1limoo1

طرز تهیه لیمو عمانی ( امانی )

لیمو ها رو شسته و رویشان نمک میریزیم و میگذاریم یک روز بماند بعد از یک روز زیر اب سرد میشوییم و داخل اب در حال جوش همراه با نصف لیوان سرکه سفید میریزیم یه قل که زد در ابکش ریخته و روی ان اب سرد میگیریم دوباره داخل اب در حال جوش همراه با سرکه میریزیم چند جوش که زد داخل ابکش ریخته ولی اینبار اب سرد روش نمیگیریم
پس از اینکه مقداری خنک شد درون هرکدام از لیموها یه خلال زده ( با خلال دندان یه سوراخ ریز ایجاد میکنیم ) و روی پارچه ای در زیر افتاب پهن میکنیم و میگذاریم به مدت 10 روز بماند پس از 10 روز لیموها را داخل یک سبد ریخته به سایه منتقل میکنیم میگذاریم تا کاملا خشک شود . منبع از رزبلاگ
 

limooamani

مصرف 1 تا 2 لیوان «جوشانده لیمو عمانی»، «گل گاو زبان» و « سنبل الطیب »  سبب آرامش نسبی میشود. سرشار از ویتامین سی است و باعث کاهش فشار و چربی خون میشود .ليمو عماني با کمک راديواکتيوي که دارد جلوي پيري را مي گيرد و دم کرده آن بهترين هديه براي بيماران داراي فشار خون است. همچنين ضد سرطان است.

" ليمو عماني" يا " ليمو اماني" ، " ليمو ترش " يا " تغن " از ميوه‌ هايي است که خشک شده آن را معمولا به عنوان چاشني در طبخ خورشت ‌هاي ايراني چون قورمه ‌سبزي و قيمه استفاده مي‌ کنند. به گزارش ايرنا در لغتنامه دهخدا از اين محصول با نام ليمو عماني ياد شده و آن را "ليمويي ترش که از عمان آرند" معنا کرده، اما شهرت آن احتمالا به غلط "عماني" ذکر شده است، چرا که کشور عمان فاقد مرکباتي معروف بوده و احتمالا نام درست ليمو "اماني" است، به دليل اين که شهر امان پايتخت کشور اردن از لحاظ محصول ليمو همچون کشورهاي لبنان و فلسطين سرشناس است.

معمولا ليمو عماني خشک شده را پيش از ريختن در غذا سوراخ، شکسته يا خرد مي‌ کنند يا در کشورهاي ديگر گاهي آن ها را کوبيده و به صورت گرد به خوراک‌ هاي برنجي يا در خوراک‌ هاي خليجي پرادويه با نام " بهارات " يا " کبسا " مي ‌ريزند. اين چاشني بيشتر مورد علاقه کشورهاي عرب همسايه همچون عراق، کويت و بحرين است، اما سوال اينجاست ارزش تغذيه‌ اي ليموعماني تا چه ميزان است؟ آيا مي‌ توان از اثرات درماني‌ اين چاشني سود برد؟ ليمو عماني گونه ديگري از ليمو ترش و درخت آن از خانواده نارنج است. ليمو عماني تازه، رنگ خردلي داشته و بسيار ترش است؛ به طوري که تازه ‌اش را نمي ‌توان به تنهايي مصرف کرد. به همين دليل آن را در آفتاب خشک مي‌ کنند تا قابليت مصرف آن افزايش يابد.

خواص ليمو عماني:

ليمو عماني خيلي ترش است . خنک کننده ، اشتها آور ، ضدعفوني کننده و مقوي معده و داراي ويتامين Cاست. دم کرده ليمو بهترين هديه براي بيماران فشار خون است ، با کمک راديو اکتيوي که در ليمو و جود دارد جلوي پيري را خواهد گرفت . ترشي ليمو نه تنها براي مبتلايان به زخم معده مضر نيست بلکه صد در صد هم مفيد است و از فلج کودکان جلو گيري مي کند . ضد سر طان نيز هست. در شبه جزيره مالايا برگ هاي ليمو عماني را له مي کنند و براي سر درد روي پيشاني مي گذارند تا سردرد خود را خوب کنند. اين ميوه از نظر کلسيم و پتاسيم غني است و از نظر ويتامين C از ساير مرکبات پيشي گرفته و به عنوان کاهنده فشار خون و چربي خون شناخته شده است. خوردن دم ‌کرده آن اغلب با چاي و گل گاو زبان در کاهش فشار خون موثر است. براي افراد با فشار خون طبيعي نيز مصرف دم‌ کرده آن با عسل يا نبات پيشنهاد مي ‌شود. ليمو عماني از نظر طب سنتي خنک ‌کننده، اشتها آور، ضدعفوني ‌‌کننده، مقوي معده، ضد نفخ، موثر براي رفع عوارض کمبود ويتامين C، مسکن سردرد، التيام‌ دهنده ي سرفه و سرماخوردگي است. اين چاشني به دليل مواد آنتي‌ اکسيداني، ضدسرطان شناخته شده و در دفع مواد صفراوي موثر است.

يک تجربه :

چنانچه دندان درد داشتيد اندکي جوهر ليمو روي دندان خود بگذاريد بعد از چند ثانيه اثر خوب رفع دندان درد خود را تجربه خواهيد کرد.

مواد تشکيل دهنده ليمو:

مواد متشکله ليمو عماني را ترکيبات تلخ، فلاونوئيدها، اسيد سيتريک، املاح، ويتامين ‌ها به ويژه ويتامين C و مواد فرار تشکيل مي ‌دهد.

عمده ترين ترکيبات موجود در روغن فرار گياه را ليمونن، آلفا-ترپينئول، گاما ترپينن، ترپينولن، 1 و 8 سينئول و لينالول تشکيل مي دهد.

توصيه‌ ها:

ليمو عماني هنگام خشک شدن به دليل عمل تخمير، کمي تلخ مي شود که اين تلخي در مزه آن نيز احساس مي ‌شود. بنابراين بهتر است براي جلوگيري از تلخ شدن غذا پيش از افزودن، تخم‌ هاي آن را درآوريد.

ليمو عماني درسته در خورشت ‌ها و خوراک‌ ها محل تجمع روغن غذا خواهد بود. بنابراين خوردن آن توصيه نمي‌ شود.

بهترين نوع ليمو عماني در مناطق مختلف جنوب و جنوب شرقي ايران نظير بندرعباس، ميناب، جهرم و شيراز و صادراتي آن در اردن پرورش مي ‌يابد.

ليمو عماني به دليل دارا بودن مواد فراري که عامل ايجاد عطر و بوي آن است، حتما بايد در محل خشک، خنک و در ظروف سربسته و به دور از نور نگهداري شود.

بهتر است هنگام تهيه انواع خورشت ‌ها و خوراک ‌ها به مقدار لازم از ليمو عماني استفاده کنيد تا استفاده از نمک در غذا به حداقل برسد.

در برخي مناطق گرمسير به دليل اين که نگهداري ليموترش مشکل و حمل ‌و نقل آن مقرون به صرفه نيست، آن را با تغييرات ويژه‌ اي تبديل به ليمو عماني مي ‌کنند تا قابليت نگهداري ‌اش براي چندين سال افزايش يابد.

معمولا رنگ ليمو عماني آفتاب خشک، زرد قهوه اي و داخل آن سياه رنگ است.

روش آماده‌ سازي:

ليموي شسته شده را کاملا خشک مي کنند و درون سيني قرار مي دهند و در مقابل نور خورشيد مي‌ گذارند. 2 تا 3 ساعت اول مرتب ليمو عماني را زير و رو مي‌ کنند تا تمام آن خشک شود و سپس به مدت 3 تا 4 روز زير تابش نور خورشيد قرار مي‌ دهند تا کاملا خشک شود.

توجه:

از خريد ليمو عماني به صورت فله‌ اي و روباز اجتناب کنيد. ليمو عماني‌ هايي را که به صورت سنتي خشک مي‌ کنند، غير بهداشتي و محل تجمع ميکروب‌ ها هستند. بنابراين هنگام خريد، محصولاتي را که داراي بسته ‌بندي اصولي، مجوز بهداشت و تاريخ مصرف هستند، انتخاب کنيد و بهتر است قبل از مصرف، آن را خوب بشوييد. منبع : آفرینش

هسته لیمو امانی ( عمانی ) غذا را تلخ میکند . بهتر است لیموها را خرد کرده و هسته های آنها را در بیاورید و یا فقط سوراخی روی آنها ایجاد کنید که ضمن ایجاد ترشی و مزه در غذا , هسته ها وارد غذا نشوند . پودر لیمو امانی نیز برای غذا کاربرد زیادی دارد .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn