Untitled1a50709

سرآشپز زندانی و رستوران زنجیره ای در زندان !!!

در شهر لندن اخیرا اقدام جالبی صورت گرفته است . زندانیان زندانهای این شهر دوره محکومیت خود را در زندان صرف آشپزی و تهیه غذا برای رستوران واقع در زندان میکنند که دوران محکومیت خود را صرف کار و آموزش شغلی مناسب کنند و هم اینکه از نیروی کار این قشر استفاده ای صحیح بعمل آید . تصور کنید که برای تفریح به رستورانی واقع در زندان بروید و پس از انگشت نگاری و بررسی هویت مجوز ورود به داخل زندان صادر شود و سر میزی غذا بخورید که یک گارسون خالکوبی شده قوی هیکل غذا را بر سر میز شما بیاورد !

 Untitled1a5070988

 تاسیس رستوران همگانی در زندان بخشی از یک برنامه تمرینی و بازپروری در زندانی در جنوب لندن است. خوراک های رستوران زنجیره را زندانیان می‌پزند و خودشان نیز سرو می‌کنند. موسسه خیریه کلینک که طراح این برنامه است، تاکنون سه رستوران در زندان های بریتانیا راه اندازی کرده است. جدیدترین رستوران «لندن» نام دارد و در جنوب این شهر در زندان بریکستون واقع شده است. دو شعبه دیگر این رستوران های زنجیره ای در زندان های دیگر مشغول به کار هستند.

ورود به این رستوران های زنجیره ای از دوشنبه تا جمعه هر هفته برای صرف صبحانه و ناهار برای عموم آزاد است. کریس مور، مدیرعامل موسسه خیریه کلینک می گوید: اتفاقی که افتاده، بسیار فراتر از افتتاح یک رستوران معمولی است. این ابتکار راه حل معتبری است برای مشکل بزرگ کمبود مهارت زندانیانی که بزودی آزاد می شوند.در این طرح علاوه بر آماده سازی زندانیان، موقعیتی ایجاد می شود که مردم عادی با زندانیان در تماس باشند و از این طریق می توانیم شرایط واقعی برخورد مردم عادی با یک سابقه دار را تجربه کنیم.

در رستوران «لندن» غذاهای متنوع و مجلل سرو می شود. در فضای داخلی رستوران پنج اتاق وجود دارد که به جلسات کاری اختصاص یافته و شرکت های مختلف می توانند جلسات خود را در آن برگزار کنند. در رستوران سرآشپز، کمک آشپزها، خدمه رستوران و گارسون ها همه از محکومان هستند اما این تنها ویژگی منحصر به فرد این رستوران نیست. مشتریان باید برای خوردن ناهار یا صبحانه در این رستوران از 48 ساعت قبل جا رزرو کنند و مهمانان نیز باید بالای 18 سال داشته باشند.

مهمانان برای ورود به رستوران، باید گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر همراه داشته باشند. ورود تلفن، دوربین فیلمبرداری و عکسبرداری، کیف های بزرگ، لپ تاپ و اشیای تیز به داخل محوطه زندان و رستوران ممنوع است.برای پرداخت صورتحساب نیز قوانین خاصی وجود دارد. هیچ کس اجازه ندارد بیش از 80 دلار پول نقد همراه داشته باشد. پرداخت پول غذا یا به صورت پیش پرداخت یا از طریق چک انجام می شود.

همه مهمانان قبل از ورود انگشت نگاری و از آنان عکس گرفته می شود. علاوه بر این، بازرسی معمولی جزئی از برنامه روزانه رستوران برای مهمانان است. در دفترچه راهنمای رستوران توضیح داده شده که مهمانان با یک بازرسی کمی پیچیده مانند آنچه در فرودگاه پشت سر می گذارند، رو به رو خواهند شد اما به نظر می رسد این سختگیری غیرمعمول برای ورود به یک رستوران، مردم را از این محل دور نکرده بلکه آنها برای رفتن به آنجا مشتاق تر شده اند. سال گذشته میلادی 18 هزار نفر برای صرف ناهار و صبحانه به شعبه های کاردیف و های داون مراجعه کردند و هر نفر برای یک وعده غذا و یک قهوه حدود 35 دلار پرداخت کرد.

موسسه خیریه کلینک سال 2009 کار خود را آغاز کرد. ایده اصلی این کار متعلق به آلبرتو کریشی، سرآشپز رستوران میرابل لندن بود که از سال 2008 مطرح شد. او اکنون مدیر آموزش این پروژه است.آشپزها و خدمه ای که در این رستوران مشغول کار هستند، بین شش تا 18 ماه از حبس شان باقی مانده است. آنها در رستوران شغل تمام وقت دارند، یعنی 40 ساعت در هفته کار می کنند و تحت نظارت مرکز اصناف فنی شهری آموزش می بینند و در بخش های نظافت، ارائه خدمات و آماده سازی غذا مهارت کسب می کنند.

قرار است ظرف سه سال آینده تعداد این رستوران ها به ده مورد برسد. به گفته مور، مدیرعامل موسسه خیریه کلینک، این موسسه قصد دارد با همکاری ارگان های دیگر ده مرکز آموزش را نیز برای زندانیان سراسر بریتانیا راه اندازی کند. این پروژه قرار است تا سال 2017 تکمیل شود. بنابراین دست اندرکاران پروژه بسختی مشغول کار هستند.به نقل از آمار رسمی سال 2011، 5/12 درصد افرادی که برنامه کلینک را پشت سر گذاشته دوباره مرتکب جرم شده اند در حالی که متوسط برگشت به جرم در کشور بریتانیا بیش از 47 درصد است، اما این برنامه برای مجریان آن ارزان تمام نشده است. کریشی، بنیانگذار این موسسه خیریه در یک گلریزان خصوصی بیش از 500 هزار دلار برای شروع این پروژه پول جمع کرد و هنوز این پروژه سود ده نشده است.

او می گوید: هر شعبه از رستوران کلینک با حدود 250 هزار دلار ضرردهی در سال کار می کند. دلیل آن این است که دست اندرکاران رستوران تحت آموزش هستند و هزینه آموزش آنها بالاست. سیستم نظارت برکار هم که برای افرادی با باقیمانده شش تا 12 ماه حبس انجام می شود، پرهزینه است. علاوه بر این تدابیر امنیتی اتخاذ شده برای مهمانان رستوران نیز هزینه زیادی دارد.به گفته مدیرعامل این موسسه، کمک های مالی طرف دولت و افراد خیر، این پروژه را سر پا نگه داشته است. این کمک های مالی، پولی که از مهمانان رستوران دریافت می شود و کمک های دیگر مانند معافیت مالیاتی، میزان ضرر را کم کرده است.غذاها تا جایی که امکان دارد از مواد اولیه تولید داخل زندان مانند بعضی سبزی ها تهیه می شود. این زندان ها پروژه های مزرعه داری و باغبانی هم دارند که زندانیان در آن کار می کنند.

غذاهایی که در رستوران سرو می شود، فصل به فصل تغییر می کند و منوی جدیدی در رستوران ارائه می شود. مثلا غذاهایی که در این فصل از سال در رستوران زندان بریکستون سرو می شود، خرچنگ دودی، نان شیرین، ماهی رول، میکس سبزیجات، قارچ وحشی جنگلی، کنگر فرنگی و لازانیا و گوشت است.افراد زیادی از این پروژه حمایت می کنند که از آن جمله می توان به مقاله نویس روزنامه گاردین و قاتل سابق اروین جیمز اشاره کرد. جیمز سال 2004 بعد از تحمل 20 سال حبس از زندان آزاد شد.او می گوید: به نظر من توانبخشی هر چقدر هم بیشتر انجام شود باز هم کم است.

هر اندازه توانبخشی بیشتر باشد، به این معنی است که قربانیان کمتری دوباره به سمت جرم بازخواهند گشت. باعث شرمندگی است که دولت این کار را فقط به عهده موسسات خیریه گذاشته و خودش کاری نمی کند. کار کلینک باعث دلگرمی و تحسین برانگیز است. کلینک با ارائه خدمات خود، فضا را برای زندانیان آماده می کند تا بتوانند به زندگی عادی بازگردند و رضایت داشتن از یک زندگی عادی را تجربه کنند. به آنها آموزش می دهند و آنها یاد می گیرند چگونه افراد مفیدی باشند و احساس رضایت درونی شان افزایش می یابد.

در بریتانیا رستوران های دیگری هم وجود دارد که به صورت خیریه و برای مصالح جامعه کار می کنند. مثلا سال 2002 جیمی اولیویه 15 رستوران در لندن باز کرد که در آن به افراد جوان بیکار آموزش آشپزی می داد و آنها را به کار می گرفت. همچنین رستوران های موسوم به بریج به افراد بی خانمان کمک می کند و به آنها آموزش می دهد اما هزینه اداره این خیریه ها بسیار بالاست. برای نمونه رستوران هوکستون سال 2004 در لندن باز اما سال 2012 به دلیل مشکلات مالی بسته شد.کلینک فعلا در زمینه زندانیان کار می کند و برنامه ای برای گسترش فعالیت خود در دیگر حوزه ها ندارد. گردآوری از جام جم آنلاین

اخبار آشپزی 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn