022

مصرف چند ماده غذایی ساده اما سالم می تواند کلسترول بد موجود در خون را از بین ببرد. فیبر غذایی نقش مهمی در حفظ سلامتی بدن و محافظت آن در برابر بیماری هایی مثل دیابت و بیماری های قلبی داراست. یکی از این مواد خوراکی بلغور جو است. این ماده به دلیل دارا بودن نوع خاصی از فیبر به نام «بتاگلوکن» می تواند در کاهش کلسترول موثر باشد.
بتاگلوکن نوعی فیبر قابل حل است که به کاهش کلسترول بد خون کمک می کند. خاصیت این فیبر این است که کلسترول بد خون را کاهش داده اما تغییری در میزان کلسترول خوب ایجاد نمی کند. بلغور جو همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

244

مطالعات نشان می دهد افرادی که از کلسترول بالا رنج می برند با مصرف سه گرم فیبرغذایی قابل حل در روز می توانند کلسترول خون خود را کاهش دهند.
دومین ماده خوراکی پیشنهادی دانه سویا است. پروتئین سویا بدن را در مقابل بیماری های قلبی محافظت کرده و مقدار کلسترول بد خون را به طور چشمگیری کاهش داده و کلسترول خوب را بالا می برد.

014

در سومین مورد می توان به چای سبز اشاره کرد. چندین مطالعه انجام شده نشان می دهد مصرف این چای از لخته شدن خون، افزایش فشار خون و افزایش میزان کلسترول جلوگیری می کند. چای به دلیل داشتن اسید فولیک باعث می شود خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی کاهش یابد.

930
آخرین مورد گیاه اسپرزه با اسفرزه است. این گیاه حاوی فیبر قابل حل و غیرقابل حل است. مصرف این گیاه سطح کلسترول خون را پایین آورد که به دلیل فیبر بالای آن است.

از همشهری آنلاین

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn