chefteim2

تيم مالتزر سرآشپز جوان آلماني  
تيم مالزر در 22 ژانويه سال 1971 در المشورن آلمان چشم به جهان گشود.او از كودكي دست به ابتكارات زيادي با ميوه‌ها و سبزيجات مي‌زد. در مدرسه براي دوستانش با مواد ساده غذايي، ساندويچ و اسنك و ...عصرانه درست مي‌كرد. در خانه انواع ميوه‌ها را مخلوط كرده و دسرهاي خوشمزه تهيه مي‌كرد.كم‌كم متوجه شد به كار آشپزي علاقه زيادي دارد و مي‌تواند با كمي تفكر و انديشه، غذاهاي بسيار ساده و خوشمزه تهيه كند. در دوران نوجواني به چند كلاس آشپزي رفت و به آموزش آشپزي پرداخت.

در اوقات فراغتش دست به قلم مي‌شد و غذاهاي ابتكاري خود را برروي كاغذ مي‌نوشت. البته در ابتدا جهت تفريح و گذراندن وقت دست به آشپزي مي‌زد، اما با ورود به حيطه اين دنياي عظيم خود را عضوي از اين جامعه بزرگ دانست.بعد از يادگيري مباني و نكات ريز آشپزي به فكر خريد يك رستوران افتاد. او مي‌خواست تبحرش را به صورت عملي به همگان نشان دهد و استعداد بالقوه خود را به بالفعل تبديل كند.تيم مالزر به هامبورگ، محل غذاهاي متنوع آشپزهاي آلماني آمد تا هم تجربه كسب نمايد و هم رستوراني كوچك داير كند. بالاخره توانست به آرزويش دست يابد و رستوران كوچكي با نام <خانه سفيد> در مركز هامبورگ برپا كند و به همراه دوستش <جان لافر> به سر و سامان دادن اين رستوران بر آمد.او كارش را از پله اول آغاز كرد و با مهارت و استعدادي كه داشت، توانست غذاهاي متنوع و منحصر به فردي را ارائه دهد، تا سبب جلب رضايت مردم شود. توريست‌ها كه از ديگر كشورهاي اروپايي و شهرهاي آلمان به هامبورگ مي‌آمدند با خوردن يك‌بار غذا در رستوران خانه سفيد، مشتري پر و پا قرص تيم مالزر مي‌شدند. او كم‌كم در ميان مردم هامبورگ نيز معروف شد و روز به روز به مشتريان وي افزوده شد.
تيم مالزر از ابتدا هميشه دوست داشت روش نويني از خود ابداع كند كه كارش با ديگر آشپزهاي آلماني متفاوت باشد. لذا رستورانش را به نحوي تعبيه كرد كه مشتريان نظاره‌گر كار وي به هنگام تهيه غذا بودند. او در برابر چشمان مشتريان با حركات سريع دست به تهيه غذاي درخواستي آنان مي‌پرداخت و همه مشتريان همچون فيلم سينمايي به تماشاي او مي‌نشستند.مشتريانش روز به روز زيادتر مي‌شدند و شهرت وي نيز زبانزد خاص و عام شده بود. به طوري كه تلويزيون محلي هامبورگ از وي دعوت به همكاري كرد، تا در برابر دوربين به تعليم آشپزي به بينندگان بپردازد. اين جوان با ذوق و سليقه در برابر دوربين همچون يك هنرپيشه ماهر عمل كرد و به آموزش آشپزي پرداخت.

او با مهارتي خاص و زباني ساده و مردم‌پسند نحوه تهيه غذاها را توضيح مي‌داد و در نهايت در مدتي كوتاه غذايي دلپذير و مورد علاقه مردم تهيه مي‌كرد.تيم مالزر، سعي مي‌كرد در غذاهاي ابتكاري خود مواد غذايي مفيد و مغذي و قابل دسترس براي مردم به كار برد و ساده و بي‌ريا عمل كند. همين مسئله سبب شد، در دل مردم جا باز نمايد و طرفداران زيادي پيدا كند.بايد افزود كه در آلمان كه سرآشپزهاي معروف و متبحر همچون <جيمي اوليور> حرف اول را مي‌زنند، اين پسر جوان توانست گوي سبقت را از همه بربايد و شهرت سرآشپزي را از آن خود كند.

اهميت كاري او تنها در كيفيت غذاهايش نبود. او در مدت پنج الي هشت دقيقه غذاي كامل و خوشمزه به مردم ياد مي‌داد و در اسرع وقت و با صرفه‌جويي در زمان، غذايي مفيد و مورد علاقه ارائه مي‌كرد. زيرا او معتقد بود كه مردم براي تهيه غذا وقت كافي ندارند، لذا بايد غذاهاي سريع و ساده در ميان همگان رواج داد.


بالاخره توانست پله‌هاي ترقي را طي كند و مجري آشپزي Vox News شود و به شهرت جهاني برسد. چندي پيش در مسابقه آشپزي در هتل معروف <ريتز> در لندن شركت كرد و در ميان چند آشپز مشهور جهان مقام اول را به دست آورد. همچنين رستوران وي در هامبورگ از سوي مردم و توريست‌ها بهترين نمره را گرفته و روز به روز به مشتريانش افزوده مي‌شود.  در سال 2002 به عنوان بهترين مجري آشپزي شناخته شد و برنده دوربين طلايي از سوي برنامه تلويزيون آلمان شد.  jيم مالزر با چنين برجستگي‌هايي توانست در شبكه Vox برنامه روزانه داشته باشد و هم اكنون به همراه نامزد و دستيارش <نينا> به آموزش آشپزي در اين شبكه مي‌پردازد.دستورات آشپزي او به چند زبان ترجمه شده و به صورت CD به فروش مي‌رسد. او توانسته در بسياري از كشورهاي آسيايي و اروپايي طرفدار پيدا كند و شناخته شود.

chefteim1
فعالیت های جانبي تيم مالزر
تيم مالزر، در 15 سپتامبر سال 2006 ترتيب يك برنامه خيريه براي كودكان بي‌سرپرست و فقير را داد. او يك جشن آشپزي برگزار و صد نفر را دعوت كرد و غذاهاي مورد علاقه كودكان را درست كرد و به فروش رساند. درآمد حاصله از اين جشن را صرف كودكان بي‌سرپرست كرد. در اين جشن چندين نوع غذاي ابتكاري تيم مالزر ارائه شد و خودش نيز مجري اين برنامه بود. او در پايان توانست 16500 يورو پول جمع‌آوري كند و براي موسسه خيريه كودكان بي‌سرپرست به مصرف برساند. او بسيار خير و مهربان است و در كنار كارهايش به تاسيس موسسه خيريه پرداخته و با تهيه غذاهاي مقوي در اين موسسه براي كودكان فقير و بي‌سرپرست آشپزي مي‌كند.او در 28 مي‌ سال 2006 در مسابقه معروف <چه كسي ميليونر است> شركت كرد و پانصد هزار يورو برنده شد. او 150 هزار يورو از اين پول را به موسسه خيريه كودكان بخشيد.در اين مسابقه تلويزيوني، چندين سوال مشكل از فرد انجام مي‌شود و نسبت به جواب‌هاي صحيح، برنده مبلغي پول مي‌شود كه او توانست تا سقف 500 هزار يورو برنده شود.

میهمانان ناخوانده رستورانها و هتلها

رستوران ها و سفره خانه های ایرانی خارج از ایران

قنادی ها و کافی شاپ های خارج از ایران

اخبار آشپزی جهان در سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn