1abeyran33

خیارشور خانگی سه روزه 
خیارشور ما امروز آماده شد و جاتون خالی افتتاح کردیم . علت زود رسیدنش ، ریختن آب نمک  داغ بود . از محاسن آب نمک داغ اینه که خیارشور هم زود میرسه و هم خیلی☝ خوشرنگ میشه .از مقدار نمک و سرکه سوال کرده بودید : هر یک لیتر آب دو ق غ نمک بدون ید لازم داره .ید طعم و مزه ی خیارشور رو عوض میکنه . 

1abeyran34

هر چهار لیتر آب نمک مقدار یک لیوان سرکه میخواد . اما من مقدار سرکه رو کمتر میریزم و وقتی توش سرکه بریزیم ، نمکش رو کمی بیشتر اضافه میکنم . ☝ ضمنا با عصاره کرفس خیارشور بسیار بسیار خوشمزه تر میشه . یعنی قابل مقایسه با آب نمک نیست .خیارشور هم جزء خوراکی های مانده بشمار میاد که باید مصرفش محدود باشه . ترشی ها هم همچنین .نمک و سرکه رو محدود کنیم در عوض سالاد و سبزیجات تازه و لیموترش و نارنج و ترب و پیاز رو بیشتر مصرف کنیم . .
برای آب خیارشور قبلا تهیه عصاره ی کرفس رو آموزش دادیم که بسیار معطر و خوشمزه ست در آذربایجان با عصاره کروز و کرفس "شور مخلوط " هم درست میکنند . اما با آب نمک خالص و نیز با آب نمک بعلاوه سرکه هم میتوان خیارشور انداخت . دستور عینا همین است ولی میتوانیم به جای عصاره کرفس از آب و نمک و یک لیوان سرکه برای هر پنج لیتر آب نمک استفاده میکنیم ( سلیقه ایه ) و سرکه را با آبنمک میجوشانیم و تا هنوز داغ است روی خیارها میریزیم که رنگ خیارشورها قشنگتر شود .
خیارهای یکدست و نازک و قلمی و تازه رو انتخاب میکنیم . سیر و ترخون حتمی ولی سبزیجات دیگر مانند نعنا و شوید و مرزه اختیاریست . فلفل هم که دیگر حتمی ست . ادویه ی خاص خیارشور ؛ دانه فلفل سیاه و تخم گشنیز است . بعضیها برگ موی تر و تازه و ریز هم داخل خیارشور بین خیارها قرار میدهند .از مواد و خیارها لایه لایه داخل شیشه استریل قراد میدهیم . ادویه و فلفل و تخم گشنیز هم میریزیم . 

https://www.instagram.com/sofrehkhune/

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn