حرفه‌ای کند. او کسی نیست جز پادشاه آشپزی در تلوزیون جیمی الیور.

" آشپزخانه جیمی "  نام رستوران او در لندن و هم عنوان یک مجموعه تلوزیونی است که بسیار موفق از آب در آمده بود. ۳ مجموعه رستوران‌های او هر کدوم با ۱۵ شعبه در امستردام، ملبورن و کورنوال قرار دارند. بعد از اینکه یک تولید کننده تلوزیونی موقع کار در یک رستوران کنار رودخانه در لندن او را کشف می‌کند شهرتش عالم‌گیر می‌شود.

موفقیت‌های حرفه‌ای جیمی در تلویزیون ادامه داشت با برنامه‌های مثل «فرار بزرگ جیمی» که در آن با آشپزی الهام گرفته شده از ایتالیو به سراغ ایتالیایی‌ها می رفت و در برنامه “جیمی در خانه” با سبزیجاتی که خودش کاشته بود آشپزی می کرد و در برنامه جسورانه” شام های جیمی با گوشت پرندگان”، او نگاه انتقادی به مسائل پیرامون پرورش طیور داشت. از  patogh90.com

 

میهمانان ناخوانده رستورانها و هتلها

رستوران ها و سفره خانه های ایرانی خارج از ایران

قنادی ها و کافی شاپ های خارج از ایران

اخبار آشپزی جهان در سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn