kfc9

این نماد بزرگترین رستوران فست فود زنجیزه ای در دنیا , البته بعد از McDonald's مک دانلد , است که شعبه مرکزی آن در شهر Louisville در ایالت کنتاکی امریکا واقع شده .

KFC:   Kentucky Fried Chicken  کی اف سی مخفف عبارت جوجه سوخاری کنتاکی است و طبق برآورد آمارها , تا سال 2011  در 105 کشور  به تعداد 17000 شعبه داشته است .

 Colonel Harland Sanders

این رستوران توسط کلنل ( : سرگرد ) هارلند ساندرز Colonel Harland Sanders  پایه گذاری شد. او یکی از پیشگامانی بود که با مفهوم فرانشیز franchising شروع به  توسعه کار رستوران داری کرد و اولین فروشگاه جوجه سوخاری کنتاکی به صورت فرانشیز در اوایل دهه  1950 در شهر یوتا Utah را افتتاح نمود . در سال 1930  او در شهر کوربین در ایالت کنتاکی از یک کافه رستوران با نام ساندرز داخل پمپ بنزین کنار جاده شروع به ارائه و فروش مرغ سوخاری کرد و به خاطر استقبال بییش از اندازه مشتریان به جایی رسید که در زمان رکود اقتصادی امریکا برای اداره آن دچار مشکل شد ! او سال بعد مجبور شد که رستوران خود را توسعه داده و تعداد ظرفیت آن را به 142 نفر برساند و بعد متلی در کنار جاده خرید .

k56653 

او در ابتدا در رستوران خود جوجه سوخاری را در داخل تابه های چدنی در طی مدت 30 دقیقه تهیه میکرد که برای یک رستوران مدت زمان طولانی محسوب میشود .در سال 1939 او برای اولین بار از روش جدید ابداعی خود برای سرخ کردن جوجه استفاده کرد که با فشار در ظروف زودپز تهیه میشد و در مقایسه با روش قبل هم بسیار سریعتر سرخ و پخته میشد و هم اینکه مزه و طعم بهتری داشت و رطوبت داخل بافت مرغ حفظ میشد . تا سال بعد یعنی 1940 او موفق به ارائه جوجه سوخاری خوشمزه با ادویه جات ابتکاری خود شد . در این رستوران جوجه سوخاری ساندرز بیشتر به مسافرانی که به سوی فلوریدا رهسپار بودند , عرضه میشد . در سال 1952 او و یکی از دوستانش که صاحب بزرگترین رستوران شهر یوتا بود ,  اولین رستوران کی اف سی را تاسیس کردند که در همان سال اول سه برابر فروش داشت .

k564t

شریک ساندرز که تا قبل از آن هم خود شخصا رستوران داشت ولی با این ابتکار و عرضه این جوجه سوخاری خوشمزه توانست در آن ایالت  از رقبای خود , گوی سبقت را بریاید . او برای اولین بار در سال 1957 دست به ابتکار فروش غذای " خانواده " زد . او در لیوان یا سطل بزرگ 14 تکه جوجه سوخاری را به همراه 5 تکه نان و یک ظرف سس گریوی به قیمت 3 و نیم دلار ارائه کرد که در سال 2012 این محصول به قیمت 29 دلار به فروش میرسد . البته شریک او ؛ هارمن میگوید این فکر با دیدن 500 سطلی که ساندرز از یک فروشنده دوره گرد خریده بود و نمیدانست با آنها چکار کند به ذهنش خطور کرده بود !

k575677

و سرانجام ساندرز امتیاز شرکت خود را به صورت فرانشیز به سرمایه گذاران دیگر فروخت . با این وجود او هنوز در فکر حفظ کیفیت برند و نام تجاری محصولات خود بود و تا قبل از پایان حیات خود با حسن نیت بعنوان یک رسالت به کار خود نگاه میکرد . 

kfc580

در طول دهه 90 و 80 میلادی  با وجود اینکه شرکای  کی اف سی یا از تجریه رستوران داری بی بهره بودند و یا فقط اندکی از این تجریبات برخوردار بودند , در ایالات متحده به موفقیت های چشمگیری دست یافت و در عین حال بازار خود را در خارج از امریکا نیز گسترش داد .

 در اوایل دهه 70 میلادی رستوران های زنجیره ای کی اف سی به گروه شرکتهای تولید نوشیدنی های  spirits اسپرایت که توسط یک امریکایی اداره میشد و در عین حال صاحب کارخانه تولید تنباکو نیز بود , فروخته شد . مدتی پس از آن , کی اف سی مجددا به شرکت پپسی کو PepsiCo فروخته شد که بعدها اداره بخش رستوران های این شرکت بطور مستقل به شرکت دیگری با نام Tricon Global Restaurants محول شد و اندکی بعد نام شرکت تغییر یافت و اکنون با نام جدید  Yum! Brands صاحب رستوران های پیتزا هات و تاکوبل و کی اف سی و نیز وینگ استریت میباشد .

 kfc5678

دو بازار عمده و پر اهمیت کی اف سی در ایالات متحده و چین واقع شده که رویهم به اندازه نیمی از تعداد کل شعبات آن در سراسر دنیاست  .

kfc9889

کی اف سی علاوه بر عرضه جوجه سوخاری که عمده محصول تولیدی آن بشمار میرود , چیکن برگر و انواع ساندویچ های مرغ و سیب زمینی برشته و ساندویچ های لقمه ای مرغ با نان های مسطح و سالاد کلم Coleslaw و پیش غذاهایی مانند پیاز سرخ کرده حلقه ای و برنج و نان سیر و سالادهای متنوع و دسر و نوشیدنی های شرکت پپسی را نیز عرضه میکند .

kfc67

ولی به هرحال سوخاری معروف کی اف سی همان تکه های جوجه یا مرغ با دستور اوریژینال کلنل ساندرز است که با 11 نوع ادویه معطر و با روش مخصوص سوخاری کردن مرغ تحت فشار pressure fried تهیه میشود تا در طی زمان بسیار کوتاه , جوجه با روغن هم سرخ شده و هم مغزپخت میشود . تاکنون ترکیب اصلی این ادویه ها افشا نشده و جزء رمز و رازهای تجاری کی اف سی بشمار میرود . رستوران کی اف سی به همین دلیل با شعار "finger lickin' good" شهرت یافته ( به این معنا که انگشتان خود را نیز خواهید خورد ) و کسی نیست که جوجه سوخاری های کی اف سی را دوست نداشته باشد .البته در رستوران های دیگر غیر از کی اف سی هم انواع مختلف مرغ و ماهی و ... سوخاری با پودر سوخاری تهیه میشود و خوشمزه ترین آنها پودرهایی هستند که داخل ادویه شان پودر سیرو پودر پیاز و پودر آروما یا پودر عصاره مرغ و سبزیجات خشک دارد !

و دستور و رمز و راز آن نزد "  ادویه باز " های سفره خونه است !!!  :

رمز و راز های یک سوخاری یا تمپورای ترد و پفکی

 

ادویه سوخاری یا کنتاکی

رمز و راز یک مرغ سوخاری خوشمزه

ادویه 18 رنگ !

k67

این شرکت همواره مانند همه شرکت های موفق دنیا هدف منازعات تجاری رقبا قرار میگیرد و اخیرا از سوی انجمن دفاع از حقوق حیوانات امریکا مورد اتهام قرار گرفته ولی مدیران کی اف سی به این اتهام اعتراض کرده و اتهامات و انتقادات وارده را غیرمنصفانه دانسته اند . درضمن از این شرکت برای تخریب جنگلهای دنیا و اقدام برای تولید مقوا و کاغذ بسته بندی محصولات نیز انتقاد شده است . 

از واحد ترجمه پورتال سفره خونه


با نگاهی گذرا به زندگی و سرگذشت کاری و تجاری همه افراد موفق به این نتیجه میرسیم که : همه آنها موفقیت خود را مرهون ابتکار و ابداع بوده اند نه تقلید و دنباله روی !

جرات و شهامت کسانی که به جای سوء استفاده ! از تلاشهای دیگران و بهره برداری از برند و نام و آوازه اسلاف , با ابتکار و نوآوری و با کار و تلاش خود سعی میکنند تا طرحی نو در اندازند و برند محلی خود را معروف کنند و تولید و بهره وری و توسعه برای مملکت خود به ارمغان آورند و استقلال و خودکفایی را ارج نهند , ستودنی و قابل تقدیر است . 

سس گریوی  Gravy

مرغ سوخاری یا مرغ کنتاکی

مرغ سوخاری در ساندویچ ساز

 

ماهی سوخاری با سیب زمینی Fish & Chips بریتانیایی

برگ و پودر برگ کاری بعنوان ادویه

 

ساندویچ مرغ مکزیکی

ساندویچ مرغ خانگی

چیکن برگر کبابی رژیمی